FTX varlıkları harekete geçti, topluluk alarma geçti

İki büyük kripto para borsası FTX ve Binance içinde yaşanmış olan son gerginlikler, FTX Group bünyesinde bulunan FTX Trading, FTX US, West Realm Shires Services ve Alameda Research dahil 130’a yakın firmanın iflasıyla sonuçlandı.

Şirket, ABD’de 11. Madde kapsamında batkı başvurusu yaparken, CEO Sam Bankman-Fried da çekilme etti. Zincir üstü veriler, batkı sürecinin başladığını gösteriyor. FTX’e ilişkin birçok cüzdandan ortak bir Ethereum (ETH) cüzdan adresine aktarım yapıldığı görülüyor.

Söz mevzusu Ethereum adresine FTX’e bağlı internasyonal ve ABD merkezli cüzdanlardan gönderim yapılmış oldu. Bugün sabaha karşı süregelen işlemler ile gönderilen varlık miktarı, yalnızca iki saatte 83.878 ETH’yi (105 milyon dolar) geçti. Cüzdan adresine tercüme gösterim saati itibarıyla hala gönderim yapılıyor.

Tüm gözler FTX’e çevrilmişken, geç saatlerde meydana getirilen bu işlemler firmanın niyetiyle ilgili kafalarda sual işareti bıraktı. Kimi blockchain araştırmacıları durumu batkı sürecinin başlangıcı olarak yorumlarken, kimi de borsanın niyetinin fena bulunduğunu yada dışarıdan hacklenmiş olabileceğini düşünüyor.

@AutismCapital adlı Twitter kullanıcı, FTX çalışanlarının kripto paralar ile kaçmaya çalışıyor olabileceğini öne sürdü. Kullanıcı, çalışanların 380 milyon dolar değerinde varlığı “aklamaya” çalıştığını söylemiş oldu. 

Cüzdan sahibinin 26 milyon dolar değerinde Tether’ı 1inch yöntemiyle DAI’ye dönüştüğü görülüyor. Aynı cüzdan, CoW protokolünde USDP ile de al-sat yapıyor. Vakayla ilgili her geçen dakika yeni detayların ortaya çıkmasıyla, cüzdan adresinin Chainlink (LINK), cUSDT ve stETH şeklinde kripto paralar ile de alım satım yapmış olduğu anlaşıldı.

PeckShield, FTX cüzdanlarından aktarılan varlıkların ondan sonra yeni bir adrese taşındığına dikkat çekti. Bu adres, Etherscan’de “FTX” olarak işaretlenmiş durumda. PeckShield, aynı süreçte Solana ağından da yeni bir adrese 8.000 ETH taşındığını doğruladı.

Hackerlar çaldıkları varlıkları genel anlamda kendi cüzdanlarına aktardıklarından dolayı, şu aşamada bir hackerdan anlatmak pek mümkün değil. Gene de birçok topluluk üyesi, bunun şirket içinden gerçekleştirilmiş olabileceğine inanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası