Ethereum 2.0 Nedir? – Forbes Danışmanı

0


Editoryal Not: Forbes Advisor’daki ortak bağlantılarından bir komisyon kazanıyoruz. Komisyonlar editörlerimizin görüş ve değerlendirmelerini etkilemez.

Ethereum blok zincirinde uzun süreden beri beklenen güncelleme sonunda bu yaz gerçekleşebilir.

Geçen hafta ETH Şanghay Web 3.0 Geliştirici Zirvesi’nde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, “birleştirmenin” bu yaz tamamlanacağını söylemiş oldu. Bu dönüştürücü güncelleme, Ethereum’u bir iş kanıtı modelinden bir hisse kanıtı düşünce birliği mekanizmasına dönüştürecek.

Buterin, “Herhangi bir problem eğer olmazsa birleşme Ağustos’ta gerçekleşecek” dedi.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, işlemleri stake yöntemiyle doğrulamak için bir Proof of Stake konsensüs mekanizması kullanacak olan Ethereum blok zincirinin yeni bir versiyonudur.

Ethereum 2.0’ın stake mekanizması, kripto para madencilerinin karma olarak malum karmaşık matematiksel işlevleri tamamlamak için yüksek kuvvetli bilgisayarlar kullandığı emek verme kanıtı modelinin yerini alacak. Madencilik süreci, Ethereum işlemlerini halka açık blok zincirine kaydedilmeden ilkin doğrulamak için devamlı artan oranda elektrik gerektirir.

Proof of work sistemleri çok önemli oranda elektrik tüketir. Mesela Bitcoin madenciliği, şu anda senelik 127 terawatt-saat (TWh) oranında elektrik tüketiyor. Bu şu anda tüm Norveç ülkesinin güç tüketiminden daha yüksek.

ETH şu anda Finlandiya’ya eşit bir senelik güç tüketimine haiz ve İsviçre’ye eşit bir karbon ayak izi üretiyor. Her neyse ki, birleşmenin Ethereum’un karbon ayak izini %99,95’e kadar düşürmesi ve kripto para biriminin en büyük eleştirilerinden birini ele alması planlanıyor.

Ethereum vs Ethereum 2.0: Fark Nedir?

Nisan 2022’den bu yana Ethereum, biri iş kanıtı kullanarak çalışan ve bir de hisse kanıtı ile çalışan bir kontrol zinciri olan iki paralel blok zinciri çalıştırıyor. Birleştirme, eski Ethereum Mainnet blok zincirini (ETH1) ve yeni Beacon Zincirini (ETH2) tek bir birleşik blok zincirinde birleştirecek.

Ethereum geliştiricileri, kısa sürede, birleştirme öncesinde kullanıcıları şaşırtacağı endişesiyle ETH1 ve ETH2 terminolojisini terk etti.

Ethereum Network’ün mahalli kripto para birimi olan Ether’e haiz olan S0me yatırımcıları, Coinbase ve öteki popüler kripto para birimi borsalarında madalyonun iki versiyonu benzer biçimde görünen şeylere şaşırmış olabilir.

Kullanıcılar Ether’lerini Coinbase’de stake ettiklerinde, ETH’den ETH2’ye dönüştürülür ve ETH ile ETH2 tutarları aynıdır. Birleştirme tamamlandığında, Ether’in bu iki versiyonu tek bir tokende birleştirilecektir.

Ethereum Madencilikten Stakinge Geçiyor

Stake, birleştirme tamamlandıktan sonrasında Ethereum işlemlerini doğrulamak için madenciliğin yerini alacak olan süreçtir.

Staking, kullananların işlem doğrulama sürecine katılmak için belirli bir oranda kripto para birimini kilitlemelerini gerektirir. Proof-of-stake modelinde bir algoritma, doğrulayıcının ne kadar kripto para stake ettiğine bağlı olarak hangi doğrulayıcının bir sonraki bloğu blok zincirine ekleyeceğini seçer.

Yatırımcılar, Ethereum doğrulayıcısı olmak için minimum 32 ETH hissesine haiz olmalıdır. Şu anda 300.000’den fazla Ethereum doğrulayıcısı var. Her doğrulayıcı ne kadar fazlaca ETH stake ederse, doğrulayıcının blok üretme olasılığı o denli yüksek olur. Doğrulayıcı her blok ürettiğinde, doğrulayıcı doğrulama görevlerini yerine getirmiş olduğu için Ethereum’da ödüller kazanır.

Şu anda, Ethereum’un Beacon Chain’indeki stake getirisi, senelik yüzde oranı (APR) ortalama %4,3 ila %5,4 içinde değişmektedir.

Ethereum ticareti kabaca 1.900 dolardayken, minimum 32 ETH gereksinimi, şu demek oluyor ki 59.000 dolardan fazla, stake etme averaj yatırımcı için oldukça pahalı olabilir.

Sadece bireysel yatırımcılar, kaynaklarını birleştiren ve ödülleri bölen Ethereum stakerlerinin koleksiyonları olan stake havuzlarına da katılabilirler. Bir çok büyük kripto para borsası, kendi başına 32 ETH taahhüdünde bulunmak istemeyen yada yapamayan yatırımcılar için de stake hizmetleri sunar.

Kripto Paranın Enerji Problemi

Bitcoin, Ethereum ve öteki iş kanıtı kripto para birimlerinin eleştirmenleri, bilhassa büyük ölçekte madenciliğin büyük enerji maliyetlerine çoğunlukla dikkat çekti.

Son yıllarda çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) standartlarına dayalı tarama yatırımları giderek daha popüler hale geldi. Aslen, yakın tarihindeki bir Forbes araştırması, birçok yatırımcının kripto para birimi yatırımlarının çevreyi negatif etkilediğini anladıklarında başka bölgelere yatırım yapmayı düşüneceğini buldu.

Bitcoin madencilik şirketi GEM Mining’in CEO’su John Warren, Bitcoin’in fiyat artışı ile enerji kullanımı içinde doğrusal bir korelasyon bulunduğunu söylüyor. Sadece Bitcoin’in şu anda bir hisse kanıtı doğrulama modeline geçme planı yok, Warren’ın Bitcoin için mantıklı olmadığını söylediği bir model.

Warren, “Hisse ispatı ekosisteminde gelişme için kesinlikle fazlaca yer olsa da, Bitcoin tüm kripto için temel protokoldür ve bu yüzden mevcut en sağlam, en güvenli düşünce birliği modeline gereksinim duyar” diyor.

İş kanıtı doğrulaması tarafınca tüketilen enerjinin, modelin güvenliğini ve enerjisini gösterdiğini söylüyor.

Warren, “Bitcoin’i bozulmamış bir güvence olarak düşünebilirsiniz ve protokolü için en büyük ehemmiyet, en iyi şekilde iş kanıtına bağlı kalmış olarak sağlanan güvenliktir” diyor.

Algorand Vakfı CEO’su Staci Warden, bir kripto para biriminin enerji kullanımının etkili bir halde ölçeklenebilmesinde mühim bir unsur bulunduğunu söylüyor.

Warden, “Arz tarafında, bir protokol sadece marjinal getirisinden daha düşük bir marjinal maliyetle güvenilir enerji kaynaklarına erişimi olduğu seviyede ölçeklenebilir” diyor.

İş kanıtı kripto para birimlerinin ölçeklenmesi için sübvansiyonlu yada düşük maliyetli enerjinin lüzumlu bulunduğunu ve bu yüzden kripto para birimi fiyatlarının 2022’de bu kadar fazlaca baskı altında bulunduğunu söylüyor.

“Talep tarafında, bir emek verme kanıtı protokolünün ölçeklendirme kabiliyeti, halkın genel olarak fosil yakıta dayalı, emek verme kanıtı protokollerini tolere etme istekliliği ve karbon negatif alternatiflerin artan kullanılabilirliği için tercih ile sınırı olan olacaktır. ” diyor müdür.

Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin ve Ethereum, küresel kripto piyasası kapitalizasyonunun %63,6’sını oluşturan en popüler iki kripto para birimidir.

Ethereum’un fiyatı son üç yılda %648 arttı ve aynı dönemde Bitcoin’deki %250 kazancın iki katından fazla arttı.

Birleşme, ESG açısından Ethereum’u Bitcoin’den daha çekici bir yatırım meydana getirecek, sadece Ethereum’u dünyanın en iyi kriptosu olarak Bitcoin’i tahttan indirmek için bir tehdit haline getirmez.

Bitcoin IRA’nın baş işletme görevlisi ve kurucu ortağı Chris Kline, Bitcoin ve Ethereum’un kripto pazarında rekabet etmekten daha tamamlayıcı bulunduğunu söylüyor.

“Bitcoin ve Ethereum değişik amaçlara hizmet ediyor. Bitcoin, iş kanıtı, sınırı olan varlık, parasal kriptodur, Ethereum’un faydası ise [as] bir Web 3.0 omurgası. Her ikisi de, devam etmekte olan genel dijital varlık ekosisteminin tehlikeli sonuç ve değişik unsurları olarak hizmet ediyor, ”diyor Kline.

Kripto para yatırımcıları bu yaz The Merge’i beklerken, Ethereum için hisse kanıtı yolundaki bir sonraki büyük vaka Haziran ayında gerçekleşecek.

Ethereum’un kontrol ağı Ropsten’i kullanarak Haziran ayında birleşme için büyük bir denemeyi tamamlaması planlanıyor. Ropsten yükseltmesi tamamlandıktan sonrasında, Ethereum geliştiricilerinin ana Ethereum ağının birleştirilmesinden ilkin yükseltmek için yalnızca iki kontrol ağı daha var.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası