FBI dedektiflerinin Hindistan’da olduğunu söyleyen Kurultay, ‘yüksek profilli bitcoin dolandırıcılığını’ yeniden gündeme getirdi

0


Politikacıların ve polis yetkililerinin, Kasım 2020’de Bengaluru polisi tarafınca tutuklanan internasyonal bir bilgisayar korsanından bitcoin şeklinde komisyon aldıkları iddia edilen Karnataka bitcoin dolandırıcılığı, Karşıcılık Kongresi’nin FBI yetkililerinin iddiaları araştırmak için Hindistan’da olduğunu iddia etmesiyle yeniden ortaya çıktı. hacker 2016 senesinde yabancı bir bitcoin borsasından çalmıştı.

26 yaşındaki Srikrishna Ramesh takma adı Sriki, Bengaluru polisine verdiği açıklamalarda 2015-16’da İngiliz Virgin Adaları merkezli Bitfinex kripto para borsasını hacklediğini iddia etti. FBI ve öteki ABD kurumları, borsadan 1,19,754 bitcoin (şu anda 4,5 milyar dolar değerinde) çalınmasını araştırıyor.

🗞️ Şimdi Abone Olun: En iyi Seçim raporlamasına ve analizine erişmek için Express Premium alın 🗞️

Kurultay liderleri, Cuma ve Cumartesi günleri, BJP hükümetinin bilgisayar korsanını içeren siber kabahat davalarını ele alma biçimindeki yolsuzluk iddialarını yenileyen bir takım toplumsal medya gönderisi yayınladı.

“Hindistan’daki FBI, Karnataka BJP hükümeti altındaki Hindistan’ın en büyük bitcoin dolandırıcılığını örtbas edecek mi? Öyleyse, siyasal kişiler de dahil olmak suretiyle soruşturmanın ve şüphelilerin ayrıntılarını yayınlayın” Eyaletten görevli Kurultay üyesi Randeep Surjewala, toplumsal medyada Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ve Başbakan Basavaraj Bommai’ye yönelik sorularda söylemiş oldu.

“Srikrishna’nın gözaltında olduğu iki tarihte (1 Aralık 2020 ve 14 Nisan 2021) 5,240 crore değerinde 14,682 çalıntı Bitfinex bitcoininin transferini yansıtan ‘Balina Ikazları’nın herhangi bir korelasyonu var mı?” Surjewala Cuma günü söylemiş oldu.

Eski başbakan Siddaramaiah, toplumsal medyada benzer soruları gündeme getirdi. “FBI’ın müdahalesi ED ve CBI’ın başarısızlığının bir sonucu mu? Ya da BJP liderlerinin örtbas etmeye yönelik başarısız girişiminin bir sonucu” dedi Siddaramaiah. “İddia edilen Bitcoin dolandırıcılığının kronolojisi, @BJP4Karnataka liderlerinin iştirakı hakkında oldukca fazla kuşku uyandırıyor. ED, CBI yada Interpol niçin medya tarafınca bildirilene kadar bilgilendirilmedi? O zamanlar @HMOKarnataka @BSBommai ifşa olmaktan korkuyor muydu?” ekledi.

Bommai iddiaları bir kenara itti. “Bu tweetlerin hiçbir kıymeti yok. Somut bir şey var ise, versinler. Bu mesajları toplumsal medyada paylaşmanın bir anlamı yok” dedi.

Polis kaynakları, ABD kurumları ile eyalet polisi içinde bilgisayar korsanı yada Bitfinex hack’i hakkında herhangi bir yazışma olmadığını söylemiş oldu.

Geçen yıl, Bengaluru polisi resmi bir açıklamada, Srikrishna’nın internasyonal kripto para birimi borsalarına girme iddialarının 28 Nisan 2021’de CBI’nın Interpol birimlerine bildirildiğini söylemiş oldu.

FBI, Srikrishna’nın dahil olduğunu iddia etmiş olduğu Ağustos 2016 Bitfinex hackini araştırıyor. Bilgisayar bilimi öğrencisiyken Hollanda’da bir bilgisayar korsanlığı grubunun parçası olduğunu iddia etti.

Saldırıdan kısa bir süre sonrasında kimliği belirsiz bir şikayetçi, ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Cambridge polisine “bitcoin hesabının saldırıya uğradığını ve 1.300.000 doların çalındığını” bildirdi.

Cambridge polis departmanı yazışma direktörü Jeremy Warnick, bir sorguya cevap olarak, Aralık 2021’de The Indian Express’e bir e-postada şunları söylemiş oldu: “Cambridge sakininin bir dijital varlık tecim şirketinde hacklenen ve hırsızlıkla sonuçlanan bir hesabı vardı Hesap sahiplerinden bilinmeyen oranda bitcoin. Şirket FBI’ı bilgilendirdi ve hack soruşturmasına öncülük ediyorlardı.”

The Indian Express tarafınca Data Edinme Özgürlüğü/Gizlilik Yasası kapsamında meydana getirilen bir informasyon talebine dayanarak FBI, Aralık 2021’de Bitfinex hack’iyle ilgili olarak “kayıtları tanımlayamadığını” belirtti. FBI’ın informasyon ve kayıt yayma bölümünden bir yetkili olan Michael Seidel, bir e-posta yanıtında, “kayıtlara haiz olması makul olarak beklenen yerlerin arandığını” ve bilgisayar korsanlığıyla ilgili “kayıtları tespit edemedik” dedi. .

Bununla beraber, bu senenin Şubat ayında, ABD kurumları – İç Gelir Servisi’nin bir cezai soruşturma birimi, FBI ve bir Ulusal Güvenlik soruşturma birimi – tutuklamaların arkasından 2016 hackinden ortalama 3,6 milyar dolar değerinde bitcoin tespit edildiğini bildirdi. Ilya Lichtenstein ve eşi Heather Morgan, New York’ta. ABD kurumları, 2016 hackinden çalınan bitcoinlerin 94,636’sının kurtarıldığını bildirdi.

New Yorklu çiftin 2016 senesinde bilgisayar korsanları tarafınca çalınan kripto para birimini alıkoyduğu ve akladığı iddia edildi. ABD soruşturmaları, çalınan bitcoinlerin bir kısmının 2017 senesinde park edilmiş olduğu sanal bir kripto para borsasında hesap oluşturmak için kullanılan bir takım e-posta kimliğinin üretildiğini buldu. Hindistan merkezli e-posta servis sağlayıcılarını kullanarak. 2016 hackine karışan kişilere atıfta bulunmadılar.

Srikrishna, tutuklanmasının arkasından Bengaluru polisine gönüllü olarak yapmış olduğu açıklamada, Bitfinex borsasını hacklediğini ve Bitcoin’lere yasadışı olarak eriştiğini ima etti. “Bitfinex benim ilk büyük bitcoin takas hack’imdi. Borsa iki kez hacklendi ve bunu icra eden ilk şahıs ben oldum. İkinci örnek, ordu için çalışan iki İsrailli bilgisayar korsanının AWS bulut hesabına erişim elde eden çalışanlardan birinin bilgisayarlarına erişmesine neden olan rahat bir mızrakla kimlik avı saldırısıydı,” dedi Srikrishna polise. İsrailli bilgisayar korsanları – iki adam kardeş – 2019 senesinde tesadüfen devletlerinde tutuklandılar.

Açıklamasına bakılırsa, Srikrishna, Bitfinex hackinden “ortalama 2000 BTC” (bitcoin) elde etti ve tüm miktarı “lüks bir yaşam tarzına” harcadı. Hacker, polis tarafınca meydana getirilen kayıtlara bakılırsa, “Bitcoin’in fiyatı, İngiltere’den dostum Andy ile bölünen 100-200 dolar civarındaydı” dedi.

Hacker ek olarak, çalınan Bitfinex bitcoinlerini gizleme tekniklerini kullanarak satmayı başardığını da söylemiş oldu. “2018 Kasım ayında [sic] Helix karıştırıcıdan gelen ve temelde parçası olduğum bilgisayar korsanlığı grubundan bir Bitfinex borsasının hacklenmesinden gelen ortalama 510 BTC tutarındaki BTC işleminin onayını indirdi ve sonrasında bu fonlar arkadaşımın hesabına Hollanda’ya aktarıldı ”, Srikrishna’nın açıklamasını okur.

Srikrishna, davanın suçlama belgesine ekli bir poker oyun sitesini hacklemekle suçlandığı başka bir davada, tutuklanmasının arkasından elindeki bitcoinleri gönüllü olarak polise vermeyi kabul ettiğini iddia etti.

“Bitcoin’leri vermesem bile, soruşturma görevlisiyle görüştükten sonrasında Bitcoin’leri bulmak için adli şekilleri kullanabilecekleri olay senaristliğini anladım. Bu yüzden istişareler sonrası gönüllü olarak kabul ettim [sic] değişik kripto para birimlerinde çeşitli cüzdanlarda tuttuğum bitcoinleri vermek için ”diyor.


Blockchain analistleri, 14 Nisan 2021’de toplumsal medyada, çalınan ortalama 1.20.000 Bitfinex bitcoininden ortalama 12.000’inin dört yıldan fazla bir süredir ilk kez taşındığını bildirdi. Analistler, çalınan bitcoinlerin en büyük hareketi olarak bildirdiler. Srikrishna o sırada adli nezaretteydi ve 21 Nisan 2021 civarında kefaletle özgür bırakıldı.

Bengaluru polisi, eyalet kabahat soruşturma departmanı ve İcra Müdürlüğü, Srikrishna ve ortakları tarafınca Hindistan’da işlendiği iddia edilen çeşitli suçları soruşturuyor – 2019’da eyalet hükümetinin e-ihale portalından 11.5 crore Rs hırsızlık dahil.

Bu senenin Ocak ayında, kara para aklama mevzularını araştıran ED tarafınca gösterilen bir gözetleme genelgesine dayanarak, bilgisayar korsanının ağabeyinin Bengaluru havaalanında Hollanda’ya gitmesi durduruldu. Hacker’ın adam kardeşinin Srikrishna ile bağlantılı suçların hiçbirinde adı geçmedi, sadece ED tarafınca birkaç kez sorgulandı.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası