Ekonomik verilere yavaşlama damga vurdu: İmalat sektöründe küresel gerileme

Ekonomik verilere yavaşlama damga vurdu: İmalat sektöründe küresel gerileme – Ekonomi Haberleri

Ekonomik verilere yavaşlama damga vurdu: İmalat sektöründe küresel gerileme

Almanya’da imalat sanayi endeksi (PMI) 49,2’den 49,3’e çıkarken Fransa’da 49,6’dan 49,5’e indi. Euro Bölgesinde Haziranda 52,1 puan olan imalat sanayi endeksi, 50’nin altında değer alarak (49,8) daralmaya işaret etti.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Asya’da da en büyük düşüşler Çin, Güney Kore ve Tayvan’da kaydedildi.

Bu gerileme, dünya ekonomisinin gidişatına yönelik endişeleri artırıyor. IMF bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmiş, resesyon uyarısı yapmıştı.

İmalat göstergesi geriledi İmalat göstergesi geriledi

İmalat göstergesi geriledi

Rekor yüksek enflasyon ve Rusya’nın enerji tedariğini keseceği endişesi 19 üyeli Euro Bölgesi ekonomisini tehdit ediyor. S&P Global Ekonomisti Chris Williamson “Euro Bölgesi imalat sektörü geriliyor, bu da resesyon riskini artırıyor. Pandemi dönemindeki kısıtlamalar dışında yeni siparişler 2012’deki borç krizinden beri en büyük düşüşü kaydediyor” değerlendirmesini yaptı.

Çin’de imalat PMI endeksi 50,2’den 49’a geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 50,3’tü. Veriler sonrası Asya paraları dolar karşısında Güney Kore wonu ve Filipin pesosu öncülüğünde düştü. Tayvan doları da 2 yıldan uzun süre sonra ilk kez kritik 30 seviyesine geriledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası