Hükümet İçin Blockchain Kullanım Örnekleri

0


Blockchain teknolojisinin, dijital para biriminin oldukça ötesinde bir potansiyele haiz, oldukça yaygın olduğu kanıtlanmıştır. Verileri depolamak ve işlemek için dağıtılmış defterler terimi, hükümetlerin ve kamu sektörü şirketlerinin bugün kullandığı eski depolama sistemlerinin geliştirilmesine destek olabilir. Saydam, süratli ve verimli bir sistem oluşturmak için çeşitli süreçlerde aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Ademi merkeziyetçilik ek olarak, verileri devamlı olarak izleyen ve doğrulayan bir kullanıcı ağı vasıtasıyla ek güvenlik sağlayarak, herhangi bir fena oyun yada hücum potansiyeli olmamasını sağlar. Bu yüzden, dünya çapındaki hükümetler, bilhassa blok zinciri ve kripto para biriminin benimsenmesi için halkın kükremesi her gün daha yüksek sesle arttıkça, blok zinciri teknolojisinden büyük seviyede yararlanabilir.

Blockchain’in hükümetlere yararları

Öteki tüm kuruluşlar şeklinde, hükümetler de çeşitli görevleri süratli ve saydam bir halde yerine getirmekten mesuldür. İkisi arasındaki fark, kuruluşlar yalnızca hissedarlarına karşı sorumluyken, hükümetlerin bir ülkeye ve halkına karşı görevli olmasıdır.

Bir ulusun ekonomik ve toplumsal işleyişi tamamen hükümete bağlıdır. Bu yüzden, insanların bu dirimsel sorumlulukları denetleyen otoriteye güvenmeleri zorunludur. Sadece, hükümet içindeki itimat, hükümeti oluşturan siyasal partiyle beraber artar ve azalır. Bu yüzden, nüfusun belirli bir kesimi ile hükümet içinde daima ciddi bir güvensizlik vardır.

Blok zincirler, hükümete oldukça gereksinim duyulan şeffaflığı getirerek halkla itimat inşa edebilir. Siyasal partiden bağımsız olarak, bir blok zinciri sistemi, her hükümetin eyleminin görünür olmasını sağlayabilir. Bu, hain faaliyetlerin göz ardı edilemeyeceği bir hesap verebilirlik sistemi yaratacaktır.

İsveç ve Gürcistan şeklinde ülkelerin hükümetleri, üçüncü tarafların iyelik kayıtlarının bir kopyasını saklamasına müsaade eden blok zinciri tabanlı tapu kayıtlarını aslına bakarsanız deniyorlar. Bu, arazi sahipliğine oldukça gereksinim duyulan şeffaflığı sağlayacak, iyelik anlaşmazlıklarının çözülmesine destek olacak ve halk içinde itimatı artıracaktır.

Hükümetler ek olarak birçok nedenden dolayı vatandaşlarının kırılgan kişisel verilerini elinde meblağ. Bu veriler adları, doğum tarihlerini ve adresleri ihtiva eder. Bu, güvenli olması ihtiyaç duyulan hususi bilgilerdir. Geleneksel eski sistemlerden değişik olarak, blok zincirlerin tek bir arıza noktası yada merkezi bir veritabanı yoktur. Bu yüzden kırılgan verileri güvenli bir halde saklamak için kullanılabilirler.

Hükümetle ilgili bir öteki mesele, süreçleri yavaşlatan ve verimsiz kılan şeylerin bürokratik doğasıdır. Blok zincirleri, verimliliği artıran ve işlemleri ve veri depolama maliyetlerini azaltan daha süratli ödeme ve depolama hizmetleri sağlayabilir.

Beş blockchain hükümeti kullanım örneği

İşte hükümetin gerçekleştirdiği çeşitli görevleri büyük seviyede iyileştirebilecek beş blok zincir kullanım durumu.

Dijital kimlik yönetimi

Bir halde yada bir halde, hükümet tüm vatandaşlarının kimliğini elinde meblağ. Hindistan’da hükümet, Aadhaar ve PAN kartı bilgilerimize haizdir. Bu bilgiler, bankalar ve öteki finansal kuruluşlar şeklinde birçok kurum tarafınca kullanılmaktadır. Sadece hükümetin kullandığı eski veri yönetim sistemi, bu kimlik kartlarında belirtilen ayrıntıları güncellemekte ve doğrulamakta çoğunlukla başarısız oluyor.

Blok zincirler, hükümetlere bu verileri yönetmek ve doğrulamak için güvenli bir yol sunabilir. Ek olarak, veritabanının dağıtık yapısı yardımıyla vatandaşlara bu verileri hükümetle beraber yönetme olanağı da sağlayabilir. Mesela, bunu kanıtlayacak bir belge sunarak posta adreslerini güncelleyebilirler. Sistemdeki düğümler sonrasında detayları anında doğrulayabilir ve güncelleyebilir.

Oylama sisteminin elden geçirilmesi

Tam kanıtlı bir oylama sistemi, demokrasinin en mühim yönlerinden biridir. Liderlerimizi seçme şeklimizde itimat ve şeffaflık olması gerekiyor. Şu anda kullandığımız e-oylama sistemi, altyapıyı oluşturan kuruluşların hack’lerine yada müdahalelerine açık. Sadece, bu problemler blok zinciri teknolojisinin kullanılmasıyla hafifletilebilir.

Milyonlarca düğümün aynı anda destekleyeceği blok zincirinde oylama veritabanı bulunacaktır. Bu, verilerin değiştirilememesini yada manipüle edilememesini sağlar. Ek olarak, sağlam şifreleme ve ademi merkeziyetçilik sebebiyle, oylama veri tabanı bozulamaz ve her oylama kaydı kolayca doğrulanabilir.

Sıhhat hizmeti

Devletin yerine getirmesi ihtiyaç duyulan bir öteki temel işlev, sıhhat kayıtlarının yönetimidir. Milyonlarca hasta kaydı tutan binlerce devlet hastanesi var. Bu verilerin güvenli, beraber çalışabilir ve güncel olması gerekir. Blockchain, bu tür veriler için lüzumlu depolama ortamını sağlayabilir.

Hastalar çeşitli hastanelerde dolaşırken, biçim doldurma ve fizyolojik dosyaların bakımı şeklinde gereksiz görevleri ortadan kaldırırken, veriler tam bir hareket özgürlüğüne haiz olabilir. Ek olarak, sıhhat uzmanlarına bir hastanın tüm tıbbi kaydına kolay erişim sağlayarak kişiselleştirilmiş tedavi sağlar.

Patent yönetimi

Hükümet ek olarak teknolojilerin ve endüstriyel inovasyonun geliştirilmesini teşvik etmede mühim bir rol oynamaktadır. Patent yönetimi ve tescili, gelişen hızla gelişen teknolojinin gelişmesini ve şirketlerin fikri iyelik hırsızlığından korunmasını sağlar. Sadece mevcut patent yönetim sisteminin zahmetli ve yavaş olduğu biliniyor.

Blockchain, bir patent tescil edildiğinde işlem süre damgalarını kullanarak bu problemi çözebilir. Bu, patent tescil sürecini basitleştirecek ve bireyler yada kuruluşlar arasındaki patentle ilgili her türlü ihtilafın çözülmesine destek olacaktır.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

Her geçen gün daha çok insan dijital ödemelere geçiyor. İnternete evrensel erişim ve çevrimiçi ödeme kolaylığı, dijital işlemleri halk için oldukça daha çekici hale getirdi.

Hükümetler, dijital paranın benimsenmesini artırabilir ve bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesi yöntemiyle vatandaşlara sorunsuz çevrimiçi ödeme olanakları sağlayabilir. Bir ülkenin merkez bankası, denetim edebileceği ve çevrimiçi işlem yapısının tüm avantajlarını sunan bir dijital para birimi oluşturabilir. Fiat para birimini basmaya gerek olmayacağından likidite sorununu çözerken para arzının yönetimini daha verimli ve saydam hale getirebilir.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası