‘İhracatta 250 milyar dolarlık hedefi tutturacağız’

‘İhracatta 250 milyar dolarlık hedefi tutturacağız’ – Son Dakika Iktisat Haberleri

‘İhracatta 250 milyar dolarlık hedefi tutturacağız’

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Avrupa ve ABD başta olmak suretiyle küresel ekonomilerdeki resesyon ve belirsizliğe karşın bu yıl için öngörülen 250 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacaklarını söylemiş oldu.

Özgürlük gazetesinde yer edinen habere bakılırsa; haziran ayındaki genel kurulda TİM Başkanı seçilen Mustafa Gültepe, medya temsilcileri ile yapmış olduğu görüşmede güncel mevzularla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş oldu. ABD’nin teknik olarak resesyona girdiğine, Türkiye’nin en mühim pazarı konumundaki AB vatanlarında de daralma etkilerinin görülmeye başlandığına dikkat çeken Gültepe, mevcut durumun belirsizliği bununla beraber getirdiğini altını çizdi.

Fitch, Euro Bölgesi ve İngiltere'de 2023 yılında resesyon bekliyor Fitch, Euro Bölgesi ve İngiltere'de 2023 yılında resesyon bekliyor

Fitch, Euro Bölgesi ve İngiltere’de 2023 yılında resesyon bekliyor

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48.4’ünü, şu demek oluyor ki neredeyse yarısını AB ülkeleri ve ABD’ye yaptığını hatırlatan Gültepe, şu şekilde devam etti:

İHRACATI ETKİLEYEBİLİR

“Avrupa piyasalarındaki endişelerin ve küresel ekonominin genel gidişatındaki değişmelerin ihracatımıza ihtimaller içinde etkilerini önümüzdeki üç ayda oldukca daha net bir halde görebileceğiz. 2023’ün ilk yarısı enerji krizi ile durgunluğun en oldukca hissedileceği dönem olacak. Neredeyse tüm dünyada merkez bankaları parasal sıkılaşmaya gitti ve buna devam edeceklerinin sinyallerini veriyorlar. Bu durumda en büyük pazarımız olan Avrupa’da talebin baskılanması ihracatımızı negatif etkileyebilir. Öte taraftan, parasal sıkılaşma Avrupa’daki arzda da azalmaya yol açacak. Nitekim üretimin düşmeye başladığını gösteren işaretler geliyor. Avrupa, başta asgari ücret düzenlemesi olmak suretiyle, çeşitli politikalarla parasal sıkılaşmanın niçin olacağı alım gücü kaybının önüne geçmeye çalışıyor. Hane halklarının alım gücündeki düşüş sınırı olan kalır ve Avrupa’da üretim daralmaya devam ederse bu durum bazı sektörlerimizde ihracatımızı pozitif yönde etkileyebilir. Ocak-ağustos periyodunu hedeflerimiz doğrultusunda 165.7 milyar dolar ihracatla tamamladık. Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekoru kırdık. Tüm gelişimleri yakından takip ediyoruz. Her şeye karşın 2022 yılı için öngördüğümüz 250 milyar dolarlık ihracat hedefimizi tutturacağımıza inanıyorum.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası