Facebook’tan yüksek kâr artışı

0

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un ikinci çeyrekte net kârı yüzde 138 artarak yaklaşık 800 milyon dolara ulaştı.

Şirketin kâr artışında reklam gelirlerinin büyük etkisi oldu.

2013 yılında reklam gelirlerinden 2, 68 milyar dolar gelir elde eden Facebook geçen senenin ikinci çeyreğine göre bu yıl reklam gelirlerini yüzde 67 artırdı.

Şirketin reklam gelirlerinde mobil reklamlar ise yüzde 62 payla öncü rol oynadı.

2012 yılında hemen hemen hiç mobil reklamı almayan Facebook’un bu alanda artan payı uzmanlar tarafından başarı olarak nitelendiriliyor.

Buna karşın şirketin büyümesi maliyetlerde de artış getirdi.

2013 yılında 1,52 milyar olan maliyetler geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 22 arttı.

Facebook’un kurucusu ve baş yöneticisi Mark Zuckerberg, ikinci çeyrekte şirketin başarılı bir performans gerçekleştiğini söyledi.

Facebook kullanıcılarının da arttığına dikkat çekten Zuckerberg, şirketin farklı bölgelere ulaştıkça yeni fırsatlar yakaladığını dile getirdi.

Facebook’un 1 milyarı mobil olmak üzere şu an 1,32 milyar kullanıcısı bulunuyor.

Bu rakam bir önceki yıla oranla yüzde 14 artış anlamına geliyor.

Son yıllarda büyük yatırımlar

Facebook son yıllarda yeni yatırımları ile dikkat çekiyor.

Daha önce Instagram ve WhatsApp’ı satan alan Facebook Mart ayında ünlü sanal gerçeklik cihazı Rift’in yapımcısı Oculus’u satın aldığını açıklamıştı.

Oculus’un Facebook’a maliyeti 2 milyar dolardı.

BBC’nin teknoloji editörü Leo Kelion kullanıcıların Facebook’a artık masaüstü bilgisayarlar yerine akıllı telefonlar aracılığıyla ulaştığına şirketin de buna uyum sağladığına dikkat çekiyor.

Kelion, kullanıcıların akılı telefonlarda daha az reklam gördüğünü ama şirketin bu reklamlar için daha fazla ücret isteğini söylüyor.

Sosyal paylaşım sitesinin kullanıcılara özel reklam stratejisi uyguladığını belirten Kelion, Facebook’un kullanıcılarına göre reklamları kişiselleştirmesinde başarılı olduğunu vurguluyor.

Fakat uzmanlar Facebook’un benzer özel reklam stratejisini Whatsapp ve Instagram için kullanmasının masraflı olduğuna ve vakit alabileceğine dikkat çekiyor.

Şu an için sadece ABD’deki kullanıcıları için reklam alan Instagram geçtiğimiz günlerde Kanada, İngiltere ve Avustralya’dan da reklam alacağını duyurdu.

Facebook, Whatsapp’ın ise reklam almamaya devam edeceğini açıklamıştı.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası