“FTX’in çöküşüne FTT Token sebep oldu”

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın CEO’su, FTX borsasının başarısız olmasının sebebinin kendi token’ı FTT’yi çıkarmış olmasından kaynaklandığını belirtti. Meşhur CEO, FTT Token’ın merkezi bulunduğunu ve bu yüzden de bu durumun kriptoların doğasına aykırı bulunduğunu kaydetti. 

8 milyar dolarlık yatırım şirketi BlackRock’ın başkanı ve CEO’su Larry Fink, 30 Kasım’da meydana gelen New York Times’ın 2022 Dealbook Zirvesi’nde düşüncelerini paylaştı. Fink, FTX’in çöküşüne yol açan şeyin kendi FTT Token’ı olduğuna inanmasına karşın, kripto ve blokzincir teknolojisinin devrim durumunda olacağına inanıyor. 

BlackRock CEO’su Larry Fink DealBook 2022 Zievsi’nde konuşuyor. Kaynak: New York Times.

Binance Coin (BNB) ve Crypto.com’un Cronos Token’ı (CRO) şeklinde merkezi borsa token’ları, toplam 862 milyar dolarlık kripto piyasası değerinin 57 milyar dolarından fazlasını oluşturuyor. Fink, hala bu token’lar mevzusunda şüpheci bulunduğunu ve token’ları denetim eden bu şirketlerin çoğunun ileride var olamayacağını öne sürdü. 

Fink, daha sonrasında New York Times muhabiri Andrew Sorkin ile gerçekleştirdiği röportajda Borsa Yatırım Fonlarını (ETF) yatırımın önceki evriminin sebebi olarak görse de sırada tokenize etmenin bulunduğunu belirtti ve ekledi: 

“Piyasalar ve menkul kıymetler için bir sonraki neslin menkul kıymetlerin tokenize etme durumunu oluşturacağına inanıyorum.” 

Bununla beraber Fink, tokenizasyon ile ilgili yararları detaylandırdı. BlackRock CEO’su, güvenen bankalar yerine, her menkul kıymet sahibini ve satıcısını gösteren dağıtılmış defterlerde anlık anlaşmaların mümkün olacağından, yatırım ekosistemini değiştireceğini öne sürdü. 

Fink, “Tahvil ve hisse senetlerinin anında satıldığını düşünün, hem de aracısız. Ücretleri mühim seviyede düşüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

İlginizi çekebilir: Sam Bankman-Fried’ın özürleri hukukçuları şaşkına uğrattı 

Öte taraftan Fink, FTX borsasında 24 milyon dolarlık bir yatırımı bulunduğunu deklare etti. Sadece Fink, sadece kendilerinin ve Sequoia Capital şeklinde öteki risk sermayesi şirketlerinin FTX üstünde uygun durum tespitini yapmadıkları iddiaları üstüne vurgunculuk yapmayı reddetti. 

BlackRock şirketi 2020 yılından beri etken bir halde kripto piyasasında yatırım halletmeye devam ediyor. Şirket, son olarak 3 Kasım tarihinde USD Coin (UDSC) ihraç eden Circle’ın biriki fonunu yöneteceğini duyurmuştu. 

BlackRock 27 Eylül de ise yatırımcılara blokzincir ile ilgili 35 şirkete erişim elde eden bir ETF’nin başlatıldığını duyurmuştu. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası