İkinci el otoda ‘reklam oyunu’

İkinci el otoda ‘reklam oyunu’ – Son Dakika Iktisat Haberleri

İkinci el otoda ‘reklam oyunu’

 İnternet platformları üstünden ikinci el vasıta alım satımında etkinlik gösteren Arabam.com, Vava Cars, Otomobil Sepeti ve Letgo’nun, birbirlerini negatif eşlemeye ve hedeflememeye yönelik yaptıkları centilmenlik anlaşmalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üstüne Rekabet Kurulu’nca soruşturma açılmasına karar verilmişti.

Her sözleşme döneminde farklı! İhbar tazminatı hakkında bilinmeyenler Her sözleşme döneminde farklı! İhbar tazminatı hakkında bilinmeyenler

Her sözleşme döneminde farklı! İhbar tazminatı hakkında bilinmeyenler

Sektörden elde edilmiş bilgilere gore, hakkında soruşturma yürütülen bazı teşebbüslerin sunmuş olduğu taahhüt verme talepleri, soruşturmaya mevzu rekabet endişelerini giderebilecek özellikte olmadığı ve ilgili anlaşmaların açık ve ağır ihlal olarak değerlendirilebilecek özellikte olması sebebiyle Rekabet Kurulu’nca reddedildi. Bundan sonraki süreçte, rekabet soruşturmasının düzgüsel seyrinde devam edeceği öğrenildi.

Birlikte hareket

Otomobil alım satım şirketlerinin soruşturmaya mevzu olan platformlarının reklam davranışlarıyla ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Soruşturulan iddialara gore, vasıta alım satım platformları, internetteki arama platformlarında, alanlarıyla ilgili aramalarda kullanılan anahtar sözcüklerin, belli bir alım satım platformuna yönlendirilmesini sağlayabiliyor. Şirketlerin yapmış olduğu iddia edilen anlaşmayla, belli anahtar sözcüklerle arama meydana getiren müşteriler, alternatifli seçenekler yerine belirgin bir siteye yönlendirilmiş oluyor. Böylece firmalar, birbirlerinin markalarını arama motorları ve toplumsal medya mecralarında direkt yada dolaylı olarak hedeflememiş oluyor.

Orta gelirliye yeni konut müjdesi! Yeni kampanyadan kimler faydalanacak? Orta gelirliye yeni konut müjdesi! Yeni kampanyadan kimler faydalanacak?

Orta gelirliye yeni konut müjdesi! Yeni kampanyadan kimler faydalanacak?

Aramayı yönetiyorlar

‘Negatifleme’ yöntemiyle de alım satım platformları, birbirlerinin tescilli markalarını ve sözleşmelerde yer edinen öteki ibareleri tüm tarayıcı ve arama motorlarında, Google AdWords, Feysbuk, Twitter,   benzer biçimde tüm toplumsal medya mecralarında geniş ve sıralı eşleşme türlerinde ‘negatif kelime’ olarak ekleyebiliyor. Firmalar, negatif anahtar kelimelerden yararlanarak alakasız sitelerin ya da videoların hedeflenmesini önleyebiliyor, böylece otomobil alım satımındaki arama neticeleri platformların taleplerine gore daraltılabiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası