Hangi yatırım çok kazandırdı: Altın, dolar, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip etmiş olduğu altın, Bitcoin ve döviz tutarları, her zamanki benzer biçimde gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Bilhassa de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş trendleri sebebiyle insanoğlu, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

7-13 Kasım tarihleri içinde altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer edinen tüm rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir haftaya ilişik altın, dolar ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, senelerdir yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma hususi durumunu koruyor. Geçtiğimiz aylarda tekrardan 1038 TL seviyelerine kadar ulaşan Altın, 7 Kasım Pazartesi günü haftaya ortalama 1000 TL seviyesiyle girdi. Genel olarak hafta süresince yukarı yönlü bir performans sergileyen altın, hafta içini 1057,66 TL seviyesiyle kapattı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti sadece sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki süreçte tekrardan toparlanan Altın, 2022’nin başından beri 1000 TL bandının üstünde işlem görmüş olduğu birkaç dönemden sonrasında geçtiğimiz eylül ayında yine 900 TL bandına dönmüştü. Bu aralıkta seyretmeye devam eden Altın, geçtiğimiz hafta piyasalarda ortalama 990 – 1060 TL seviyelerinde işlem görmüş oldu.

7 Kasım Pazartesi’den 11 Kasım Cuma günü piyasaların kapanmış olduğu saate kadar Altın, Türk lirası karşısında ortalama yüzde 3,60 kıymet kazanmıştır.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üzerine çıkmış olduğu 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar dolar fiyatında oynaklık bekliyor sadece fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine niçin oluyor. Doların 18 TL seviyesine tekrar çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve minik yatırımcılar bu belirsizlikten negatif etkileniyordu, sadece bu belirsizlik ortadan kalktı ve dolar, ağustos ayının ortalarından beri tekrardan 18 TL seviyesinin üstünde işlem görmeye başladı.

Uzun süreden beri 18 TL seviyesinde işlem gören dolar, geçtiğimiz hafta genelinde belirli bir aralıkta seyretti ve 7 Kasım Pazartesi günü haftaya ortalama 18,5 TL seviyesiyle girdi. Aynı gün içinde 18,3 TL seviyelerine kadar inen ve ilerleyen günlerde hafifçe dalgalanmalar gösteren Dolar, hafta içini 18,53 TL ile kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar, 18,52 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,44 kıymet yitirdi.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta süresince ortalama 15.000 – 22.000 dolar arasındaki seviyelerde oynamalar yapmış oldu. 7 Kasım Pazartesi günü haftaya ortalama 21,1 bin dolar seviyesiyle giriş icra eden Bitcoin, bu hafta yaşanmış olan FTX krizinden etkilenerek ciddi düşüşler yaşadı. İlk olarak salı günü 20 bin doların altına gerileyen Bitcoin, aynı gün içinde BTC için oluşturulan uzun pozisyonlarda tüm borsalarda toplamda 214 milyon dolar tasfiye edildi. Çarşamba günü de bu düşüşü sürdüren BTC, 16 bin doların diplerine kadar indi. Kısa süreliğine son iki senenin düşük seviyelerine kadar geri çekilen Bitcoin fiyatı, peşinden 15.500 dolar seviyelerini de gördükten sonrasında hafiften toparlandı. Hafta içini ortalama 16 bin dolarla kapatan en büyük kripto para, yazının yazıldığı esnada borsalarda 16.617 dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında ortalama yüzde 0,35 kıymet yitirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası