İngiltere Premier Lig, Sorare ile NFT anlaşması imzalamayı planlıyor

İngiltere’nin en iyi futbol kulüplerinden oluşan Premier Lig, Fransa merkezli kripto girişimi Sorare ile yılda 30 milyon sterlinlik bir NFT anlaşması imzalamak için masaya oturdu. Lig yönetiminin, anlaşmaya ilişkin olarak yıl boyu lig kapsamında birbiriyle savaşım eden 20 kulüple görüşmeler yürüttüğü ifade edildi. Görüşmelerde, gelecek haftalarda imzalanabilecek fazlaca yıllı bir anlaşmanın değerlendirildiği bildirildi.  

Hemen hemen detaylar resmi olarak doğrulanmamış olsa da antak kalma kapsamında üretilecek olan NFT’lerin, ligde oynayan futbolcuların görsellerini içereceği tahmin edildi. Tottenham Hotspur’da oynayan Harry Kane, Manchester City’de oynayan Erling Haaland ve Manchester United’dan Antony’nin dünya genelinde yüz milyonlarca takip edeni olduğu biliniyordu.  

NFT’ler, bilhassa son dönemlerde spor alanında oldukça popüler bir hale geldi. Değişik spor dallarından fazlaca sayıda kulüp ve oyuncu, bu yıl kendi NFT koleksiyonlarını kullanıcı beğenisine sundu.  

Sorare, son yatırım turunda 680 milyon dolar fon toplamıştı

Öte taraftan; 2018 senesinde kurulan Sorare, NFT’lere dayalı bir düşlem futbol oyunu geliştirmişti. Ligdeki oyuncuların öteki oyunculardan kart almasına ve bu kartları satmasına olanak tanıyan oyunda geçen yıl, toplamda 100 milyon dolar değerinde sınırı olan sayıda üretilen kart satılmıştı. Şirket, SoftBank liderliğindeki son yatırım turunda 4 milyar dolar değerlemeyle 680 milyon dolar fon toplamıştı. Firmanın, Kylian Mbappe ve Rio Ferdinand şeklinde meşhur futbolcular tarafınca desteklendiği de biliniyordu.  

Benzer şekilde, daha ilkin Socios da birkaç üst düzey futbol kulübüyle NFT anlaşmaları imzaladı. Bununla beraber; kripto borsası OKX, Manchester City ile bir sponsorluk anlaşması yapmıştı. Manchester United’ın sponsorları içinde ise Tezos yer alıyordu. Premier Lig, yıl içinde ConsenSys ve Dapper Labs’le de NFT anlaşmaları yapacağına yönelik haberlerle gündeme gelmişti.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası