Ege ve Batı Akdeniz'den Ağustos'ta 1,65 milyar dolarlık ihracat

Ege ve Batı Akdeniz’den Ağustos’ta 1,65 milyar dolarlık ihracat – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ege ve Batı Akdeniz'den Ağustos'ta 1,65 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin önemli liman kentlerinin yer aldığı Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinin ihracatı 1 milyar 648 milyon dolar oldu. Türkiye’nin Ağustos ayındaki ihracat gelirinin yaklaşık yüzde 5’i bu bölgelerden geldi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), ağustos ayında ihracatını yüzde 7’lik artışla 1 milyar 446 milyon dolardan, 1 milyar 548 milyon dolara taşıdı. Ağustos ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 13’lük artışla 18,8 milyar dolardan 21,3 milyar dolara ilerledi.

2022 yılının geride kalan üçte ikilik diliminde ihracatını yüzde 18 geliştirerek 10 milyar 331 milyon dolardan 12 milyar 195 milyon dolara çıkaran EİB, son 1 yıllık dönemde 18 milyar 169 milyon dolar ihracatı hanesine yazdırdı. Türkiye son 1 yıllık dönemde 250,8 milyar dolar ihracatla 2022 yılı sonu hedefine ağustos ayı sonunda ulaştı.

Ağustos ayında Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan sanayi ürünleri ihracatı yüzde 2’lik yükselişle 869 milyon dolardan, 883 milyon dolara ilerlerken, tarım ürünleri ihracatın yüzde 17’lik artışla 474 milyon dolardan 554 milyon dolara çıktı. Madencilik sektörü de, yüzde 7’lik gelişimle ihracatını 103 milyon dolardan 110 milyon dolara taşıdı. EİB bünyesinde 12 ihracatçı birliğinin 9 tanesi 2021 yılı ağustos ayına göre ihracatını artırırken, 3 birliğin ihracatında düşüş görüldü.

KİMYA İHRACATI ZİRVEYE ÇIKTI

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında ihracatçı birliği bulunmayan kimya sektörü ağustos ayında gerçekleştirdiği 229 milyon dolarlık ihracatla en çok ihracat yapan sektör oldu. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 205 milyon dolarlık ihracatla EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği arasında zirvedeki yerini korudu. Temmuz ayında son bir yıllık dönemde 1,5 milyar dolar ihracat barajını aşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, ağustos ayında 25’lik ihracat artışına imza attı ve 142 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırarak ikinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

HAZIRGİYİM İHRACATINA PARİTE FRENİ

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, ağustos ayında 125 milyon dolarlık ihracat yaparken, 2021 yılı ağustos ayına göre ihracatı yüzde 2 geriledi. İhracatının yüzde 80’e yakınını Avrupa’ya yapan EHKİB Euro/dolar paritesindeki değişimden olumsuz etkilendi. Ege Maden İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 7’lik artışla 103 milyon dolardan 110 milyon dolara çıkarırken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 99,4 milyon dolar ihracatı kayda aldı.

Güneydoğu Bölgesi, ihracatçı sayısıyla rekor kırdı Güneydoğu Bölgesi, ihracatçı sayısıyla rekor kırdı

Güneydoğu Bölgesi, ihracatçı sayısıyla rekor kırdı

HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği her ay gösterdiği başarılı performansla yıllık ihracatta 1 milyar dolar barajına bir adım daha yaklaşıyor. Ağustos ayında ihracatını yüzde 31’lik artışla 62 milyon dolardan 81 milyon dolara taşıyan EHBYMİB son 1 yıllık ihracatta 951 milyon dolara çıktı.

TÜTÜN SEKTÖRÜ İHRACAT ARTIŞ REKORTMENİ OLDU

Türkiye’deki tütün ihracatçıların tek ihracatçı birliği olan Ege Tütün İhracatçıları Birliği, ağustos ayında 81 milyon dolarlık yaprak tütün ve tütün mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. ETİB, yüzde 41’lik ihracat artış hızıyla EİB çatısı altında ihracat artış rekortmeni oldu.

Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2021 yılı ağustos ayında 61 milyon dolar olan ihracatını 2022 yılının aynı ayında yüzde 16’lık artışla 71 milyon dolara yükseltti.

Ağustos ayında 58 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koyan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2021 yılı ağustos ayındaki ihracat seviyesinin yüzde 8 gerisinde kaldı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 21 milyon 181 bin dolarlık ihracat yaparken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 15 ilerleterek 19 milyon 885 bin dolara çıkardı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise; 17 milyon 228 bin dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

ESKİNAZİ: “İHRACATÇININ AYAKLARINDAKİ PRANGALARI ÇÖZÜN”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin döviz ihtiyacı nedeniyle ihracatçıların ayaklarına prangalar bağlandığını, ihracatta en büyük ihraç pazarları Avrupa Birliği’ndeki resesyon beklentilerine rağmen 2022 yılı ağustos ayındaki 1 milyar 548 milyon dolarlık ihracat performansının Egeli ihracatçıların başarısı olduğunu kaydetti. Eskinazi, “Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2022 yılı sonu için belirlediğimiz 18 milyar dolar ihracat hedefine temmuz ayında ulaşmıştık. Türkiye için 2022 yılı sonu için ortaya koyduğumuz 250 milyar dolar ihracat hedefini de ağustos ayı sonunda tutturduk. Türkiye küresel bir tedarikçi olması yanında Türk ihracatçılarının dünya pazarlarındaki çalışkanlığı bu başarıyı getirdi. İhracatçının ayaklarına son dönemde bağlanan prangaları çözün. O zaman çok daha yüksek performans gösterdiğini göreceksiniz. TCMB’nın ne kadar dövize ihtiyacı varsa, dünya ile entegre olmuş Türk ihracatçısının da o kadar dövize ihtiyacı var. Hükümetin bu gerçeği göz ardı etmemesi gerekiyor. İhracatçı olarak ihracat hedeflerimizi tutturabilmek için finansman desteğine ihtiyacımız olduğunu bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de üretici fiyatlarındaki yükselişin yüzde 160, tüketici fiyat artışlarının ise yüzde 90 bandında olduğuna dikkati çeken Eskinazi, bu makasın kapanmasının zorunluluk olduğunu, aksi takdirde sanayici ve ihracatçıların sermayelerinin erimesinin hızlanacağını ve ticari hayatlarının tehlikeye gireceğinin altını çizdi.

BATI AKDENİZ’İN İHRACATI YÜZDE 6 ARTTI

Antalya, Burdur ve Isparta’yı kapsayan Batı Akdeniz’den Ağustos ayında gerçekleşen ihracat da geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 6,36 oranında artışla 199 milyon 373 bin 532 dolar oldu. Batı Akdeniz’in Rusya’ya ihracatı Ağustos ayında yüzde 40 oranında arttı.

BÖLGENİN İHRACATI EN FAZLA DOĞALTAŞ AĞIRLIKLI MADEN VE METALLER SEKTÖRÜNDEN

Yaz mevsimiyle birlikte doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörü Ağustos ayında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olma başarısını gösterdi. Sektör, Ağustos ayında yüzde 12,80 oranında artışla 49,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bölgeden en fazla ihracat gerçekleştiren iki sektörden bir diğeri yaş meyve sebze sektörü oldu. Yaş meyve sebze sektöründe geçen yılın Ağustos ayına göre 3,11 oranında gerileme yaşanmasına rağmen 30,8 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Ağustos ayı özelinde Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü 25,9 milyon dolarlık ihracatı ile yüzde 26,9’luk bir artış gösterirken, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektörümüzde ise yüzde 9,71 oranında gerileme oldu.

Çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektör Ağustos ayında muhteşem bir performans sergileyerek, ihracatını geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 80 oranında artırarak, 12 milyon dolarlık bir dış ticarete imza attı.

ÇİN’E İHRACATTAKİ KAYIPLAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Covid salgınının neden olduğu etkenler sonucu Çin’e gerçekleştirilen ihracattaki kayıplar bu yılın Ağustos ayında da etkisini gösterdi. Ağustos ayında bu olumsuzluklara ve yüzde 38 gerilemeye rağmen Çin’e 15,5 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Ukrayna ile 7 aydır savaşta olan Rusya’ya gerçekleşen ihracat ivme kazanarak artmaya devam ediyor. Savaşın ilk haftalarında ihracatın neredeyse yarı yarıya azaldığı Rusya’ya 2022 yılı Ağustos ayında gerçekleşen ihracat yüzde 40 arttı. ABD’ye ve Hollanda’ya gerçekleşen ihracatta da ciddi ivme yakalandı. Bu iki ülkedeki yüzde 50’yi aşan ihracat artışı gelecek için umut verdi. Ağustos ayının en büyük ihracat artışı Japonya’da yaşandı. Japonya’ya uzun bir periyotta aylık 500 bin dolar seviyelerinde olan ihracat bu yılın Ağustos ayında yüzde 1040 oranında arttı ve 7,7 milyon dolara ulaştı. Bu yılın sadece Ağustos ayında Bölgeden 133 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildi. İhracat gerçekleştiren firma sayısı ise bin 53 oldu.

YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜ 453 MİLYON DOLAR GETİRDİ

Yılın 8 aylık dönemine bakıldığında yaş meyve sebze sektörü yüzde 1,7 oranında gerilemeye rağmen 453 milyon dolar ihracat gerçekleştirme başarısını gösterdi. Bölge ihracatımızın yüzde 26’sını gerçekleştiren yaş meyve sebze sektörü, geçen yılın 8 aylık döneminde 360 firmayla ihracat gerçekleştirirken, bu dönemde bu rakam yüzde 18,6 oranında artarak 427’ye yükseldi. Doğaltaş ağırlıklı maden ve metal sektörü ihracatı ise yüzde 39,29 oranında artarak, 359,9 milyon dolar oldu. Maden ve metaller sektöründe de ihracat gerçekleştiren firma sayısı arttı. Geçen yılın 8 aylık döneminde 384 firma ihracat gerçekleştirirken, bu yılın 8 aylık döneminde bu rakam yüzde 7,55 oranında artışla 413 oldu. İhracat gerçekleştiren firma sayısı sadece yaş meyve sebze ile doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektöründe değil, geriye kalan tüm sektörlerde önemli oranda oranda arttı.

8 AYLIK PERFORMANSTA İLK SIRADA ALMANYA VAR

1 Ocak-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,14 oranında artışla 1 milyar 739 milyon 537 bin 554 dolar ihracat gerçekleşti.

İhracat gerçekleştirilen ülkelerin 8 aylık performansına bakıldığında Almanya 133,9 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığını söyleyen Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, ” Çin 125,7 milyon dolar ile ikinci sırada yer alırken, Rusya 113,7 milyon dolar ihracatla üçüncü sıraya kadar yükseldi. Bu yıl ilk 5 ülke listesine girme başarısı gösteren Hollanda’ya ihracat olanca hızıyla devam etmeyi sürdürdü. 8 aylık dönemde Batı Akdeniz’in ürünleri 165 ülke ve bölgeye ulaşırken, 1 Ocak ila 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında ihracat gerçekleştiren firma sayımız yüzde 22,41 oranında artarak, 2239 oldu. 8 aylık dönemde 3 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracat 100 milyon doların üzerine çıkarken, 39 ülkeye gerçekleşen ihracatta 10 milyon dolar barajı aşıldı ” dedi.

Son dönemde birliğe üye olan firma sayısında ciddi artış olduğunu kaydeden Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Üye sayımız 10 bini aştı ve bu rakam her geçen gün artıyor. Bu Bölgemiz açısından çok sevindirici bir durum. Bu vesileyle firmalarımıza bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Birliğimize üye olarak dünyaya açılsınlar. Biz firmalarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Hedefimiz mevcut pazarlarda etkinliğimizi artırmak. Güçlü olduğumuz ülkelerin farklı bölgelerinde, daha geniş bir ürün yelpazesi ile de var olmak. Aynı zamanda yeni pazarlar oluşturmak. Bu çerçevede yılbaşından bu yana Dubai, Özbekistan, İngiltere, Güney Afrika ve İtalya’ya Bölge ihracatımızı artırmak için heyetler düzenledik. Önümüzdeki süreçte de İtalya, İspanya, Rusya, Tayland, Güney Kore, Dubai, Azerbaycan ve Kazakistan’a heyetler düzenleyeceğiz ve bu ülkelerde fuarlara katılım sağlayacağız. Burada yeni ihracat bağlantıları kurmak için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Tüm firmalarımızı bu faaliyetlere davet ediyorum”.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası