Hangi yatırım çok kazandırdı: Altın, dolar, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip etmiş olduğu altın, Bitcoin ve döviz tutarları, her zamanki şeklinde gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Bilhassa de döviz kurunda görülen artış ve son zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş trendleri sebebiyle insanoğlu, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.
3-9 Ekim tarihleri içinde altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer edinen tüm rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.
Son bir haftaya ilişkin altın, dolar ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView
Altın
Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, senelerdir yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma hususi durumunu koruyor. Geçtiğimiz aylarda tekrardan 1038 TL seviyelerine kadar ulaşan Altın, 10 Ekim Pazartesi günü haftaya ortalama 1010 TL seviyesiyle girdi. Hafta genelinde aşağı yönlü performans sergileyen altın, hafta içini 980,82 TL seviyesiyle kapattı.
Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti sadece sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki süreçte tekrardan toparlanan Altın, 2022’nin başından beri 1000 TL bandının üstünde işlem görmüş olduğu birkaç dönemden sonrasında geçtiğimiz eylül ayında yine 900 TL bandına dönmüştü. Bu aralıkta seyretmeye devam eden geçen Altın, geçtiğimiz hafta piyasalarda ortalama 980 – 1010 TL seviyelerinde işlem görmüş oldu.
10 Ekim Pazartesi’den 14 Ekim Cuma günü piyasaların kapanmış olduğu saate kadar Altın, Türk lirası karşısında ortalama yüzde 3,18 kıymet yitirdi.
Dolar
Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üzerine çıkmış olduğu 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar dolar fiyatında oynaklık bekliyor sadece fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine niçin oluyor. Doların 18 TL seviyesine tekrar çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve ufak yatırımcılar bu belirsizlikten negatif etkileniyordu, sadece bu belirsizlik ortadan kalktı ve dolar, ağustos ayının ortalarından bu yana 18 TL seviyesinin üstünde işlem görmeye devam ediyor.
Bir süredir 18 TL seviyesinde işlem gören dolar, geçtiğimiz hafta genel olarak belirli bir aralıkta seyretti ve 3 Ekim Pazartesi günü haftaya ortalama 18,5 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen günlerde hafifçe dalgalanmalar gösteren Dolar, hafta içini 18,55 TL ile kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar, 18,52 TL ile piyasalarda işlem görüyor.
Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,29 kıymet yitirdi.
Bitcoin
Bitcoin (BTC) fiyatı hafta süresince ortalama 18.000 – 20.000 dolar arasındaki seviyelerde oynamalar yapmış oldu. 10 Ekim Pazartesi günü haftaya ortalama 19,4 bin dolar seviyesiyle giriş meydana getiren Bitcoin’in, aynı gün içinde madencilik zorluğu yeni bir üstün dereceli daha kırdı. Salı günü 19 bin dolarlık eleştiri destek seviyesinin altına iğne atan Bitcoin’in bu performansı, takip eden birkaç gün süresince belirli bir aralıkta seyretmeye devam etti ve bu hareket ABD TÜFE verileri açıklanana dek sürdü. 13 Ekim Çarşamba günü ABD’deki senelik enflasyon yüzde 8,2’ye gerilerken, Bitcoin fiyatı da aynı gün içinde 18 bin doların alt seviyelerine kadar düştü. Öteki taraftan zarar eden Bitcoin yatırımcılarının oranı yüzde 50’ye yaklaşırken, fiyat ise hafta içini ortalama 19.100 dolar seviyesiyle kapattı ve yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.180 dolardan işlem görüyor.
Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında ortalama yüzde 1,39 kıymet yitirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası