Herkesin Bilmesi Gereken En İyi 10 Metaverse Örneği

0


Metaverse – hepimiz bunun hakkında konuşuyor, sadece kimse gerçekte ne olduğundan tam olarak güvenli değil. Bu, olabileceklerin en iyisini temsil eden platformların yada deneyimlerin bir listesini bir araya getirmek istiyorsak bunu birazcık zorlaştırıyor.

Sadece bunu, kullanıcılar için sürükleyici deneyimler sağlamaya odaklanan kalıcı, bağlantılı dijital ortamlar olarak alırsak, öne çıkan bazı projeleri (mevcut ve ufukta) vurgulayabiliriz.

Burada vurgulanan projelerin tümü sanal gerçeklik, ademi merkeziyetçilik yada kripto para birimini içermez. Bunların tümü meta veri deposunda yer alması olası teknolojiler olsa da, bunların her meta veri deposunun parçası olmaları kesinlikle koşul değildir.

Bu yüzden, tüm kutuları işaretleyen örneklere odaklanmak yerine, günümüzün en iyi örnekleri, bir yada daha çok temel öğeyi bilhassa iyi yapanlar olma eğilimindedir. Bunların hepsi hemen hemen tam olarak işlevsel değil (ve bir tanesi gerçek bile değil!) fakat hepsi bizlere geleceğin dijital dünyalarının iyi mi görünebileceğine dair bir düşünce veriyor.

Hazır Oyuncu Bir

Tamam, bu birazcık hile şundan dolayı mevcut değil ve tamamen kurgu ve filmi izlediyseniz yada kitabı okuduysanız, bunun ne olursa olsun tamamen fena bir şey olmadığını bilirsiniz. Bununla beraber, metaverinin sonunda neye benzeyebileceğinin mükemmel bir örneği olarak hizmet eder – ümit ederim, onu ilk olarak korkulu bir gerçeklikten kaçış aracı olarak kullanmayacağız.

Ready Player One, yakın gelecekte tamamen sürükleyici ve etkileşimli bir sanal gerçeklik dünyasının iyi mi görünebileceğini bizlere gösteriyor. Ve her ne kadar saf bilim kurgu olsa da, o denli da uzak değil – Ericsson’un 2020’de yapmış olduğu bir anket, 10 kişiden yedisinin 2030 yılına kadar gerçeklikten ayırt edilemez VR dünyalarına haiz olacağımıza inandığını ortaya koydu. Evet olsa da, çoğu zaman buna atıfta bulunuluyor distopik olarak, insanlık için bahsedebileceğimiz öteki bazı kurgusal dijital gerçeklikler kadar korkulu bir potansiyel yazgı değil.

İkinci yaşam

Second Life, 2003 senesinde, Feysbuk (Meta şöyleki dursun) var olmadan ilkin, Linden Labs tarafınca yaratıldı. Bu şekilde bir metaverse oluşturup oluşturmadığı mevzusunda bazı tartışmalar var. Bunun bir sebebi, adından da anlaşılacağı şeklinde, kullananların mevcut gerçek dünyadaki yaşamlarını çevrimiçi hale getirmek yerine, bir alter-ego olarak alternatif bir hayata girmelerine izin vermek için inşa edilmiş olmasıdır. Sadece öteki görüşler, bunun etkili bir halde ilk popüler çevrimiçi meta veri deposu ortamı bulunduğunu belirtiyor. Denetim listesindeki her kutuyu işaretlemese de, sürükleyici, deneyimsel bir kullanıcı arayüzü ile milyonlarca kullanıcıdan oluşan bir çevrimiçi topluluğa yararlı bir örnek olarak hizmet eder.

Meta Ufuklar (Feysbuk)

Feysbuk kurucusu Mark Zuckerberg şirketini Meta olarak tekrardan adlandırdığında, metaverse konseptinin dijital iletişimin, sosyalleşmenin ve yaşamın geleceği için ne kadar mühim olacağını hissettiğinin bir işaretiydi. Şimdiye kadar netice, Horizon Worlds (sanal dünyalar platformu), Horizon Venues (etkinlik platformu) ve Horizon Workrooms (sanal ofis) dahil olmak suretiyle birçok proje oldu. Tüm bu platformlar birbirine bağlıdır ve kullananların öteki kullanıcıları keşfederken ve onlarla etkileşime girerken kendilerini temsil eden avatarlar oluşturmalarına olanak tanır. Horizon’un varlığından ortaya çıkan garip bir yön, bizi mülkiyetin bir şirket sahibi altında merkezileştirildiği bir metaverse mi yoksa daha dağıtılmış, merkezi olmayan bir iyelik ve yönetişim modeli mi istediğimiz mevzusunda sorularla yüzleşmeye zorlamasıdır.

Fortnite

Fortnite, elbet, ilk olarak şimdiye kadar yaratılmış en başarıya ulaşmış çevrimiçi oyunlardan biri olarak bilinir. Sadece Epic Games’in yaratıcıları, milyonlarca açık, teknoloji mevzusunda bilgili oyuncuyu platformlarında bir araya getirdiklerinde, potansiyel olarak oyunun daha çok değişebileceğini anladılar. Fortnite dünyasını uygun bir metaverse dönüştürmek için izlenen iki ana yol, Travis Scott, Ariana Grande ve Billie Eilish şeklinde küresel süperstarların canlı müzik konserleridir. Telco 02, yayıncı ITV ve süpermarket Carrefour dahil olmak suretiyle markaların tümü, meta veriye ilk adımlarını atmak için yaratıcı modu kullandı.

merkezsiz

Bir oyun, bir pazarlama kanalı ve dijital, merkezi olmayan bir demokrasi yaratma deneyi içinde bir şey olan Decentraland, gerçek bir web3 platformudur. Bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) tarafınca yönetilmektedir ve Morgan Stanley, Coca-Cola, Adidas, Samsung ve Snoop Dogg dahil olmak suretiyle dünyanın en büyük süper yıldızlarından ve markalarından bazılarına çevrimiçi bir ev sahipliği yapmaktadır. MANA olarak malum kendi kripto para birimi ile beraber gelir ve orada bir arsa satın almak isteyen her insanın şu anda minimum 10.000 dolar yatırması gerekecek – en pahalısı 1 milyon doların üstünde.

Nvidia Omniverse

Omniverse, Nvidia’nın 3D tasarım profesyonelleri için yaratıcı bir metaverse platformu oluşturma girişimidir. 3B nesnelerin ve ortamların değişik vasıta setleri içinde taşınabilir olmasını elde eden Evrensel Sahne Açıklaması (USD) dilini oluşturan animasyon stüdyosu Pixar tarafınca geliştirilen teknolojiyi temel alır. Bu, mesela karakterlerin yüz animatörleri, giyim tasarımcıları ve öteki yaratıcı kişilerle beraber aşina oldukları araçları kullanarak ortaklaşa tasarlanmasına olanak tanır. 3B ortamlar giderek daha detaylı ve sürükleyici hale geldikçe ve oluşturmak için daha çok emek harcama gerektirdiğinden, bu tür yaratıcı çerçeve, meta veri deposu içinde ne olduğu oluşturan stüdyolar için mühim bir vasıta haline gelecektir.

roblox

Roblox, 50 milyondan fazla kullanıcı tarafınca günlük olarak kullanılan bir oyun platformudur. Herkesin birbirine bağlı bir meta veri deposunda mevcud ve avatarlar ve para birimi şeklinde özellikleri paylaşan kendi oyun dünyalarını yaratmasına ve hatta bunlardan para kazanmasına olanak tanır. Nike, Forever 21, Gucci, Nascar, Ralph Lauren ve Vans şeklinde firmalar, burada bahsedilen öteki platformlardan bazılarına nazaran daha genç bir kesime hitap ederek, kullananların markalarıyla etkileşime girebilecekleri sanal dünyalar oluşturmak için platformu kullandılar. Roblox’ta hepimiz kendi oyununu yaratabilir, sadece hepsi benzer bir görünüme ve hisse haiz olacak şekilde tasarlanmıştır, doğrusu bir oyuncu bir kez oturum açıp bunlardan birini deneyimlediğinde, herhangi birinde rahat hissedecektir.

Sandbox

Bu, 2018’de yaratıcıları tarafınca Ethereum blok zincirine taşınan ve ilk hakikaten merkezi olmayan metaverse platformlarından biri haline gelen bir mobil oyun olarak başladı. Herkesin 3B öğeler, karakterler, araçlar yada düşünebilecekleri başka herhangi bir şey oluşturmasına olanak tanıyan, hemen sonra NFT’ler olarak basılan ve öteki Sandbox dünyalarına aktarılabilen kendi nesne oluşturma araçlarını ihtiva eder. Bu NFT’ler ek olarak platformun yerleşik pazarı vasıtasıyla takas edilebilir ve satılabilir. Varlıklar ve arazi NFT’ler olarak oluşturulur ve Decentraland şeklinde işlemler de platformun SAND olarak malum kendi para biriminde gerçekleştirilir. Sandbox, metaverse varlığını oluşturmak isteyen markalar içinde popüler olduğu kanıtlanmış başka bir platformdur – arazi sahipleri içinde HSBC, Warner Music, PwC ve Paris Hilton bulunmaktadır.

Öteki taraf

Bu daha yeni duyuruldu ve pek fazla detay bilinmiyor, sadece son aşama başarıya ulaşmış Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT serisinin yaratıcıları olan Yuga Labs tarafınca bir araya getirilen bir metaverse projesi. Nisan ayında şirket, platforma çıkan ilk “tapu” partisinin satışıyla 285 milyon dolar topladı. Otherside’ın halka açıldığında iyi mi görüneceğine dair ayrıntılar azca olsa da, geliştiriciler, “Oyuncuların dünyaya haiz olduğu bir metaRPG (rol yapma oyunu) olarak düşünün, NFT’leriniz oynanabilir karakterler haline gelebilir ve binlerce gerçek zamanlı olarak beraber oynayabilir.”

Pokemon Git

Pokemon Go, metaverse konsepti çevresinde yoğunlaşan yutturmacadan ilkin piyasaya sürüldü. Bununla beraber, metaverse’nin çevresinde inşa edileceği temel teknolojilerden biri olduğu tahmin edilen, artırılmış gerçeklik (AR) için “öldürücü uygulama”. Bu yüzden, metaverse’in gerçek ve dijital dünyaların birleştirilmesini iyi mi içereceğinin en iyi örneklerinden biridir. Yaratıcısı Nintendo, gerçek dünyadaki işletmelerin reklam ve promosyon kampanyaları başlatarak dürtme ayetinde dijital bir varlık oluşturmasına izin vererek sınırları daha da bulanıklaştırdı.

Meta veri tabanı ve daha geniş iş ve teknoloji trendleri hakkında son olarak gelişmelerden haberdar olmak için bültenime abone olmayı ve yeni kitabıma göz atmayı ihmal etmeyin. (*10*)Uygulamada Genişletilmiş Gerçeklik: 100’den Fazla Şaşırtıcı Yol Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik İşi ve Toplumu Değiştiriyor.

beni de takip edebilirsiniz heyecan, LinkedInve Youtube. Ve benim denetim etmeyi unutma İnternet sitesi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası