EmpiresX’in önde gelen yatırımcısına 4 yıllık hapis şoku!

(*4*)(*4*)

EmpireX’in önde gelen yatırımcısı 100 milyon dolarlık Ponzi dolandırıcılığı sebebiyle ABD Mahkemesi tarafınca 4 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.  

Sözde kripto alım satım platformu EmpireX’in önde gelen yatırımcılarından Joshua David Nicholas, dolandırıcılık planındaki görevi sebebiyle 51 ay hapis ve 3 yıl da denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.  

Nicholas’ın belirlenen cezası, 8 Eylül tarihinde menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulunduğunu kabul etmesinin arkasından geldi.  

Hakkaniyet Bakanlığı’na (DoJ) bakılırsa, Nicholas, iki yıllık süreçte kripto getirilerini üst düzeye çıkarmak için suni ve insan zekası kullanan bir alım satım botu kullanarak platformun günlük garantili getiriler sağlayacağını iddia etti. 

Gerçekte ise bot, sahteydi. Nicholas ve kabahat ortakları Emerson Pires and Flavio Goncalves, ilk yatırımcılara sonraki yatırımcılardan gelen parayla ödeme icra eden bir dolandırıcılık yöntemi olan Ponzi yönettiler. DoJ ise Blokzincir analisti olan Brezilyalı Pires ve Goncalves’in yabancı merkezli” bir kripto borsası vasıtasıyla yatırımcıların fonlarını akladığını iddia ediyor. 

Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu’na (CFTC) bakılırsa, neredeyse 1 milyon dolarlık yatırımcı fonu EmpiresX’in vadeli işlemler hesabına gönderildi. CFTC, Bu varlıkların büyük çoğunluğunun ise ya kaybolduğunu ya da zimmete geçirildiğini düşünüyor. 

Bununla beraber ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafınca Nicholas, Pires ve Goncalves’e karşı dolandırıcılık suçlamaları yöneltildi. SEC, ek olarak bu dolandırıcıların, akladıkları paralar ile Lamborghini kiraladıklarını ve Tiffany & Co. ve daha birçok lüks markadan alışveriş yaptıklarını kaydetti. 

Öte taraftan yatırımcılara, EmpiresX’in SEC’e bir koruma fonu olarak kayıtlı olduğu ve Nicholas’ın lisanslı bir tüccar olduğu söylendiği ortaya çıktı. 

Bunun üstüne SEC, EmpiresX’in hiçbir vakit komisyona kayıt olmadığını ve Nicholas’ın alan kişi fonlarını kötüye kullandığı için Ulusal Vadeli İşlemler Birliği tarafınca ticaretten men edilmiş olduğu açıklamalarında bulunmuş oldu. 

Söz mevzusu dolandırıcılık Eylül 2020’den 2022’nin başlarına kadar neredeyse iki senedir devam ediyordu. Dolandırıcılığın ortaya çıkması ise muhtemelen, o tarihler içinde piyasada yaşanmış olan düşüşlerle beraber müşterilerin varlıklarını çekmek isterken başarısız olmalarıyla ortaya çıktı. 

Florida’da ikamet eden Pires ve Goncalves’in 2022’nin başlarında EmpiresX’in operasyonlarını durdurmaya başladıkları ve ABD’yi terk ettikleri iddia ediliyor. Söylentilere bakılırsa bu ikilinin şu anda Brezilya’da oldukları kabul ediliyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası