FTX’in bir ABD bankasındaki hissesi, bankacılık açıklarıyla ilgili endişeleri artırdı

Kripto para borsası FTX’in batkı işlemleri, borsanın pek fazlaca yeni etik olmayan uygulamalarını ortaya çıkardı. Washington kırsalındaki en ufak ABD bankalarından birindeki hissesine ilişkin son gelen izahat, borsanın bankanın faaliyetleri ve bankacılık boşluklarından yararlanarak kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili yeni endişelere yol açtı. 

Washington’daki yeni ismiyle Moonstone devlet bankası ABD’dedi en büyük bankalar içinde 26’ıncı sırada içeriyor. Moonstone devlet bankası’nın yalnızca tek bir şubesi ve 3 çalışanı bulunuyor. The New York Times’ın bildirisine gore, FTX, batkı etmiş olan Alameda adlı kardeş şirketi vesilesiyle kırsal bankanın bir üst şirketi olan FBH’ye Mart 2020’de 11.5 milyon dolarlık bir yatırım yapmış oldu. Raporlara gore, Alameda yatırımı bankanın 5,7 milyon dolarlık değerinin iki katından fazlaydı. 

FTX’in Moonstone’daki mülkiyeti, pek kişiye gore ABD’de bir bankacılık lisansına haiz olma gerekliliklerini atlamak için meydana getirilen bir hamle. 

Bir Reddit kullanıcısı, bankacılık lisansı almanın pek fazlaca mesuliyet ve çaba gerektirdiğini söylemiş oldu. Bu yüzden de ufak bankalar hep FTX’in de yapmış olduğu benzer biçimde gizli saklı kapalı işler için kullanılır” ifadelerini kullandı. 

Başka bir kullanıcı ise, banka açıklarının köye kullanılmasının fark edilmesi ve düzenleyici netlik eksikliğine işaret etti. Öte taraftan kullanıcı Sam Bankman-Fried’ın siyasal bağlantılarının da anlaşmada rol oynayabileceği tahminlerinde bulunmuş oldu ve ekledi:  

“SBF’nin pek fazlaca politik bağlantıları göz önüne alındığında, söz mevzusu bankacılık lisansını sebepsiz yere alması beni şaşırtmaz.” 

FTX’in ABD bankasındaki bulunan hissesinin yanı sıra, kripto topluluğunun daha çok dikkatini çeken şey, kırsal bankanın ana şirketi FBH ile şu anda kripto pazarındaki en büyük stablecoin ihraççısı olan başka bir kripto varlığı olan Tether arasındaki bağlantı oldu. 

Related: How does the FTX collapse affect Dubai’s crypto ecosystem?

FBH’nin başkanı, alan kişi sıralamasında hem Tether hem de Alameda bulunan Deltec Bank’ın da başkanı olan Jean Chalopin’dir. FBH, 2020’de bankayı satın aldıktan sonrasında, bankanın kripto paralarla ilgili işlemleri kolaylaştırmak için kurulmasından ortalama 100 yıl sonrasında Federal Biriki onayına başvurdu. Banka, Haziran 2021’de Federal onay aldı ve dokuz ay sonrasında FTX, artık Federal Biriki onayıyla donatılmış olan kırsal bankaya yatırım yapmış oldu. 

Tether ve FTX/Alameda arasındaki bankacılı bağlantısı ise Tether’in bir süredir rezervleri mevzusunda denetim ve araştırma altında olduğundan kripto topluluğundaki endişeleri körükledi. Son olarak Tether, tercüme gösterim saati itibarıyla Cointelegraph’ın yorum talebine cevap vermedi. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası