Güney Kore, LUNA soruşturmasına ilişkin ilk tutuklamasını gerçekleştirdi

Güney Kore Seul Güney Bölgesi Mahkemesi’nin savcısı Choi Sung-kook, kısa bir süre ilkin Terra LUNA soruşturması kapsamında Terraforms Labs’ın Genel İşler Başkanı hakkında ana para piyasası kurallarını ihlal etmiş olduğu, dolandırıcılık yapmış olduğu ve görevini kötüye kullandığı nedeni öne sürülerek bir tutuklama emri çıkardıklarını açıklamıştı. Terraform Labs’ın üst düzey yöneticisinin, yalnızca soyadı duyurulmuştu. Yaşanmış olan gelişmeler sonrası; Yoo soyisimli yönetici, Güney Kore’de tutuklandı. Söz mevzusu hamle, Güney Kore’nin LUNA soruşturması kapsamında gerçekleştirdiği ilk tutuklama oldu.  
Aktarılan detaylara nazaran; Sung-kook, Yoo’nun tam olarak nerede ve ne süre tutuklandığını açıklamadı. Yetkililer, Yoo’nun LUNA’nın piyasa fiyatını şişirmek ve manipüle etmek için bot programlama kullandığını iddia etti. Bununla beraber; Yoo, Do Kwon ile beraber Güney Kore’nin hakkında tutuklama emri çıkardığı 6 Terraform Labs ortağından biriydi.  
Güney Koreli yetkililer, kısa bir süre ilkin Do Kwon’a davet durumunda yeni bir bildiri de yayınlamıştı. Bildiride; Do Kwon’un Güney Kore’ye dönmesi, ile alakalı suçlamalarla ilgili ifade vermesi ve pasaportunu geri vermesi talep edilmişti. Konumu hala net olarak tespit edilemeyen Kwon’un pasaportunu 14 gün içinde Güney Koreli yetkililere iade etmemesi durumunda pasaportun geçersiz hale geleceğinin de altı çizilmişti. 
Ne olmuştu?    
Do Kwon tarafınca piyasaya sürülen Terra LUNA, başlangıçta büyük bir ivme kazansa da bu senenin mayıs ayında birkaç gün içinde neredeyse sıfıra inmiş ve dolar karşısındaki tüm kıymetini kaybetmişti. Bu durum, kripto para piyasasından 40 milyar doların üstünde paranın silinmesine yol açmıştı. Yalnızca Güney Kore’de 280 bin şahıs, durumdan negatif etkilenmişti. Bunun üstüne; kurucu Do Kwon ve Terraform Labs, Güney Kore ve ABD’de pek oldukça davaya mevzu olmuştu. Kwon ek olarak; vergi dolandırıcılığı, yatırımcıları yanıltma, haraç toplama ve mutluluk zinciri oluşturma suçlarından da yargılanıyordu.                 
Eylül ayında ise Güney Kore’nin başkenti Seul’daki bir mahkeme, Do Kwon için ana para piyasası kurallarını ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek tutuklama emri çıkarmıştı. Söz mevzusu tutuklama emrinde, Do Kwon haricinde 5 kişinin daha adı verilmişti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Kwon’un pasaportunu iptal etmeye yönelik emek harcamalar yürütmeye başlamıştı. Bununla beraber, yetkililerin Kwon’u tutuklamak için Interpol (Internasyonal Kriminal Polis Teşkilatı) ile iş birliği yapmayı organize ettiği belirtilmişti. Yaşanmış olan gelişmelerden kısa bir süre sonrasında ise Interpol, Do Kwon’u kırmızı bülten listesine dahil etmişti.     

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası