Ermenistan’dan uluslararası tanıtım açılımı

0
  • Russell Padmore
  • BBC Dünya Servisi, Iktisat muhabiri

Ermenistan dünyanın neresinde?

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, dünyada oldukca daha çok sayıda insanoğlunun bu soruya doğru yanıt verebilmesini sağlamak amacıyla uluslararası tanıtım açılımı başlattı.

Sarkisyan Ermenistan turizminin desteklenmesi ve yabancı yatırımcıların teşvik edilmesi için, ülke haricinde yaşayan 10 milyon Ermeninin web üstünden küresel tanıtım kampanyası başlatmasını istiyor.

“Bir Ermeni, Bir Yazı” başlıklı kampanya ülke dışındaki Ermenilerin, Ermenistan hakkında pozitif yazılar yazmasını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve uluslararası açılım kampanyasının arkasındaki öteki isimler, birçok kimsenin Ermenistan hakkında derhal hiçbir şey hatırlayamaması yüzünden, ülkenin uluslararası düzeyde daha çok tanınması icap ettiğini vurguluyor.

Ermenistan hakkında ne biliniyor?

Dünyanın birçok ülkesinden turistlerle dolup taşan Londra yazında, ayaküstü mülakatlar yapmak zor olmadı.

Suudi Arabistanlı bir çift, Ermenistan adını duyduğunu fakat Asya’da olduğuna inandığını söylemiş oldu. Bir Danimarkalı hanım ise, “Danimarka’da biz asla duymadık Ermenistan’dan söz edildiğini” dedi.

Fakat en eğlendirici yanıt, ailece gezen bir Amerikalının, “tüm Ermenlerin adları ‘yan’la biter” demesiydi. Eşi derhal, “Kim Kardashian’dan dolayı bu şekilde söylüyor” diye ekledi.

Kim Kardashian

Kaynak, Getty

Konuştuğum kişilerden yalnızca biri Ermenistan hakkında düşünce sahibiydi. Erivan’ı ziyaret etmiş Parisli bir hanımdı ve “Minik bir ülke ve halkı oldukca acılar çekmiş” dedi.

Ayaküstü yaptığım anket, hiçbir şekilde resmi değil fakat, Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve yönetiminin yüzyüze olduğu zorluğu ortaya koyar özellikte.

Ermenistan’ın imajının öne çıkarılması için dünyanın çeşitli yerlerindeki Ermeni kökenlilerden yararlanmak pozitif netice verebilir. Ermenistan ile bağları olan ünlüler içinde ilk akla gelenler müzisyen Cher, tenis oyuncusu Andre Agassi, milyarder yatırımcı Kirk Kerkorian ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs…

Merkezi Washington’da bulunan ABD’deki Ermeni Ulusal Komitesi’nin genel başkanı Aram Suren Hamparian, “Ermeni diasporası birçok bakımdan kandisini Ermenistan Cumhuriyeti’nin ikinci ordusu şeklinde görür. Ermeniler dünyanın her yerine dağılmış halde. Gittikleri her yerde de başarı göstermiş oldular. Fakat kökenlerini unutmadılar ve bağlantılarını kesmemeye çalıştılar. Bu da Ermeni ulusunun yumuşak gücünün bir parçası” diyor.

Ermenistan’ın oldukca eski zamanı ve kültürü, 1991’de bağımsızlığını duyuru etmesinden ilkin onyıllarca devam eden Sovyet etkisine karşın hayatta kaldı. Fakat bağımsız olmasına karşın ülkenin hâlâ Rusya ile mühim ekonomik bağları var.

Gelecek yıl Erivan yönetimi, Kazakistan ve Belarus ile beraber, Rusya Federasyonu’nun ortak ekonomik bölgesine katılmayı planlıyor.

Ermenistan IMF, Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’nın yanı sıra, Moskova’nın kredilerine de büyük oranda bel bağlamış durumda.

Kapalı sınırlar

Ülke dışındaki Ermenilerin Ermenistan’a gönderdikleri paralar, ekonomik yaşamın mühim unsurlarından biri. Bu paralar Ermenistan ekonomisinin beşte birini oluşturuyor.

IMF’nin Erivan’daki temsilcisi Teresa Daban Sanchez, “Yurt haricinde yaşayan Ermenilerin gönderdikleri dövizler, kaynak yaratması, ithalat için fon sağlaması ve tüketimi desteklemesi bakımından oldukca mühim” diyor. Fakat “Ermenistan’a gelen kaynakların % 90’ı Rusya’dan” diye de ekliyor.

Ermenistan’ın ekonomik gelişimi, Azerbaycan ve Türkiye sınırlarının kapalı olması yüzünden engellerle yüzyüze. Bölgenin en büyük ekonomilerinden kabul edilen Türkiye ile tecim yapamaması, ülkenin ekonomik yönden büyümesini büyük seviyede engelliyor.

Daban Sanchez, “Sınırların tekrardan açılması Ermenistan ekonomisinde büyük değişiklik yaratır. Bilhassa oldukca çeşitli sektörleriyle büyük bir ekonomiye haiz Türkiye ile olan sınırın açılması, herşeyi değiştirir” diyor.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırların kapalı olması, 20. yüzyılın başlarından beridir devam eden, son aşama kırılgan soykırım tartışmalarından kaynaklanıyor.

Ermenistan’ın Azerbaycan’la olan sınırında ise, oldukça kırılgan bir ateşkes mevcut. Dağlık Karabağ anlaşmazlığı “donmuş bir problem” olarak niteleniyor.

Gezim potansiyeli

Fakat Ermenistan’ın komşuları sınırları açsa dahi, IMF temsilcisi Teresa Daban Sanchez, ülkenin coğrafi konumu yüzünden hâlâ büyük zorluklar yaşamaya devam edeceğini düşünüyor; “Ihmal etmeyin ki Ermenistan denize kıyısı olmayan bir ülke ve jeopolitik engelleri olmasa bile, oldukca büyük sorunlarla karşı karşıya” diyor.

Ülke dışındaki Ermeniler web üstünden etkili bir tanıtım kampanyası meydana getirirse ülkenin daha çok ziyaretçi çekebileceği ve gezi acentalarının daha çok iş yapabileceği düşünülüyor. Yönetim, turizmin teşvik edilmesinin yanı sıra, web üstünden pozitif yazıların yayılmasının, ihtimaller içinde yabancı yatırımcıların dikkatini çekebileceğini umuyor.

İngiltere’deki Regent Holidays şirketi pazarlama müdürü Gillian Leaning, “İnsanlar Ermenistan’ın iyi mi bir yer bulunduğunu anlayabilir. Oldukça eski manastırlarının, vadi zincirlerinin resimlerini görme, Erivan’da meşhur bir konyak üretildiğini öğrenme fırsatı bilir. Bir sonraki tatilleri için de Ermenistan’ı seçme olasılıkları artar” diyor.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası