Immunefi Web3’ün seçkin beyaz şapkalı hacker’ları için liderlik sıralaması başlattı

Yazılım hatası bulma platformu Immunefi, en seçkin 20 beyaz şapkalı hackerı sergileyen bir puanlama sistemi olan Whitehat Liderlik Tablosunu yayınladı. Şirket, 4 kasım tarihinde Web Zirvesi’nde firmanın güvenlik topluluğu arasındaki belirli bir beyaz şapkalı hackerların kabiliyetlerini ve rütbesini ölçeceğini söylemiş oldu.

Beyaz Şapkalı hacker, bir kuruluşun informasyon teknolojisi güvenliğini kontrol ederek güvenlik açıklarını belirleyen kişiye verilen isimdir. Immunefi’ın topluluğunda en iyi 10 beyaz şapkalı hacker, yazılım endüstrisinde büyük ödül ödemelerine neden olan eleştiri güvenlik açıklarını tespit ederek tek başına toplam 42 milyon doların üstünde kazanç elde etti. 

Immunefi’ın liderlik sıralamasında, beyaz şapkalı hackerları elde edilmiş topla kazançların yanı sıra, günlük olarak ödenen raporların sayısı ve zorluğuna gore sınıflandırılacak. Immunify topluluğundaki bilgisayar korsanları, projelerin blokzincirlerini ve akıllı sözleşme kodlarını araştırarak güvenlik açıklarını bulur ve bunun için ödeme alırlar. Ödüller, ise keşfedilen sistem açıklarının zorluklarına gore değişkenlik gösterir. 

Immunefi’ın kurucusu ve CEO’su Mitchell Amador, açıklamalarında şu laflara yer verdi:

“Kurtarılan edilen fonların hacmi artmaya devam ettikçe, liderlik tablosu beyaz şapkalarımıza hak ettikleri takdiri vermenin yanı sıra onları web3 ekosistemini daha güvenli hale getirmek ve sınırları zorlamaya teşvik etmek için başka bir fırsat sunuyor.” 

İlginizi çekebilir: Team Finance hacker’ı, saldırının arkasından 7 milyon dolar iade etti 

Şirkete gore, liderlik sıralamasında yer edinen beyaz şapkalı hackerlar daha çok ödül, tüm masrafların karşılandığı gezi gezileri, hususi ürün ve tertipli konuşmalar yapmak için seçilecek. 2020 senesinde kurulan Immunefi, bu zamana kadar 25 milyar dolar değerinde fon kurtardığını ve bunun 62 milyon dolarının ise ödül olarak beyaz şapkalı hackerlara gittiğini iddia etti. Platform şu anda çeşitli kripto sektörlerinden 300 projeye destek veriyor. Ek olarak Immunefi bunu, endüstrideki oyuncuların akıllı sözleşmelerde depolanan fonlarını kurtararak yapıyor.

Immunefi, Son iki yılda beyaz şapkalı hackerlar için ödenen en büyük ödüllerin ortasında, Ethereum üstündeki Wormhole çekirdek köprü sözleşmesinde eleştiri bir hatanın keşfedilmesi için ödeme yapılmasını kolaylaştırdı. Bu da satya0x olarak tanımlanan bir beyaz şapkalı hacker için 10 milyon dolarlık üstün dereceli kıran hata ödülüne almasına sebep oldu. Bununla beraber pwning.eth adlı bir beyaz şapkalı hacker ise, Aurora Engine’de keşfettiği bir güvenlik açığı sonucu 6 milyon dolar ile ödüllendirilmişti. 

Bu yıl meydana gelen güvenlik açıkları kripto endüstrisindeki şirketlere oldukça zor zamanlar yaşattı. Bir bilgisayar korsanı 11 Ekim tarihinde daha yüksek fiyatlar elde etmek için Mango Markets’in mahalli token’ı MNGO’nun kıymetini manipüle etmişti. Siber suçlu, şişirilmiş güvence karşılığında Mango’nun hazinesini tüketecek oranda kredi aldı. Teklifin Mango’nun bir yönetim forumunda onaylanmasının arkasından, siber saldırganın ödül olarak 47 milyon doları almasına izin verilirken, 67 milyon dolar da hazineye geri gönderildi. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası