Ethereum ve Trent Van Epps ile Proof-of-Stake için Birleşme

0


Mühim Çıkarımlar

  • Ethereum’un gelecek aylarda Hisse Kanıtı ile “Birleştirme” işlemini tamamlaması planlanıyor.
  • Ethereum Vakfı’ndan Trent Van Epps, Crypto Briefing’e güncellemenin niçin iki numaralı blok zinciri için bu kadar mühim bir dönüm noktası bulunduğunu deklare etti.
  • Proof-of-Stake, Ethereum’u %99,95’e kadar daha enerji verimli hale getirecek ve ETH emisyonlarını mühim seviyede azaltacaktır.

Bu makaleyi paylaş

2022, Ethereum’un şimdiye kadarki en mühim yılı olacak. Tarih hala bilinmemekle beraber, dünyanın en oldukça kullanılan blok zinciri, Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına “Birleştirme”yi tamamlamaya hazırlanıyor. Kripto Brifingi Gelecek aylarda kripto para birimi topluluğunun Ethereum ekosisteminde neler bekleyebileceği hakkında bir düşünce edinmek için Ethereum Vakfı’ndan Trent Van Epps ile görüştük.

Ethereum Birleşmeye Hazırlanıyor

Ethereum’un Proof-of-Stake’e geçişi uzun vakit oldu. En iyi akıllı sözleşme blok zinciri şu anda bir İş Kanıtı düşünce birliği mekanizması kullanıyor olsa da, Vitalik Buterin, Hisse Kanıtı kullanmanın yararlarından daha 2014 senesinde bahsediyordu. Unutulmaz bir halde Ethereum’un yeni bir düşünce birliğine geçmeye hazır olacağını tahmin ediyordu. mekanizma seneler ilkin, sadece güncelleme kısmen büyüklüğü ve zorluğu sebebiyle gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

olduğu söylendi”en karmaşık yükseltme” Ethereum’un tarihinde, Ethereum’un Proof-of-Work yürütme katmanı ile Proof-of-Stake konsensüs katmanı arasındaki “Birleştirme” olarak adlandırılanın, 2022’de bir tarihte piyasaya sürülmesi planlanıyor. Hisse Kanıtı. Fırın, genel kontrol ağlarının yükseltilmesinden önceki son Merge kontrol ağıydı, arkasından ana vaka kısa bir süre sonrasında gelmelidir.

Ethereum şu anda zincire blok ekleme hakkını kazanmak için karmaşık hesaplama sorunlarını çözmek için rekabet etmek için madencilere güveniyor. Bunun karşılığında madenciler ETH ödülleri kazanırlar. Proof-of-Work, Ethereum’a iyi hizmet etmiş olsa da, dezavantajları, kim bilir en önemlisi, madencilik donanımının maliyeti sebebiyle yoğun enerji talepleri ve yüksek giriş engelleri vardır.

Proof-of-Stake ile, ETH’lerini stake eden Ethereum doğrulayıcıları, zincire yeni bloklar eklemekten görevli olacak. Stake etmekle ilgilenen ETH sahiplerinin, doğrulayıcı olmak (yada başka bir halde bir stake havuzuna katılmak) için Beacon Chain’e 32 ETH göndermeleri gerekmektedir. Şu anda 11 milyon ETH’yi belirleyen 300.000’den fazla doğrulayıcı var.

Ethereum’un Hisse Kanıtı’na geçişi, kısmen azalması planlanıyor zira şebekenin enerji tüketimi %99,95’e kadar. Yükseltme ek olarak ETH tedariğini de mühim seviyede azaltacak. Azalan emisyonlar ve Ethereum’un EIP-1559 yakma mekanizması yardımıyla, ETH deflasyonist bir varlık haline gelebilir.

Birleştirme ve vakit çizelgesi hakkında daha çok informasyon edinmek için, Kripto Brifingi Ethereum Vakfı’ndaki “Ekosistem Kişisi” (gerçek unvanı) Trent Van Epps ile yakalandı. Bir takım hususi mesajda Van Epps, yükseltmenin önemi, ilişkili riskler ve Ethereum için uzun vadeli umutları hakkında konuştu.

Kripto Brifingi: Ethereum fanatikleri uzun süredir Merge’i bekliyor. Güncelleme niçin bu kadar mühim?

Trent Van Epps: Birleştirme, Ethereum topluluğu için uzun bir yolculuğun zirve noktasını temsil ediyor ve sonunda bizi Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e taşıyor. Konsept, 2015’te Proof-of-Work zinciri piyasaya sürülmeden ilkin bile hakkında yazıldı ve toplulukla tartışıldı!

Büyük resme bakıldığında, Birleştirme topluluğa, çığır açan araştırma ve mühendislik sorunlarının aksiliklerden sonrasında çözüldüğünü görmenin memnuniyetini veriyor ve tekrardan başlatmalar artık sağlam, harpte kontrol edilmiş kodda uygulanıyor. Topluluk üyeleri ve dış gözlemciler için bu, Ethereum’un statükodan memnun olmadığını ve daha iyi dünyaların mümkün bulunduğunu doğrular. Kod ve yönetişim perspektifinden, mevcut iki Ethereum istemci uygulayıcı grubunu aynı süreçlere yaklaştırıyor: yürütme (eski adıyla ETH1.0) ve konsensüs (öncesinden ETH2.0 olarak biliniyordu) istemcileri. Oraya ulaşmak için sıkıntılı ve sıkıntılı bir yol olabilir, sadece Birleştirme vardığında, Ethereum her zamankinden daha güvenli, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir olacak.

Teknik düzeyde, yükseltme yayına girdiğinde zincir daha güvenli hale gelecektir. Bloklar, belirli bir noktadan sonrasında “kesinleşmiş” hale gelecek ve doğrulayıcılar tarafınca zincir tekrardan düzenlemeleri için caydırıcı caydırıcı unsurlar ortaya çıkacaktır. Proof-of-Stake bununla birlikte Proof-of-Work ile ilişkili çok önemli enerji tüketimini ve donanım israfını da ortadan kaldırır. Araştırmacılar, Ethereum’un enerji kullanımının %99,95’e kadar düşeceğini tahmin ediyor. Düzgüsel ticari donanımın minik bir kısmı, şu anda Ethereum konsensüsünü çalıştıran mevcut ASIC ve GPU setinin yerini alacak. Bu iki tesir, daha enerji verimli, çeşitli, coğrafi olarak dağıtılmış ve kırılgan olmayan bir düşünce birliği katılımcıları grubuna yol açacaktır. Bununla birlikte, zinciri birçok eşzamanlı iş parçacığına ayıracak benzer şekilde mühim bir protokol değişikliği olan parçalama aşamasını da belirler. Parçalama, veri kullanılabilirliği ve yerleşim için mevcut blok alanını artırarak Katman 2 ölçeklendirme çabalarını güçlendirecektir. Proof-of-Stake ile, Şu anda madencilere giden ETH öncelik ücretleri, bunun yerine yürütme katmanında doğrulayıcı tarafınca denetim edilen bir adrese gidecek. Bu, ETH’nin anında sıvı olduğu anlamına gelir. Stake edilen ETH’nin tamamen geri çekilmesinin yalnızca Şanghay yükseltmesinde hayata geçirileceği göz önüne alındığında, bu kilitlenmiş ana paraya haiz doğrulayıcılar için mühim bir gelişmedir. Son olarak, yükseltme, senelik ETH ihracını mevcut net-3,5’ten kabaca net-%0’a düşürecek.

CB: Hisse Kanıtı’na geçmek haricinde, Ethereum ve geleceği için hangi alternatifler düşünüldü?

TVE: Ethereum Proof-of-Stake için, hibrit Proof-of-Work ve Proof-of-Stake yaklaşımı da dahil olmak suretiyle değişik tasarımlar vardır. EIP-1011, minimum stake gereksinimi 1550 ETH olan! Sadece, yalnızca Proof-of-Work’te kalmak hiçbir vakit düşünülmedi.

CB: Birleşme ile ilgili en büyük risk nedir?

TVE: Geçiş anı oldukça mühim. Bununla beraber, birçok kez kontrol edildi ve hepimiz rahat olana kadar olmaya devam edecek. Sadece, yürütme ve konsensüs katmanları sıkı bir halde birleştiği için ön plana çıkan yeni zorluklar var. Evvelinde, Beacon Chain (Proof-of-Stake) yalnızca dahili durumuyla ilgiliydi: doğrulayıcıların bakiyeleri, onaylar ve boş blokların sonlandırılması. Birleştirmede, bloklar, bugün mühim bir kıymeti işleyen protokoller olan kullanıcılardan gelen işlemlerin yürütme yükünü tutacaktır. Bu, bir istemci hatasının sonuçlarının oldukça daha yüksek olduğu anlamına gelir; bu kullanıcılar, Proof-of-Work ile son yedi yılda bekledikleri aynı emek verme süresi garantilerini bekleyeceklerdir.

Bu satırlar süresince, her iki katmandaki istemci çeşitliliği inanılmaz derecede önemlidir ve doğrulayıcı topluluğun geliştirmeye devam etmesi ihtiyaç duyulan bir şeydir. Ağın %67’sinden fazlasına haiz herhangi bir istemciye (Prysm) haiz olmanın doğasında mevcud riskler vardır, zira bu istemci bir hataya haiz olabilir ve öteki azınlık istemci doğrulayıcıları (Lighthouse, Teku, Nimbus, Lodestar) pahasına zinciri sonlandırabilir. İşin iyi yanı, bu çabanın geçtiğimiz yıl, aşağıdakiler şeklinde topluluk üyeleri tarafınca yönetilen yavaş yavaş hız kazanmasıdır. süperfiz ve bir takım başka katkıda bulunanlar. Coinbase ve Kraken, oldukça çalıştıktan sonrasında, Prysm’e olan güvenlerinden uzaklaşmayı kamuoyu önünde taahhüt ettiler.

“Ethereum statükodan memnun değil ve daha iyi dünyalar mümkün.”

CB: Birleştirme kontrol ağlarında nelere dikkat ediyorsunuz?

TVE: Kontrol ağlarının amacı, sorunları belirlemek ve ana ağda oluşmasını önlemek için erkenden düzeltmektir. Kodun tüm ihtimaller içinde senaryolarda sağlam olmasını sağlamak için artan karmaşıklığa haiz birkaç kontrol ağı (ve çoğu zaman daha geniş topluluğa reklamı yapılmayan geliştiriciler) üstünden geçiyoruz. Aralık ayında, ilk yeni genel kontrol ağımız olan Kintsugi’yi başlattık. Bu aşamada, spesifikasyonun çoğunlukla iyi durumda olmasını bekliyorduk ve üstünde gerçek uygulamaların devreye alınmasını sağlamaya adım atmak istedik. Sonlandırma yapılmayan zamanlarda ağda bazı problemler bulduk ve beklendiği şeklinde çalışan uygulamalar hakkında ilk veri noktalarını aldık.

Kısa sürede bu düzeltmelerle ikinci genel kontrol ağımız olan Kiln’i başlattık. Şimdi, uygulama ve uygulama yada ekip seviyesi sorunları arıyoruz. Bunlardan birkaçını aslına bakarsan bulduk ve düzeltmeler üstünde çalışıyoruz. Bu, topluluğun ağı denemesinin ve projelerinin Merge Ethereum’da çalıştığından güvenilir olmanın zamanıdır.

İşlerin istikrarlı olduğundan güvenilir olduktan sonrasında, Ethereum’un mevcut genel kontrol ağlarını yükseltmek için hareket edeceğiz ve hemen sonra onları izleyeceğiz. Tüm kontrol ağları yükseltildiğinde ve kesin olduğunda, Birleştirme ana ağda gerçekleşecek!

CB: Çeşitli işaretler Haziran ayında bir lansmana işaret ediyor. Bir tarih ve muhtemelen ne vakit teyit edileceğine dair herhangi bir emare verebilir misiniz?

TVE: [I] Heyecanımızı belli etmek istesek de, kabaca bir tarih veremiyoruz. Mühim olan, bunun sadece genel katılımcılar da dahil olmak suretiyle birçok değişik konfigürasyonda kontrol edildikten sonrasında ana ağa gitmesidir. Planlanan geçiş anının hazır olduğu istemci sürümleri olduğunda iyi bir gösterge olacaktır. (Okuyucular Merge Mainnet Hazırlık Denetim Listesini takip edebilir) burada.)

CB: Uzun solukta Merge değişen Ethereum’u iyi mi görüyorsunuz??

TVE: Birleştirmenin tamamlanması, yalnızca Ethereum için değil, tüm kripto alanı için mühim bir kilometre taşıdır: herhangi bir zincirin en fazla sayıda doğrulayıcısı olan ve en önemlisinin etkinliğini güvence altına alan delegasyona dayanmayan sağlam bir Hisse Kanıtı protokolü yürütme katmanı

Bu dönüm noktası tamamlandığında, odağımızı bir sonraki zorluklara kaydırabiliriz. Aslen, bu aslına bakarsan olmaya başladı! Şanghay, 2022’nin sonundaki protokol için beklenen bir sonraki yükseltmedir ve formda olduğu şeklinde, topluluğun nelerin dahil edilmesi gerektiğine dair bir ton fikri vardır. Mevcut bahisçiler için para çekme işlemlerini sağlamak büyük bir öncelik olacaktır. Bunun ötesinde, toplamaların EVM’yi ölçeklendirmesine ve iyileştirmesine destek olmakla ilgili başka Ethereum İyileştirme Önerileri de var.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı BTC, ETH ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti. Bu röportaj netlik için düzenlendi.

Bu makaleyi paylaş

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket