Fork ve airdrop ile kripto pasif geliri nasıl kazanılır?

0


Bitcoin (BTC) benzer biçimde kripto para birimleri, şu anda içinde bulunduğumuz benzer biçimde ayı evrelerinden geçtiğinde, birinin elindeki varlıktan pasif gelir elde etme fikri, uzun vadeli yatırımcılar için oldukca daha çekici hale geliyor.

İlişkili: Merkezi olmayan finans: Yeni başlayanlar için DeFi ile pasif gelir elde etme kılavuzu

Staking, borç verme, bulut madenciliği ve verim çiftçiliği benzer biçimde değişik yöntemler son birkaç yılda popüler hale geldi ve mekanizmaya yatırılan kripto jetonları için yatırımcıları para yada jetonlarla ödüllendirmeyi içeriyor.

Bununla beraber, hard fork’lar yada airdrop’larla, kripto ekosisteminde etken olan kullanıcılar, çeşitli nedenlerle ödül olarak kazanılmış varlıklarıyla orantılı olarak ek jetonlar sunan jetonları yada projeleri toplayabilir.

Her ikisi de projenin popülaritesini artırmayı yada bir promosyon kampanyasının parçası olarak amaçlandığından, hard fork’lar ve airdrop’lar değişik çalışır ve tamamen benzersiz mekanizmalar vesilesiyle ortaya çıkar.

Kripto airdroplarını hard forklardan ayıran şeyin ne olduğuna ve kripto piyasasına uzun solukta yatırım yapıldığında bunlardan nasıl yararlanılabileceğine bakalım.

Kripto airdrop nedir ve nasıl çalışır?

Değişik projeler tecrübe etmek isteyen kripto fanatikleri için cennetten gelen bir manna benzer biçimde kabul edilen kripto airdropları, minimum teknik informasyon ve potansiyel olarak daha düşük riskler gerektirir.

Bir kripto airdrop, bir kripto para birimi jetonunun yada jetonunun mevcut jeton sahiplerine karşılıksız bir halde dağıtılmasıdır ve halk dilinde jeton eşantiyonları olarak da bilinir. Çoğu zaman yeni bir projenin yada kripto para biriminin başlatılmasıyla ilişkilendirilen bir airdropun amacı, binlerce kripto jetonu ve madeni para ile dolup taşan bir piyasada daha çok kullanıcı çekişi elde etmektir.

Tamamen tanıtım amaçlıdır, kullananların bir airdrop’un ne vakit gerçekleşebileceği üstünde kontrolleri yoktur ve çoğu zaman geliştiriciler yada kripto girişimcileri tarafınca mevcut jeton sahiplerini ek jetonlar yada jetonlarla ücretsiz bir şekilde ödüllendirmek için yapılır.

Ödüllendirilen jetonların miktarı, bir projeye meydana getirilen yatırım miktarına yada katkılara dayanır ve geleneksel markaların yeni bir ürün teklifini popülerleştirmek için nasıl parasız teklifler sunduğuna benzer.

İki tür kripto airdrop vardır: geriye dönük airdroplar ve devralma airdropları, ikisi arasındaki temel farklar hangi aşamada sunuldukları ve hususi amaçlarıdır.

Geriye dönük bir airdrop çoğu zaman, mevcut bir blok zinciri protokolü mahalli kripto tokenini ortaya çıkarmayı planladığında ve erken kullanıcıları yada belirli bir tarihten ilkin projeye katkıda bulunanları ödüllendirmeyi planladığında duyurulur.

Yakında piyasaya sürülecek olan jetonun çevresinde hype oluşturmak için oldukca popüler bir araçtır. Ayrıca, bununla beraber bir likidite yaratma mekanizması olarak da hizmet eder ve retweetler, geri bildirimler ve hatta toplumsal medyada takip edenleri artırma karşılığında jetonlar vererek seyirci katılımına destek sağlar.

Devralma airdropları, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri, kullanıcıları rekabetten uzaklaştırmak yada daha büyük ödüller sunarak onları elde tutma şanslarını çoğaltmak istediğinde kullanılır.

Airdrop’un nispeten daha agresif bir şekli olsa da, devralma airdropları likidite sağlayıcıları ve onları rakip bir DeFi protokolünden uzaklaştırmak için stake etme benzer biçimde faaliyetlere daha çok katılım gösteren kullanıcıları hedef alıyor.

DeFi toplayıcı 1INCH, rakip Uniswap kullanıcılarını kendi platformuna geçmeye ikna etmek, bir takım airdropta belirli kullanıcı setlerini ödüllendirmek ve parasız kripto airdroplarının nasıl kullanıldığına dair klasik bir örnek olarak hareket etmek amacıyla bir takım airdrop gerçekleştirmiş oldu.

Kripto airdroplarının avantajları ve dezavantajları

Uzun süreden beri kripto alanında alışılmışın haricinde bir köktencilik pazarlama biçimi olarak kabul ediliyorlar, sadece kripto airdrop’ları giderek daha popüler hale geldi. Sayısız proje, yeni kripto tokenlerinin benimsenmesini teşvik etmek için bu yöntemi kullanıyor.

Airdrop’lar hem kripto girişimcileri hem de yatırımcılar için üstün avantajlar sunarak, onları ilk coşku yaratmak ve kullanıcı çekişini katalize etmek için en oldukca tercih edilen pazarlama aracı haline getiriyor – yeni bir madeni paranın başarısı için tehlikeli sonuç olan iki unsur.

Blockchain yada DeFi protokolü için mahalli bir jeton başlatmayı hedefleyen kripto firmaları için, kripto airdropları bugün kripto dünyasında muhtemelen en rahat ve en uygun maliyetli reklam modudur. Oldukca fazla jeton harcamayı gerektirse ve bu da ücretsiz bir şekilde, bunlar dolaşıma sokulacak toplam jetonların oldukça minik bir bölümünü oluşturur ve öteki kripto jeton sahipleri içinde coşku yaratmanın kati bir yoludur. kullananların parasız airdroplardan kripto kazandığını görün.

Flip tarafında, airdrop’un bir parçası olarak oldukca fazla jeton verilirse, jetonun piyasa kıymetini seyrelterek ve jeton fiyatını süreçte etkilerse, airdrop’ların negatif bir tesiri olabilir. Ek olarak, airdropu alan adreslerin bir çok, listelendikten sonrasında alınan tokenleri derhal satabilir ve bu da tokenin fiyatı üstünde yine aşağı yönlü baskı uygulayacaktır. Kullanıcılar için, zaman içinde daha karmaşık hale gelen dump airdroplarını yada kripto dolandırıcılıklarını ortadan kaldırmak için lüzumlu araştırmaları yapmak da önemlidir.

Tokenin popülaritesi ve talebi artarsa, bu airdrop tokenler, tokenin kıymeti uyum içinde arttıkça potansiyel olarak daha da fazla getiri sağlayabilir. Kripto airdropları, bir projeyi çeşitli toplumsal medya hesaplarında basitçe takip ederek yada onunla ilgili haberleri arkadaşlarınızla paylaşarak, kripto kullanıcılarını kesinlikle hiçbir koşula bağlı olmaksızın yüzlerce dolar değerinde parasız jetonlarla ödüllendirir.

Aslen, kripto cüzdan sahipleri yada belirli kripto jetonlarına haiz olanlar için, airdroplar temelde sıfır yatırımdan iyi kar elde etmenin mükemmel bir yoludur ve kripto pazarlarında pasif gelir elde etmenin mükemmel bir yolu olabilir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan, airdrop sunması ve bunlardan faydalanması planlanan projelere yada şirketlere bağlı kalmak.

Böylece, alınan jetonları bir kripto borsasında derhal satarak bir tek kripto airdroplarından para kazanmakla kalmaz, onları daha uzun süre tutmayı seçebilir ve potansiyel olarak daha çok getiri elde etme şansını artırabilirsiniz.

Sert çatallar nedir ve nasıl çalışırlar?

Bir çok vakit, blok zinciri protokolleri, orijinaline paralel olarak çalışan yeni bir blok zinciri üretmek için değişikliklere uğrar, sadece kullanıcılara ve jeton sahiplerine sunmuş olduğu son yarar açısından farklılık izah edebilir.

Bu şekilde bir paralel blok zincirinin en belirgin örneklerinden biri, esasen bir Bitcoin hard forkundan bir P2P nakit sistemi oluşturan Bitcoin Cash (BCH) çatalıdır.

İlgili: Yumuşak çatal ve sert çatal: Açıklanan farklılıklar

Bitcoin Gold benzer biçimde başka Bitcoin çatalları da vardır ve bunlar, temel protokolün kodunu değiştirerek bunun değişik bir amaca yönelik paralel bir sürümünü oluşturmak için nasıl sert çatalların oluşturulduğunu gösterirler.

Ek olarak, yeni oluşturulan blok zinciri, kullanıcılarının işlem yapması için mahalli bir jeton gerektirdiğinden, bir hard fork, yeni bir kripto jetonunun yaratılmasıyla sonuçlanır ve orijinal jetona yatırım yapanlar için kıymet yaratır.

Bunun dikkate kıymet bir örneği, her bir BTC sahibinin Ağustos 2017’de eşdeğer oranda BCH tokeni alması ve kripto para birimi borsalarında Bitcoin Cash için 900 dolarlık bir sıralama fiyatı göz önüne alındığında büyük getiriler sağlamasıydı.

Artan sayıda yeni blok zinciri protokolleri oluşturulduğunda ve daha birçoğunun hard forklardan ayrılmasıyla, yatırımcıların yüksek riskler üstlenmeden hard forklardan nasıl faydalanabileceklerini görmek kolay.

Bununla beraber, tüm hard fork’lar, bazıları bir kripto fiyaskosunun ürünü olan yeni bir sistem oluşturma niyetinden kaynaklanmaz. Değişik bir konsensüs mekanizmasını bile destekleyen ve kripto para birimi borsalarında serbestçe değiştirilebilen mahalli ETC belirtecine haiz olan Ethereum hard fork, Ethereum Classic (ETC) örneğini alın.

“Resmi” Ethereum blok zincirinden sıyrılarak, Ethereum’un en dikkate kıymet projesi olan DAO’ya meydana getirilen saldırıya cevap olarak ortaya çıktı ve mevcut tüm ETH sahiplerine 1: 1 oranında jetonlar verdi.

Başlangıçta ticari ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yeni bir merkezi olmayan iş modeli olarak tasarlanan DAO, birkaç kullanıcının fonlarının üçte birini ikincil bir hesaba çekmesine yol açan bir güvenlik açığı saldırısına maruz kaldı.

Ethereum topluluğu, yitik fonları geri yüklemek için orijinal blok zincirini hard forklamaya oy verdiğinde, blok zincirini iki şubeye ayırdı ve çatallanmamış blok zinciri, Ethereum Classic olarak tekrardan adlandırıldı.

Akıllı yatırımcılar için, bir hard fork öncesi blok zinciri protokollerine yatırım yapmak ve potansiyel olarak sunulan ek yeni tokenlerden yararlanmak için bir çok vakit mevcut olan birçok fırsat vardır. Sadece, hard forklardan para kazanmak için kapsamlı bir araştırma yapmak ve yalnızca sağlam temelleri olan tokenlere yatırım yapmak önemlidir.

Sert çatalların artıları ve eksileri

Sert çatallar, geliştiricilere, bilhassa herhangi bir değişim yapılmasını istemeyen oldukca büyük bir kullanıcı tabanına haiz olduğunda, orijinal blok zincirini değişiklik yapmak zorunda kalmadan yeni işlevler ekleme fırsatı sunar.

Ek olarak soft fork kullanmaktan daha azca hesaplama gücü ihtiva eder ve daha çok gizlilik sağlar.

Dahası, token sahiplerine ve yatırımcılara fazladan hard fork jetonları verilir, bunlar derhal paraya çevrilebilir yada uzun vadeli değerden yararlanmak için elde tutulabilir, hard fork hedefinde başarı göstermiş olursa ve kripto alanında öne çıkarsa yüksek olasılıklı bir senaryo .

Bununla beraber, 2017’de yayınlanmasından bu yana tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın işlem gören BCH’nin gösterdiği benzer biçimde, bu devamlı bu şekilde olmayabilir.

Fiyat erozyonu olasılığının yanı sıra, hard fork kullanıcıları, bir hücum ışığında token varlıklarını yitirme riskiyle karşı karşıyadır. Temeldeki blok zincirinin bölünmesinin bir sonucu olarak bir hard fork meydana geldiğinden, çoğu zaman ağın güvenliği için zararı dokunan olarak algılanır ve bu da onları fena niyetli saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir.

Bu, bilhassa düğümler ve madenciler içinde bölünme meydana gelirse geçerlidir, bu sebeple blok zincirini ve çatalını, informasyon işlem güçlerini ağın üstesinden gelmek için fon çalmak için kullanabilecek fena aktörlere maruz bırakır.

Saldırının türünden bağımsız olarak, amaç ya mahalli token için fiyat erozyonuna yol açabilecek ağın itibarını baltalamak ya da ağın kendisinden fon çalmak ve onları başka bir ağdaki hesaplara yönlendirmek.

Bu, yatırımcıların orijinal tokenin yanı sıra hard fork tokenlerinde de ana para kaybetmesine niçin olur. Bundan dolayı, bir hard fork’ta meydana getirilen gerçek iyileştirmeleri ve geliştiricilerin çatalı herhangi bir saldırıdan yalıtmak için lüzumlu önlemleri alıp almadığını araştırmak önemlidir.

Yatırımcılar, son olarak gelişmelerden haberdar olurlarsa ve hard fork vesilesiyle kripto kazanarak gelir elde etmek için doğru fırsatları görürlerse hard forklardan yararlanabilirler.