Haftanın öne çıkan Metaverse haberleri | 28 Kasım

Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” terimi, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk kez 1992 senesinde Neal Stephenson tarafınca kullanılan ve son zamanlarda kripto dünyasında en fazlaca ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla suni bir fizyolojik ortama dahil olmamızı elde eden Metaverse yardımıyla, blockchain teknolojisiyle birlikte uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu benzer biçimde alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve son zamanlarda kripto dünyasının en fazlaca kazandıran başlıkları içinde yer almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük yaşamımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden düzgüsel vatandaşlara kadar birçok insan bu alandaki gelişimleri yakından takip ediyor.

Ikimiz de geçtiğimiz hafta Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişimleri size aktarıyoruz:

Metaverse’e ilişkin patentlerin yüzde 75’ine ABD ve Cenup Kore başvurdu

Nikkei Asia ve araştırma şirketi Cyber Creative Institute tarafınca meydana getirilen bir ankete gore; 2016 yılından bu yana metaverse, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerine ilişkin meydana getirilen patent başvurularının yüzde 75’ini, ABD ve Cenup Koreli firmalar oluşturdu.

Kellogg’s İngiltere, metaverse’e giriyor

Kahvaltılık gevrekleri ile tanınan besin devi Kellogg’s’un İngiltere birimi, metaverse’e girdiğini deklare etti. Firmanın metaverse’ü, fazlaca oyunculu sanal evren Blankos Block Party içinde inşa edildi.

Kaspersky: Metaverse 2023’te siber suçluların ana hedeflerinden olacak

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, 28 Kasım’da gösterilen “Tüketicilere yönelik siber tehditler: 2023 tahminleri” adlı raporunda metaverse’ün veri koruması ve yönetim kuralları eksikliğinden dolayı daha fazlaca istismar edileceği mevzusunda uyardı.

Animoca Brands, 2 milyar dolarlık metaverse fonu oluşturuyor

Metaverse şirketlerine yatırım yapmak için 2 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı planlayan oyun yazılımı şirketi Animoca Brands, söz mevzusu fonu ekosistemi geliştirmek ve yatırımcıların Web3 şirketlerine kolayca erişmesi için daha çok fırsat yaratmak suretiyle kullanmayı planlıyor.

Cenup Kore merkezli Shinhan Bank, metaverse’e girdi

Cenup Kore’nin en büyük kredi kuruluşundan Shinhan Bank, metaverse’de şube açtığını duyurdu. “Shinamon” isminde platformun, ziyaretçilere hem finansal hem de finansal olmayan hizmetler sunmuş olacağı açıklandı.

Zuckerberg: “Meta, endişelere karşın metaverse planlarıyla güç kazanıyor”

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, firmanın milyarlarca dolar kaybetmesine karşın metaverse’e ilişkin planlarından ümidini kesmediği görülüyor. Zuckerberg, birilerinin metaverse’ü inşa etmesi icap ettiğini ifade ediyor.

Firefox’un geliştiricisi Mozilla, metaverse’e adım atıyor!

Daha fazlaca web tarayıcısı Firefox olarak malum web geliştiricisi Mozilla, Web3 ve metaverse geliştirme alanına adım attı. Şirket, 30 Kasım tarihindeki bir blog gönderisinde, edinim geliştiricisi Active Replica’yı satın aldığını deklare etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası