Hong Kong bireysel CBDC projesini açıkladı

Hong Kong Para Otoritesi, tamamlanmış Aurum bireysel merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’nin ilk örneğini 21 Ekim’de sundu. Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ile beraber geliştirilen sistem, Hong Kong’da para çıkarmak için mevcut sistemin mühim özelliklerini yansıtan benzersiz bir yapıya haiz.

Aurum, toptan bir bankalararası sistem ve bireysel e-cüzdandan oluşuyor. Bir akıllı telefon arayüzüne haiz olan e-cüzdan, mahalli bir bankada oluşturuluyor. Doğrulayıcı bir sistem, bankanın fazla verilmesini ve kullanıcının çifte itfasını önler.

Aracılı bireysel CBDC, e-cüzdanlarda kullanılıyor ve bankalararası sistemde de CBDC destekli stablecoinler kullanılıyor. CBDC destekli stablecoin’ler, banknotların üç finansal kurum tarafınca verildiği ve merkez bankası tarafınca desteklendiği Hong Kong’un mevcut para birimi sistemini dijital olarak yansıtıyor. CBDC, merkez bankasının direkt bir sorumluluğuyken, stablecoinler ise çıkaran bankanın yükümlülüğü kapsamında bulunuyor. Yetkililer mevzu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“CBDC destekli stablecoinleri hayata geçirmek, daha ilkin asla kimse tarafınca yapılmamıştı. Bu sebeple de söz mevzusu gelişmenin, {özel sektör} stablecoinleri mevzusunda giderek büyüyen bir araştıra alanını destekleyebileceğini düşündük. Hakikaten de Aurum’u {özel sektör} stablecoinlerinden ayıran şey, Aurum’un stablecoin bakiyelerinin, çıkaran bankanın merkez bankası ile gerçek zamanlı brüt ödeme (RTGS) bakiyelerine karşı uzlaştırılmasıdır.”

Tasarımcı, toptan ve bireysel defterler arasındaki yüksek düzeyde ayrışmanın, bu sisteme yüksek düzeyde bir siber dayanıklılık sağladığını söylemiş oldu.

Bireysel işlemler, takma adlarla gerçekleştiriliyor. Kullananların kimliğini yalnızca Müşterini Tanı (KYC) işlevlerini gerçekleştiren aracılar görebilir. Harcanmamış işlem çıktı kayıtları da ihtimaller içinde bir ticari banka iflası durumunda güvenlik önlemi olarak birden fazla işlem vasıtasıyla dijital para sahipliğini anonim olarak seyretmek için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir: Hong Kong, kripto düzenlemelerinde Çin’den sıyrılmayı planlıyor!

Hong Kong, Haziran 2021’de kapsamlı Fintek 2025 Stratejisinin bir parçası olarak CBDC araştırmalarını başlatmıştı. Para otoritesi, bireysel ve toptan CBDC uygulamasını ayrı ayrı yürütüyor. Kurum, daha ilkin bireysel CBDC’nin kısa sürede ödemeler piyasasında oynayacak bir rolünün olmadığını, sadece kullanım durumlarının hızla ortaya çıkabileceğini belirtmişti. Aurum da BIS Innovation Hub tarafınca tamamlanan ilk proje olma hususi durumunu taşıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası