Ethereum Nasıl Satın Alınır – Forbes Danışmanı Kanada

0


Bitcoin, dolaşımdaki madeni paralarının değerine gore en iyi kripto para birimi olsa da, Ethereum tembel değildir. 232 milyar doların üstünde bir piyasa kıymeti ile kripto para biriminin ikinci önde gelen biçimidir ve Mark Cuban şeklinde iş liderlerinden destek almaktadır.

Üstelik karlı bir yatırım tercihi oldu. Ağustos 2015’te Ethereum’a 1.000 ABD Doları yatırım yaptıysanız, yatırımınız neredeyse altı yıl sonrasında 2.23 milyon ABD Doları değerinde şaşırtıcı bir değere haiz olacaktır.

Güç verdiği Ethereum platformuyla olan ilişkisi sebebiyle daha yaygın olarak Ethereum olarak adlandırılan jetonun resmi adı olan Ether’i satın almaya iyi mi başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ethereum Nasıl Satın Alınır

Ethereum’a yatırım yapmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Bir tek beş adımda iyi mi başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Risk Seviyenizi Belirleyin

Çevresinde dolaşmak yok; Ethereum satın almak bir kumar olabilir. Tüm yatırımların kendileriyle ilişkili bazı riskleri olsa da, kripto para birimleri bilhassa fiyat dalgalanmalarına karşı savunmasızdır. Bir tek birkaç yüz karakterin kripto fiyatlandırması üstündeki tesirini bir düşünün: Elon Musk, Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeyeceğini tweetledikten sonrasında, mesela madalyonun kıymeti %15 düştü.

Ether geçmişte etkisi altına alan getirilere haiz olsa da, kimi zaman şaşırtıcı derecede kısa sürelerde olmak suretiyle bazı mühim çöküşler de yaşadı. Bilhassa, Mayıs 2021’de jeton başına ortalama 4.000 ABD doları olan yüksek bir seviyeden Haziran 2021’de 1.800 ABD dolarının altına düştü. En yüksek seviyesinden satın almış olsaydınız, yalnız bir ay sonrasında bu değerin yarısı ile oturuyor olurdunuz. Bu oldukça aşırı bir oynaklık.

Bundan dolayı, Ether satın almadan ilkin yatırım portföyünüzün geri kalanının çeşitliliği ve istikrarı ile beraber risk toleransınızı da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Uzmanlar, kriptoya asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha çok yatırım yapmamanızı tavsiye ediyor.

2. Bir Kripto Değişimi Seçin

Ether satın almak, mevcut aracılık hesabınız vasıtasıyla yalnızca hisse senedi yada yatırım fonu satın almaktan birazcık daha karmaşıktır. Kripto para birimleri Toronto Menkul Kıymetler Borsası (TSX) şeklinde büyük borsalarda işlem görmez ve birçok aracı kurum kripto yatırımı sunmaz.

Kripto satın almak için ilkin bir kripto borsasında bir hesap oluşturmanız gerekir. Ergonomik olarak konuşursak, daha aşina olabileceğiniz aracılık platformları gibidir: Kripto borsaları, alıcıların ve satıcıların Ethereum, Bitcoin yada Dogecoin şeklinde kripto para birimleri için dolar şeklinde fiat para birimlerini değiştirmesine olanak tanır. Halihazırda bir kripto borsası yoksa, sizin için doğru olanı bulmak için en iyi kripto para borsaları listemize bir göz atın. Bazı borsaların alım satım platformları karmaşık olsa da, bir çok yeni başlayanlar için rahat bir satın alma arayüzü sunar, sadece alım satım platformlarından daha yüksek ücretler talep edebilir.

Birkaç mühim nokta: Bir borsa seçerken, yatırımlarınızı depolamak için bir kripto cüzdanı sunduğundan güvenilir olun. Büyük çoğunluk yapar, sadece sizinki yapmazsa, kendinizden bir tane almanız gerekir.

Ve hakkaten yeni başlamış olan biriyseniz, devamlı Wealthsimple Crypto yada Coinsmart şeklinde bir platform kullanabilirsiniz. Bu, kripto satın alma sürecini sizin için büyük seviyede basitleştirecek, sadece bunun gizli saklı bir maliyeti var: Ethereum yatırımınızı üçüncü taraf bir cüzdana koymak yada çevrimiçi alışverişlerde ödeme yapmak için kullanamazsınız. Bu basitleştirilmiş platformlardan birini kullanmak, kripto paranızın yalnızca satın aldığınız platformda alınıp satılabileceği anlamına gelir. Bundan dolayı, bu platformdan para çekmeniz ve peşinden ayrı bir cüzdanda tutmak için bir kripto borsasında tekrardan satın almanız gerekir.

3. Hesabınıza Para Yatırın

Bir kripto borsası vasıtasıyla Ethereum satın almadan ilkin hesabınıza para yatırmanız gerekir. Bir çok durumda, kişisel çek yada tutum hesabınız şeklinde bir banka hesabından para yatıracaksınız. Ek olarak bir banka kartı da kullanabilirsiniz (sadece Kanada’nın beş büyük bankasının tümü bunu yapmanıza izin vermese de ve Kanada merkezli bazı kripto borsaları kripto satın almak için Interac e-transferini kullanmanıza izin verir.

Bir finansman yöntemi seçerken kripto borsasının ücretlerini gözden geçirin; yönteme gore değişebilirler. Mesela, Gemini’de banka havalesi parasızdır, sadece platform banka kartı transferlerinde %3.49 ücret alır.

Bir uyarı: Bazı platformlar, kredi kartı kullanarak kripto para satın almanıza izin verir. Bu cazip görünse de, kredi kartı şirketleri çoğu zaman kripto para birimi alımlarını nakit ön ödeme olarak görür. Haiz olduğunuz karta bağlı olarak, kripto borsa ücretlerine ek olarak daha yüksek bir faiz oranı ve nakit ön ödeme tutarı ödemeniz gerekebilir.

4. Ethereum satın alın

Hisse senetleri, yatırım fonları yada borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) satın alırken, piyasa saatleriyle sınırlandırılırsınız. Mesela, Nasdaq’ın işlem saatleri 09:30 ile 16:00 ET arasındadır ve borsa hafta sonları ve belirli tatillerde kapalıdır.

Ethereum şeklinde kripto para birimleri fazlaca değişik çalışır: Merkezi olmayan para birimleri oldukları için onları günün her saatinde alıp pazarlayabilirsiniz.

Ethereum satın almak için borsanızın “satın al” alanına borsa sembolünü (ETH) girin ve satın almak istediğiniz tutarı girin. Tam bir Ethereum jetonunu satın almak istemiyorsanız yada hesabınızda tam bir jeton için kafi paranız yoksa, bir kısmını satın alabilirsiniz. Mesela, Ethereum fiyatı 2.000$ ise ve 100$ yatırım yapmış olursanız, bir Ether jetonunun %5’ini satın alırsınız. Bu, tıpkı bir hisse senedinin kısmi bir hissesini satın aldığınız zamanki gibidir.

5. Ethereum’unuzu Depolayın

Ethereum satın alımınız işlendikten sonrasında, kripto para biriminizi saklamanız gerekir. Bazı platformlar sizin için saklarken, bazı insanoğlu kriptolarını bir saldırıya yitirme olasılığını azaltmak için yatırımlarını kendileri saklamayı tercih ediyor. Bu anlaşılabilir bir durumdur, sadece bir çok büyük borsanın müşterilerinin varlıklarını sigortaladığını ve büyük hırsızlığı önlemek için varlıklarının çoğunu çevrimdışı olarak sakladığını da belirtmek önemlidir. Dahası, geçmişte saldırıya uğrayan borsalar tüm kayıpları geri ödedi.

Sadece kripto paranızı çevreleyen iç rahatlığı istiyorsanız, onu iki tür üçüncü taraf cüzdanından birine taşımayı seçebilirsiniz:

  • Sıcak Cüzdan: Sıcak bir cüzdan internete bağlıdır ve bir bilgisayardan yada akıllı telefondan erişilebilir. Kullanışlıdırlar ve çoğu zaman kripto para birimi değişiklik platformları tarafınca ek bir ücret ödemeden sağlanırlar, sadece kripto paranızı borsa haricinde tutmayı tercih ederseniz kendi platformunuzu da kullanabilirsiniz. Sadece, hala internete bağlı oldukları için güvenlik ihlali riski daha yüksektir.
  • Soğuk Cüzdan: Ayrıca soğuk cüzdanlar, internetle bağlantısı tamamen kesilmiş harici cihazlardır. Seçtiğiniz türe bağlı olarak, çoğu zaman daha pahalı sürümleri olsa da, çoğu zaman 50 ila 200 dolar arasındadır. Soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlardan daha azca kullanışlı olsa da – kriptonuza her erişmek istediğinizde onları manuel olarak internete bağlamanız gerekir – daha güvenlidirler ve mühim oranda Ethereum yada öteki kripto para birimlerine sahipseniz mantıklı olabilirler.

Ethereum Nasıl Satılır

Ethereum’unuzu satmak için kripto borsanıza geri dönün ve satmak istediğiniz tutarı girin.

Gene de mühim oranda kripto satıyorsanız, bir vergi uzmanına danışmak isteyebilirsiniz. Merkezi olmayan doğasına karşın, kripto federal hükümetin gözünde vergiye tabidir. Satıştan kazandığınız kârlar, çoğu zaman ana para kazançları vergisine tabidir ve vergi zamanı vardığında CRA’ya ne kadar borçlu olduğunuzu mühim seviyede etkileyebilir.

Ethereum’a Yatırım Yapmalı mısınız?

Ethereum, şu anda yatırımcıların elinde 116 milyardan fazla madeni para ile son aşama popüler. Sadece daha iyi malum kripto para birimlerinden biri olması sizin için doğru olduğu anlamına gelmez.

Ether şeklinde değişken bir yatırım satın almadan ilkin, araştırmanızı yaptığınızdan ve mali durumunuzun iyi durumda olduğundan güvenilir olmak isteyeceksiniz. İdeal olarak, büyük bir acil durum fonunuz olmalı, emeklilik hesaplarınızı maksimuma çıkarmalı ve minimum borcunuz olmalıdır. Tüm bu kutuları işaretleyebilseniz bile, portföyünüzü çeşitlendirmek önemlidir, bundan dolayı yatırımlarınızın yalnızca bir kısmı Ethereum ve öteki kripto para birimlerinde olmalıdır.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası