Güle güle, Gelecek Çoklu Zincirdir

0


Bitcoin maksimalist konumu: Kripto alanında iki tür insan vardır. Birincisi, 20 yıl içinde sektördeki öteki tüm zincirlerin sonunda Bitcoin’e bağlanacağına inananlar. Ankr’dan Victor Fabusola, ikincisinin bunun saçmalık olduğuna inananlar bulunduğunu söylüyor.

Birçok anti-Bitcoin maksimalisti için Bitcoin maksimalizmini komik bir pozisyon olarak adlandırmak kolaydır. Aslen, Bitcoin maksimalizmine karşı devam eden argüman; alay Bu anti-insanlar, Bitcoin maksimalistlerinin madeni parayı bir inanç makalesi olarak gördüğüne ve pozisyonun tamamen saçma olduğuna inanıyor. Fakat daha çok yanılamazlardı.

Bitcoin maksimalist pozisyonunun hakkaten sağlam bazı dayanakları vardır ve kesinlikle bir gülünçlük alıştırması değildir. Kriptonun Bitcoin ile başlayıp bittiğini düşünmek mantıksız değil. Aslen, birçok yönden bu doğru olabilir. Bugün bağımsız zincirlerin bir çok, orijinal bitcoin zincirini öykünmek ediyor. Nerede ise her mühim gelişme yada protokol, Bitcoin blok zincirindeki bir şeyden esin alır ve elbet bitcoin, piyasadaki öteki tüm altcoinlerden oldukça daha değerlidir.

Bitcoin maksimalistlerinin konumu budur. Bitcoin’in sağlam tasarımı ve ağı, öteki tüm madeni paraların bir bitcoin türevi olarak sona ermesi gerektiği ve bitcoin’in sonunda fiat’ın yerini tamamen alacağı anlamına gelir. Bu yüzden, bir bitcoin maksimalist iseniz, muhtemelen bitcoininizin kıymetini dolar cinsinden ölçmek için hiçbir niçin görmezsiniz.

Ana hedefiniz mümkün olmasıyla birlikte oldukça bitcoin elde etmek olduğundan, bu kıymet sizin için önemsiz olacaktır. Elbet bu, Bitcoin maksimalistlerinin öteki tokenlerde tecim yapamayacakları anlamına gelmiyor. Tek fark, haiz oldukları Bitcoin sayısını en üst düzeye çıkarmak için bu işlemleri kullanmayı planlamalarıdır.

Bitcoin maksimalist pozisyonu ve yanlış anlamalar

İnsanların Bitcoin maksimalistleri hakkında haiz olduğu bir yanılgı, kriptodaki öteki tüm projelerin indirime doğal olarak tutulması icap ettiğini düşünmeleridir. Hayır, bu gerçeklerden oldukça uzak. Bitcoin tarafınca oldukça zenginleştirilmiş birçok Bitcoin maksimalistiyle konuştum. Ve toplamda sıfır, Bitcoin’in tek mühim kripto projesi bulunduğunu düşünüyor. Bununla beraber, hepsi Bitcoin’in en mühim olduğu ve öteki tüm zincirlerin Bitcoin mega zincirine bağlanması gerektiği fikrinde birleşmişlerdir.

Bunlar büyük hayaller ve kripto fikirlerine erişince (ki bu kimi zaman mükemmel olabilir) saçma değil. Daha ilkin de belirttiğim şeklinde, Bitcoin paketin başlangıcında olma hakkını kazanmıştır. Bazıları, Bitcoin kripto devrimini başlatmasaydı, başka bir madeni paranın başlayacağını düşünüyor. Bu doğru olabilir, sadece bunu icra eden gene Bitcoin ve bu ağın başarısı yardımıyla hayalini kurabileceğimiz bir kripto geleceğimiz bile var.

Bitcoin maksimalist pozisyonu: nedenler

Bitcoin maksimalistlerinin Bitcoin maksimalistleri olduklarını iddia etmelerinin birçok sebebi var. Birincisi ve muhtemelen en önemlisi, Bitcoin’in güvenli bulunduğunun kanıtlanmasıdır. Hiçbir vakit saldırıya uğramadı ve çekirdek kod, istismar edilebilecek herhangi bir kusur göstermedi. Ve Bitcoin, kripto alanındaki en büyük hayvan olduğundan, savunmasızlığı tecrübe etme eksikliğinden kaynaklanmıyor. Binlerce bilgisayar korsanı Bitcoin kodunu hacklemeye çalıştı ve hepsi başarısız oldu. İlginçtir ki, bu bilgisayar korsanları öteki zincirlerle başarı göstermiş olmuştur.

Bitcoin maksimalistlerinin kim olduklarının bir başka sebebi de Bitcoin’in hakkaten merkezi olmayan olmasıdır. Muhtemelen CEO’su olmayan ve dünya genelinde binlerce düğümü olan tek projedir. Her büyük ülke, bir noktada Bitcoin’i yasaklamaya yada düzenlemeye çalıştı; hepsi başarısız oldu.

Bu iki niçin sağlamdır. Bitcoin güvenli bulunduğunu kanıtladı ve hakkaten merkezi değil. Başka bir deyişle, tıpkı reklamı yapıldığı şeklinde davranır ve kelimenin tam anlamıyla her şekilde fiat’tan daha iyi olma potansiyeline haizdir. Sadece bu, Bitcoin maksimalistlerinin haklı olduğu anlamına mı geliyor? Bitcoin’in bir tek kripto alanı için bir net iyi olduğuna inanmadıkları için, bunun bu şekilde bulunduğunu iddia ediyorlar. en net iyi. Bu ne olursa olsun doğru mu?

Yanıt hayır. Bitcoin geleceğin bir parçası fakat gelecek değil. Gelecek oldukça zincirli ve bunun kanıtı kesinlikle kusursuz.

Bitcoin maksimalistleri çoğu zaman Bitcoin’in hakkaten güvenli olan tek proje bulunduğunu söylerler. Fakat bu yanlış – Ether de oldukça güvenli bulunduğunu kanıtladı. Güvenliğin birçok zincirin çözmesi ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu olduğu doğru olsa da, Ethereum’un varlığı, Bitcoin blok zincirinin haricinde güvenliğin sağlanabileceği anlamına gelir. Bu, yapılamayacak kadar zor bir başarı değil.

Münakaşa uğruna, Bitcoin’in hem hakkaten güvenli hem de hakkaten merkezi olmayan tek para bulunduğunu varsayalım. Bu bir tek Bitcoin’in bugün ne işe yaradığını anlatır ve gelecek hakkında hiçbir şey söylemez. Teknolojik inovasyonun doğası, önümüzdeki birkaç yıl (hatta on seneler) süresince bu niteliklere bol miktarda haiz olacak birkaç zincirin ortaya çıkacağını güvence ediyor. Bu projeler güvenli, hakkaten merkezi olmayan ve hakkaten anonim olacak. Bu, elbet, bu zincirlerin bugün aslına bakarsan var olmadığını varsayıyor.

Bunun haricinde, bilhassa kripto şeklinde şeyler söz mevzusu olduğunda, herhangi bir şeyde maksimalist olmak fena bir planlamadır. Bir maksimalist olmak, tanımı gereği, kusurlarına karşı kör olduğunuz ve yanlış giden şeylere dikkat etmemeye teşvik ettiğiniz anlamına gelir. Bu hakkaten feci sonuçlara yol açabilir.

Genel olarak kripto piyasası

Bu yüzden, Bitcoin maksimalizmi temeli üstüne hiçbir geçerli kripto teknolojisi işi kurulamaz. Kriptonun geleceğini görmek için doğru bir mercek değil ve öteki tüm madeni paraların sonunda Bitcoin zincirine bağlanması gerektiği varsayımı oldukça küstahça.

Ankr hakkaten parasız bir kripto piyasası işletiyor. Gelecek kripto ve her tür zincir için eşit bir oyun alanına izin vermek daha iyidir. Kısaca Fantom, Avalanche, Polygon, Ethereum, Heco yada Bitcoin üstüne inşa ediyor olmanız fark etmez. Tamamen zincir etkisiz ve beraber çalışabilir olmak daha iyidir. Tüm zincirler önemlidir. Web3’ün Web2’yi hakkaten aşması için her yerde inşa edilmesi gerekiyor ve sonsuz ortaklaşa iş gerekiyor. Geleceğe yönelik vizyon, bir tek Ethereum ve Bitcoin şeklinde büyük zincirler üstünde değil, tüm gün, her gün tüm zincirler üstüne inşa etmektir.

Bitcoin maksimalist dostlarım elbet benimle aynı fikirde değiller. Oldukca zincirli bir geleceğe büyük yatırım yapmanın vakit kaybı bulunduğunu düşünüyorlar. Sadece amaç, hepimiz için parasız bir Web3 oluşturmaktır. Gelecek oldukça zincirli.

Yazar hakkında

Victor Fabusola, Blockchain ve Web3’e odaklanan ve kendi kendini filomat duyuru eden bir özgür yazardır – bir tek zihinsel modellere takıntılı değil, bununla birlikte gelişmekte olan teknolojilerin ana akım olarak benimsenmesi mevzusunda da tutkulu. İyi kitaplar okumayı, dostlarıyla entelektüel açıdan uyarıcı sohbetler yapmayı ve yazmadığı zamanlarda bilgili hip-hop ve klasik müzik dinlemeyi seviyor.

Bitcoin maksimalist pozisyonu yada başka bir şey hakkında söyleyeceğiniz bir şey var mı? Bizlere yazın yada Telegram kanalımızdaki münakaşaya katılın. Ek olarak bizi Tik Tok, Feysbuk yada heyecan.

mesuliyet reddi

Sitemizde yer edinen tüm bilgiler iyi niyetle ve bir tek genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgilerle ilgili yapacağı herhangi bir işlem kesinlikle kendi sorumluluğundadır.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası