Instagram’ın NFT kararı, sanatçılar tarafından eleştirildi

Mart 2022’de Facebook’un sahibi olduğu popüler sosyal medya platformu Instagram, NFT’leri içeren yeni bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Proje, kullanıcıların NFT’leri kullanarak platformda dijital sanat eserleri ve diğer içerikleri satıp satın almaları için bir yol sağlamayı amaçlıyordu.

NFT’ler sanat eseri, müzik ve diğer medya türleri gibi dijital varlıkların sahipliğini temsil etmek için kullanılan benzersiz NFT’lerdir. NFT’leri kullanan içerik oluşturucular, galeriler veya müzayede evleri gibi aracılara ihtiyaç duymadan eserlerini doğrudan hayranlara ve koleksiyonerlere satabilecekler.

Ancak bu planlar, kısa süre önce yapılan açıklamanın ardından suya düştü. Öyle ki 10.000 çalışanını işten çıkaran Meta da yanında. Instagram’ın NFT projesi de fişi çekti.

Bu kararın ardından platformda içerik üreten sanatçılar da dahil olmak üzere birçok çevreden yoğun eleştiriler geldi. Platformda kendi NFT’lerini üretmesine izin verilen ilk sanatçılardan biri olan Dave Krugman konuyla ilgili şunları söyledi. “Tamamen şaşkın. Çok dar bir hareket.” dedi

Instagram’ın NFT’leri askıya almasına tepki: Tam bir miyopi bitti

NFT entegrasyonu, son yıllarda birçok şirket için önemli bir konu haline geldi. Şirketlerin NFT’leri platformlarına entegre etmeyi düşünmeleri için çok iyi nedenler de var.

İlk olarak, NFT’lerin kullanımı platformlara yeni gelir akışları sağlar. İşletmeler, dijital içerik yaratıcıları tarafından yapılan her satıştan komisyon kazanarak platform için yeni bir gelir akışı oluşturabilir. Bu aynı zamanda içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmalarına olanak tanıyarak platformda sunulabilecek kaliteli içerik miktarını artırır.

İkincisi, NFT’ler platformda daha fazla etkileşim yaratır. NFT’lerin benzersiz ve ayrıcalıklı doğası, katılımı artırabilir ve kullanıcıları platform ekosistemine katılmaya teşvik edebilir. Kullanıcılar platforma daha fazla yatırım yaptıkça, bu katılım gelir artışını azaltabilir.

Üçüncüsü, NFT’ler, dijital sanat, müzik ve koleksiyon için kritik olan orijinallik ve mülkiyetin doğrulanmasına izin verir. İşletmeler, dijital içeriğin kimliğini doğrulamak için NFT’leri kullanabilir, böylece kullanıcıların platformdan yasal ürünler satın almasına olanak tanır.

Tüm bunların ışığında NFT’leri platformlarına entegre eden Twitter ve Instagram gibi şirketler büyük ilgi gördü. Ama ne yazık ki metaverse’i alt üst eden Meta bu kez Instagram’ın fişini çekti.

Sanatçılar bu duruma tepki gösteriyor. Instagram’da insanlara satış yapan ilk içerik oluşturuculardan biri olan Dave Krugman, “Kesinlikle şaşırdım” dedi. “Çok dar bir hareket.”

Krugman’ın hayal kırıklığı birçok bağımsız sanatçıda yankı uyandırdı. Fotoğrafçı, on yılı aşkın süredir yaptığı çalışmalardan internetten para kazandığını iddia etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası