EYT son dakika haberleri… EYT ne zaman çıkacak, emeklilikte yaşa takılanlar son durum ne?

EYT son dakika haberleri… EYT ne zaman çıkacak, emeklilikte yaşa takılanlar son durum ne? – Son Dakika Iktisat Haberleri

 EYT son dakika haberleri... EYT ne zaman çıkacak, emeklilikte yaşa takılanlar son durum ne?

EYT son dakika gelişmesi Bakan Alim’in açıklaması sonrasında EYT haberleri içinde yerini aldı. Toplumsal mecralarda yer edinen iki modelin masada olmadığını hatırlatan Bakan Alim bir modeli masada bulunduğunu beyan etti.

EYT’DE SON DURUM NE?

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “Milyonların merakla beklediği EYT problemi en geç aralık ayında meclise intikal ettirilecek. Emek harcamalar tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

MASADAKİ EYT FORMÜLÜ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

 EYT mevzusuna değinen Bakan Alim, “Pandemi sürecinde dünyada en oldukca ekonomisini güçlendiren ülke konumundayız. Türkiye ‘yola devam’ dedi. Esnafların kredi sorunları var. Bu tarz şeyleri adım adım çözerek yola devam ediyoruz. Emeklilikle ilgili sorunları çözeceğiz. Onların her türlü problemi bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımız, işçilerimiz ve emekçilerimizin her türlü sorunlarını çözeceğiz. Bu yıl asgari ücrette yüzde 85 artış yaptık. Gene aralık sonunda belirlenecek yeni asgari ücrette de emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT problemi en geç aralık ayında meclise intikal ettirilecek. Emek harcamalar tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

EYT NEDİR?

Noyan Doğan’ın mevzuyla ilgili yazıya döktüğü yazısında EYT ile ilgili “ Emek verme Grubu da ilkin kimlerin emeklilikte yaşa takıldığını tespit edecek, ondan sonrasında çözüm yolu aranacak. 8 Eylül 1999 zamanı emeklilikte yaşa takılanlar için mühim tarih. Bu tarihten ilkin sigortalıların emekli olabilmeleri için hanım çalışanların 20 senelik sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması, adam çalışanların da 25 senelik sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması emeklilik için yeterliydi; yaş şartı aranmıyordu. 8 Eylül 1999’da toplumsal güvenlik sisteminde meydana getirilen değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için bir de yaş şartı getirildi. Emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak hanımefendiler için 58, erkekler için 60’a çekildi ve prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı. Bu da EYT sorununu doğurdu.

Daha açık bir anlatımla; 8 Eylül 1999’dan ilkin sigortalı olanlar, emeklilik için lüzumlu emek harcama yılını ve prim gün sayısını doldursa da meydana getirilen düzenleme ile yaş şartını doldurmadıklarından emekli olamıyor ve emeklilikte yaşa takılıyor. İşte, EYT’li dediklerimiz de bu kesim. Doğal olarak bu kesim içinde 8 Eylül 1999’dan ilkin işe başlasa da prim gün sayısını ya da emek harcama yılını doldurmayanlar da var. Yalnız bu kesim emeklilikte yaşa takılmıyor. 1999 senesinde meydana getirilen düzenleme ile kademeli yaş şartı getirildiğinden bu tarihten sonrasında da sigortalı olup hem emek harcama yılını hem de prim gün sayısını doldurmasına karşın emeklilik için yaşı bekleyenler de var ki, bunlar da kendilerine EYT’li diyor.” ifadelerini kullandı.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

8 Eylül 1999’dan ilkin sigortalı olanlar düzgüsel şartlarda kısmi emeklilik şartlarını yerine getirdiğinde emekli olabiliyordu. Çalışmanın 2022 yılı bitmeden netleşmesi ve 2023 senesinde da yasalaşması umut ediliyor.

EYT düzenlemesinde tek formül masada EYT düzenlemesinde tek formül masada

EYT düzenlemesinde tek formül masada

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası