İngiltere piyasalarında Truss sancısı! Tahviller ve hisse senetleri 500 milyar dolar kaybetti

İngiltere piyasalarında Truss sancısı! Tahviller ve hisse senetleri 500 milyar dolar kaybetti – Iktisat Haberleri

İngiltere piyasalarında Truss sancısı! Tahviller ve hisse senetleri 500 milyar dolar kaybetti

Fed’in dünya finansına yön veren faiz hamleleri ve Rusya’nın enerji kısıtlamaları içinde sıkışan Avrupa’da İngiltere, ekonomisini kıtadan ayırmaya çalışsa da ağır darbeler almaya devam ediyor. Ülkede sterlinin dolar karşısında zamanı dip seviyeye inmesinin arkasından yeni bir bilanço daha ortaya çıktı.

Buna bakılırsa, İngiltere’nin hisse senedi ve tahvil piyasaları, Liz Truss’un Başbakan olarak görevi devraldığı 5 Eylül tarihinden bu yana 3 haftada minimum 500 milyar dolar kıymet kaybetti.

Birleşik Krallık ekonomisinin aslına bakarsan resesyon hayaletiyle boğuştuğu bir dönemde yönetimi devralan Truss hükümetinin yeni maliye politikaları, faiz oranlarının hızla yükseldiği bir zamanda enflasyon ve borçlanmanın artacağı endişelerini körükledi.

Powell'dan kripto para açıklaması: Stablecoin regülasyonlarına işaret etti Powell'dan kripto para açıklaması: Stablecoin regülasyonlarına işaret etti

Powell’dan kripto para açıklaması: Stablecoin regülasyonlarına işaret etti

Bloomberg’de yer edinen habere bakılırsa, İhracat ağırlıklı FTSE 100 ve yurt içi odaklı FTSE 250’deki hisse senetlerinden oluşan FTSE 350 Endeksi, Truss’un Tutucu Parti’nin lideri olduğu 5 Eylül’den bu yana 300 milyar dolardan fazla piyasa kıymeti kaybetti. Verilere bakılırsa, bu süre zarfında bir Birleşik Krallık devlet tahvili endeksi piyasa değerinde 160 milyar sterlin (173 milyar dolar) kaybetti.

10 senelik devlet tahvillerinin faizi, 2010’dan bu yana ilk kez bir puan artarak yüzde 4’ü aştı.

FTSE 100 Euro Bölgesi’nin Stoxx 600 Endeksindeki ortalama yüzde 20’lik düşüşe kıyasla, 2022’de şu ana kadar ortalama yüzde 5 düştü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası