Hangi ilde kaç konut yapılacak? Evlerin fiyatları ve taksit tutarları açıklandı

Hangi ilde kaç konut yapılacak? Evlerin fiyatları ve taksit tutarları açıklandı – Iktisat Haberleri

Hangi ilde kaç konut yapılacak? Evlerin fiyatları ve taksit tutarları açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 81 İlde Toplumsal Konut Projesi’nin detaylarını deklare etti. Erdoğan, projenin ilk etabında oluşturulan 250 bin konutun 2 yılda bitirilerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“ Projemizin bu ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da 12 bin 500’ünü İzmir’de 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa edeceğiz. Öteki illerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli yurttaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli yurttaşlarımıza ise 50 bin konut saptanca ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir saptanca oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.”

Bakan Kurum: 1 milyon 170 bin konut ile dünyaya model olacak Bakan Kurum: 1 milyon 170 bin konut ile dünyaya model olacak

Bakan Kurum: 1 milyon 170 bin konut ile dünyaya model olacak

3+1 EV 850 BİN TL

“Yurttaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata haiz 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlamış olan taksitlerle ve 240 ay vadeyle haiz olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata haiz 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlamış olan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.”

“İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öteki illerde 16 bin liranın altında olan hepimiz başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç deposu haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız.”

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Konutlara, proje ili sınırları içinde minimum 1 yıl ikamet edenler ve kendisi, eşi ve velayeti altındaki evlatları üstüne ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayanlar ile daha ilkin TOKİ vesilesiyle ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.

TOKİ vesilesiyle inşa edilecek toplumsal konutlar için her haneden tek bir müracaat alınacak. Başvuruda bulunacaklarda, İstanbul için aylık hane halkı gelirinin en fazla net 16 bin TL, yurt genelinde de en fazla 14 bin TL olması isteniyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri projede ayrıcalıklı olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası