Do Kwon, podcast yayınında suskunluğunu bozdu: Neden Güney Kore’ye dönmüyor?

Popüler kripto yazarı ve gazetecisi Laura Shin, kırmızı bültenle aranan Terra kurucusu Do Kwon’u 14 Ekim Cuma günü “Unchained” adlı ‘podcast’ serisine konuk edeceğini duyurmuştu. Yayını resmi Twitter hesabı üstünden açıklayan Shin, takipçilerinden Kwon’a sormak istedikleri soruları DM (Direkt Bildiri) kutusu üstünden kendisine iletmelerini istemişti. Kwon’un, yayına Güney Kore’ye niçin geri dönemediğini açıklamak için katılmayı kabul etmiş olduğu belirtilmişti. 14 Ekim’de meydana gelen ‘podcast’ röportajı, bugün Shin’in YouTube’da ‘podcast’leri paylaşmış olduğu kanal üstünden gösterildi.  
Laura Shin, ‘podcast’ yayınına Kwon’a Güney Koreli savcıların tutuklama emri çıkarması ve onu ifade vermeye çağırmasına karşın ülkesine niçin sönmediğini sorarak başladı. Kwon ise bu sorudaki ‘tutuklama emri’ ifadesine itiraz etti. Terra kurucusu, kırmızı bültenin durumunu denetlemek için talepte bulunduklarını ve anladığı kadarıyla kırmızı bültenin internasyonal bir tutuklama emri olmadığını dile getirdi. Kwon, bunun web sitesinde fazlaca açık bir halde belirtildiğinin ve her ülkenin kırmızı bülteni uygun görmüş olduğu şekilde yorumlayabileceğinin de altını çizdi.  

Kwon ek olarak, “Geçen senenin sonundan beri Güney Kore’de yaşamıyorum, bu yüzden ‘Güney Kore’ye dönmek’ ifadesi doğru olmaz” dedi ve “Güney Kore’ye gezi edecek miyim?” sorusunun daha doğru olduğuna işaret etti.  
Kwon’un pasaportu 19 Ekim’den itibaren geçerliliğini kaybedecek 
Öte taraftan; kırmızı bülten, internasyonal bir tutuklama emri olmasa da mahalli yetkililere aranan kişiyi tutuklaması için küresel bir çağrıda bulunuyor. Interpol’ün resmi web sitesinde, kırmızı bültenin açıklamasında “Kırmızı bülten, dünya genelindeki kolluk kuvvetlerine iade, teslim yada benzeri bir yasal işlem gerektiren bir kişinin yerini belirlemesi ve geçici olarak tutuklaması için gönderilen taleptir. Kırmızı Bülten, internasyonal bir tutuklama emri değildir” ifadeleri yer ediniyor.  
Terra kurucusunun pasaportunun, 19 Ekim Çarşamba gününden itibaren Güney Koreli yetkililer tarafınca geçersiz hale getirileceği biliniyor. Kwon’un pasaportunun geçerliliği sona erdiğinde, bulunmuş olduğu bölgedeki mahalli yetkililerin Terra kurucusunu sınır dışı etmesi gerekiyor. Bu hamlenin de Kwon’un hareket alanını daraltabileceği tahmin ediliyor. 
Ne olmuştu?  
Do Kwon tarafınca piyasaya sürülen Terra LUNA, başlangıçta büyük bir ivme kazansa da bu senenin mayıs ayında birkaç gün içinde neredeyse sıfıra inmiş ve dolar karşısındaki tüm kıymetini kaybetmişti. Bu durum, kripto para piyasasından 40 milyar doların üstünde paranın silinmesine yol açmıştı. Yalnızca Güney Kore’de 280 bin şahıs, durumdan negatif etkilenmişti. Bunun üstüne; kurucu Do Kwon ve Terraform Labs, Güney Kore ve ABD’de pek fazlaca davaya mevzu olmuştu. Kwon ek olarak; vergi dolandırıcılığı, yatırımcıları yanıltma, haraç toplama ve mutluluk zinciri oluşturma suçlarından da yargılanıyordu.                      
Eylül ayında ise Güney Kore’nin başkenti Seul’daki bir mahkeme, Do Kwon için ana para piyasası kurallarını ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek tutuklama emri çıkarmıştı. Söz mevzusu tutuklama emrinde, Do Kwon haricinde 5 kişinin daha adı verilmişti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Kwon’un pasaportunu iptal etmeye yönelik emekler yürütmeye başlamıştı. Terra kurucusunun, pasaportunu 19 Ekim’e kadar teslim etmemesi durumunda pasaportun geçersiz sayılacağı açıklanmıştı. Bununla beraber, yetkililerin Kwon’u tutuklamak için Interpol (Internasyonal Kriminal Polis Teşkilatı) ile iş birliği yapmayı organize ettiği belirtilmişti. Yaşanmış olan gelişmelerden kısa bir süre sonrasında ise Interpol, Do Kwon’u kırmızı bülten listesine dahil etmişti.     
Hala konumu tespit edilemeyen ve özgür durumda olan Kwon’un, çevrim içi işlemlerini sürdürdüğü iddia ediliyordu. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası