Hangisi piyasaya daha fazla zarar verdi?

Blokzincir çözümleme şirketi Chainalysis, FTX iflasının kripto ekosistemini iyi mi etkileyeceğini belirlemek için Mt. Gox ile FTX’i karşılaştırdı. 

Chainalysis, FTX’in MT. Gox’a bakılırsa kripto endüstrisinde nispeten daha ufak bir yer kapladığını belirtti. Çözümleme şirketi bunun sonucunda ise endüstrinin daha kuvvetli bir halde geri dönmesi gerektiği kanısına vardı. 

Chainalysis’in araştırma başkanı Eric Jardine, 23 Kasım tarihinde Twitter’da paylaşmış olduğu gönderi dizisinde iki firmanın karşılaştırmasına pazardaki paylarına bakarak başladı. Jardine, MT. Gox’ın 2014 senesinde çöküş yaşamış olduğu zamanlarda borsaya girişlerin yüzde 46 oranında bulunduğunu ortaya koydu. FTX’in ise 2019’dan 2022’ye kadar etkinlik gösterdiği dönemlerde yüzde 13 oranında giriş kaydettiği açıklandı. 

Jardine, 2014 yılındaki MT. Gox çöküşünde sektördeki tek oyuncuların merkezi borsalar (CEX) bulunduğunu belirtti. Ek olarak araştırmacı, 2022 senesinde ise borsaya olan girişlerin yarısının Uniswap ve Curve şeklinde merkeziyetsiz borsalar (DEX) tarafınca ele geçirildiğini kaydetti. 

2013 ila 2022 yılları aralığında DEX’lere kıyasla CEX’lerin borsa girişleri. Kaynak: Chainalysis

Ne var ki Jardine, Mt. Gox istikrarlı bir halde gerileme kaydederken, FTX’in pazardaki payını yavaş yavaş artırdığını ve bu verilerin incelemeye kıymet bulunduğunu söylemiş oldu ve ekledi: 

“MT. Gox, endüstrinin büyümüş olduğu dönemde daha büyük bir pastadan daha ufak bir hisse alarak, pek oldukca borsadan biri haline geliyordu. Öte taraftan FTX ise öteki borsaları geride bırakarak küçülen pastadan büyük dilimler almaya devam ediyordu.” 

Bu sonuca karşın Jardine, MT. Gox’ın piyasaya CEX’in başat olduğu dönemlerde CEX kategorisinde oldukça büyük bir yere haiz olduğu kanısına vardı. Jardine, MT Gox’ın FTX’e nazaran kendi zamanındaki çöküşünde kripto ekosisteminin daha büyük bir parçası bulunduğunu belirtti. 

Bununla beraber Chainalysis araştırma başkanı, MT. Gox’ın çöküşünün peşinden kripto ekosisteminin iyi mi toparlandığına ilişkin incelemelerine devam etti. Jardine, zincir üstü işlem hacminin bir yıl süresince durgun olmasına karşın, faaliyetlerin kısa süre sonrasında tekrardan toparlandığını kaydetti. 

MT. Gox, Şubat 2014’te alım satım işlemlerini askıya aldı ve internet sayfasını kapattı. MT. Gox, platformundan 850 bin Bitcoin’in (BTC) çalışılmış olduğu bir siber saldırıya maruz kalmasının peşinden ise batkı başvurusunda bulunmuş oldu. 

Borsaya para yatıran müşteriler hala paralarını geri alabilmiş değil. Ne var ki Mt. Gox mütevelli heyeti geçtiğimiz ekim ayında alacaklıların ellerinde olduğu bildirilen 150 bin BTC için bir geri ödeme yöntemi seçmeleri için 10 Ocak 2023’e kadar süreleri bulunduğunu bildirdi. 

Mt. Gox çöküşünün öncesi ve sonrasındaki kripto için aylık hizmet girişleri . Kaynak: Chainalysis

Jardine, iki borsanın karşılaştırmasının şu anki piyasaya optimistik bir perspektif sunması gerektiğine inanıyor. Son olarak Jardine, “Kripto endüstrisinin tekrardan toparlanamayacağını düşünmek için hiçbir niçin yok. Her zamankinden daha kuvvetli bir halde ayağa kalkacak” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası