Hong Kong Merkez Bankası: “Yatırımcı koruması üzerine çalışıyoruz”

Dünyanın dört bir yanından merkez bankası başkanları, finansal hızla gelişen teknolojinin hızla büyümeye devam etmiş olduğu ortamda merkez bankalarının rolünü tartışmak için Tayland’da toplandı. Söz mevzusu konuşma, Tayland Merkez Bankası (BOT) ve Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS)tarafınca düzenlendi.  

Panelde, Hong Kong Para Otoritesi CEO’su Eddie Yue, Kore Bankası Başkanı Changyong Rhee, Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr ve Internasyonal Ödemeler Bankası’ndan Cecilia Skingsley dijital varlıkların ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) popülaritesinin artışı ve yeni teknolojiyle ilişkili riskler üzerine konuştu. 

Hong Kong Para Otoritesi Başkanı blokzincir teknolojisinin yeniliklerini ve faydalarını ve bunun merkez bankaları üstündeki ihtimaller içinde tesiri üzerine konuştu. Yue, CBDC’lerin ve stablecoin’lerin uzun solukta daha verimli ve uygun maliyetli bir işlem yöntemi sunabileceğini söylemiş oldu. Ne var ki, Yue herhangi bir yeni teknolojide de yenilik yada operasyonel riskler benzer biçimde belirli komplikasyonlar oluşabileceğini kaydetti. 

Yue, ek olarak blokzincirin doğası gereği merkeziyetsiz bir teknoloji bulunduğunu ve bu yüzden zincir üstündeki riskleri azaltmanın oldukça daha karmaşık bulunduğunu belirtti. Bu yüzden düzenleyicilerin zincir üstü faaliyetlere daha çok odaklanması gerekiyor. Yue, mevzuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş oldu: 

“Sanal varlık takaslarını düzenlemek benzer biçimde zincir dışı faaliyetleri düzenlemekle başlayabiliriz. Hong Kong, yakında yalnızca AML’ye (kara para aklama) karşı yenilikleri değil bununla beraber yatırımcının korunmasına ilişkin faaliyetleri de tanıtmış olacak.” 

Öte taraftan Yue, Hong Kong hükümetinin stablecoin endüstrisini düzenleme mevzusundaki internasyonal düşünce birliği ile uyumlu ayrı düzenlemeler üstünde çalıştığını da deklare etti. 

Kore Merkez Bankası Başkanı Changyong Rhee ise bilhassa finans sektöründe blokzincir teknolojisinin geleceğiyle ilgili pek de iyimser değildi. Rhee son zamanlarda bu teknolojik gelişmenin faydasının görülüp görülmediğinden pek güvenilir olmadığını söylemiş oldu. 

Son olarak Rhee, mevzuya ilişkin “Önceleri daha iyimserdim. Sadece Luna, Terra ve FTX’i gördükten sonrasında fikrim değişmeye başladı. Bu yeni hızla gelişen teknolojinin gerçek yararını en azından para politikası açısından görüp görmeyeceğimizden güvenilir değilim” açıklamalarında bulunmuş oldu. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası