Ethereum’da tek bir işlem bile sansürlenmedi

Ethereum boğaları, ağın Merge sonrası sansüre daha eğilimli hale geldiği iddialarına “tek bir” işlemin bile sansürlenmediğini belirterek karşılık verdi. 
Cyber Capital kurucusu ve CIO’su Justin Bons, 17 Ekim’de 20.100 takipçisine 19 Twitter gönderisinden oluşan bir paylaşımda bulunmuş oldu. Bons, “bazı Bitcoin savunucularının” aksine Ethereum’un, ABD Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC) yaptırımları sonucu tek bir işlemin durdurulmadığını savundu. 
Bons, Merge’den bu yana OFAC ile uyumlu Miner Extractable Value (MEV) Boost yedek malzemelerine oldukça bağımlı hale geldiğine dair gösterilen son bildirilere göndermede bulunuyordu. 
Geçtiğimiz hafta, Ethereum bloklarının yüzden 51’inden fazlasının, PoS (Hisse Kanıtı) mutabakat mekanizmasına geçiş yaptıktan sonrasında ABD yaptırımlarına uyduğu bildirildi. 
Bons, OFACK uyumlu MEV-Boost yedek parçaların artmasına karşın, sansürün yalnızca üreticilerin uyumlu olmayan bloklar üstüne inşa etmeyi reddettiği vakit meydana gelebileceğini, bunun da fork’lama ve bölünmeyle sonuçlanacağını altını çizdi. 
Justin Bons mevzuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş oldu:
“Yüzde 50’si bile OFAC uyumlu olsa, uyumlu olmayan ETH TX 30 saniye içinde onaylanacaktır. BTC’de ise 10 dakikayı bulabiliyor.” 
Bununla beraber Bons, kanonik zincire OFAC onaylı bir işlemin dahil edilmesi için yalnızca bir katkıda bulunan doğrulayıcı icap ettiğini savundu. 
Justin Bons, “Bu doğrulayıcıların ya da madencilerin oldukça minik bir azınlığının hem BTC hem de ETH’de sansüre karşı koyabileceği anlamına geliyor! Yalnızca yüzde 1’den daha azı sansürü önleyebilir” ifadelerini kullandı. 
Öte taraftan Bons, tepkilerin çoğunu “Bitcoin savunucularına” bağladı ve Ethereum’un yeni PoS mutabakat mekanizmasıyla, Bitcoin’in PoW’una (İş Kanıtı) nazaran “daha azca savunmasız” ve “daha güvenli” bulunduğunu, bu sebeple kurumsal oyuncuların ekonomik olarak zinciri ayırmaya teşvik edilmediklerini savundu. 
İlginizi çekebilir: Ethereum, Merge sonrası sansüre daha açık hale gelebilir 
Ethereum geliştiricileri, ek olarak Ethereum’un sıkıdüzen direncini geliştirmek için de çalışmaya devam ediyor. Prysmatic Labs’ten Ethereum geliştiricisi Terence Tsao, 17 Ekim’de kendisi ve geliştirici arkadaşı Marius van der Wijden’ın problemi çözmek için çözüm aradıklarını duyurdu.

Together with the legend @vdWijden, we have started prototyping features to enable the proposer to select between a local block and a builder block with the highest fee.
The first step for censorship resistance️https://t.co/HyzUBZuB6V https://t.co/GGuAIegW5H— terence.eth (@terencechain) October 17, 2022

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre ilkin blok oluşturucunun yalnızca bloğun içeriğine karar verme hakkına haiz olduğu Partial Block Auction çözümü önermişti.  
Ethereum araştırma ve geliştirme organizasyonu Flashbots, sıkıdüzen sorunlarıyla savaşım etmek için yakında tamamen merkeziyetsiz ve EVM uyumlu blok oluşturucusu Single Unifying Auctions for Value Expression’ı (SUAVE) başlatmayı planlıyor. 

Ethereum protocol upgrades in order of importance over the next 6-12 months:- Beacon Chain withdrawals
– PBS/crLists/related censorship-resistance upgrades
– Proto-danksharding (EIP-4844)Just my humble opinion – censorship resistance is more important than scaling right now— sassal.eth ️ (@sassal0x) October 15, 2022 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası