IATA Başkanı Nane: 2023 Türkiye’nin yılı olacak

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Internasyonal Hava Taşımacılığı Birliği(IATA) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane, pandemi döneminde hükümetin havacılık sektörünü desteklediğini belirterek, “Ayağımızı bağlayıcı bazı dış mihrakların işleri olmaz ise 2023 yılı Türkiye’nin yılı olacak, turizmde rekorları tekrardan kıracağız” dedi.

Akdeniz Gezinsel Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ev sahipliğinde, Antalya’nın Kundu Gezim Bölgesindeki bir otelde düzenlenen, 12. Internasyonal Resort Gezim Kongresi’ne, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Internasyonal Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane konuşmacı olarak katıldı.

Nane, pandemi sürecinde Türk havacılığının çalışanlarını koruduğunu personel çıkarımına gitmediğini kaydetti.

“TIKIR TIKIR UÇAKLARIMIZI UÇURDUK”

2022 senesinde geri dönüşlerin başlamasıyla en avantajlı çıkan ülkelerinden biri bulunduğunun altını çizen Nane, “Burada hükümetin verdiği destek oldukca önemlidir. Biz maaşları hükümetten aldığımız destekle verebildik. Hiçbir gelir elde etmediğimiz bir dönem oldu. Nisan, mayıs 2020’de asla uçmadık. Bu süreçlerdeki kayıplarımızı hükümetin bizlere verdiği destekle telafi edip, biz personelimizi işten çıkartmadan bu yardımlarla ayakta tutabildik. İşler açılmaya başladığında personelimiz yerinde olduğundan, Avrupa’daki benzer biçimde personel açığı çekmedik. Biz tıkır tıkır uçaklarımızı uçurduk, yer hizmetlerimizi verdik, misafirlerimizi mutlu ettik” diye konuştu.

“AVRUPALILAR TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDECEK”

Bu durumun Türkiye’nin pozitif yanları bulunduğunu ifade eden Nane, “Dövizin yüksek olması kimi zaman dezavantaj oluyor fakat gezim sektörü için bir avantaj oldu. Türkiye bu anlamda bakıldığında Akdeniz çanağı ülkeleri içinde en uygun kıymetli ülke konumuma geldi. O nedenle 3. çeyrek 2022 baktığımızda, 2019 seviyelerini yakalayıp geçtiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki senede 2019’u yıl süresince baktığımızda geçeceğimizi görüyoruz. Buradaki en büyük motivasyonumuzda şu. Avrupa’da bir durgunluk var, enflasyon yüksek, buna rağmen hane halkının gelirinde azalma var. Bunu tetikleyen bir öteki unsurda oradaki elektrik su benzer biçimde temel harcamaların yükselmiş olmasıdır. Hane halkı geliri azaldıkça, orada bazı giderlerde tutum yapacaklar. Tatile gidecekler fakat paralarına kıymet alabilecekleri yeri tercih edecekler. Akdeniz çanağında güneşe gelmek istediklerinde paralarına alabilecekleri en uygun en kaliteli kıymet Türkiye’dir” diye konuştu.

“REKORLARI KIRACAĞIZ”

O nedenle Türkiye’ye talebin artacağını işaret eden Nane, “Ayağımızı bağlayıcı bazı dış mihrakların işleri olmaz ise 2023 yılı Türkiye’nin yılı olacak, turizmde rekorları tekrardan kıracağız” açıklamasında bulunmuş oldu.Etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası