IOSCO, dijital pazarlamadaki risk ve zorluklara yönelik önlemler paylaştı

Internasyonal Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) Kurulu, hem ulusal hem de internasyonal düzeydeki düzenleyicilerin, bireysel pazarlama ve dağıtımının dijitalleştirilmesinden meydana gelen ve giderek artan riskleri ve zorlukları ele almak için daha çok önleme gereksinim duyduğuna inanıyor.
IOSCO, 12 Ekim’de piyasaya çıkan bir raporda kripto varlıklarının bununla beraber getirmiş olduğu zorluklar da göz önüne alındığında, üye ülkelerinin bireysel çevrimiçi teklifler ve pazarlamaya yönelik politikalarını ve uygulama yaklaşımlarını belirlerken dikkate almaları ihtiyaç duyulan bazı önlemleri paylaştı.
Bu risklerden bahseden rapor, davranışsal ve oyunlaştırma tekniklerinin kullanımına odaklanıyor ve bilhassa de kripto pazarlamaya katılan influencer’ların üstünde durarak onları “finfluencer” olarak adlandırıyor. Raporda geçen bir öteki kavram ise “dijital örtü”. IOSCO genel sekreteri Martin Moloney’e nazaran:
“Dijital dolandırıcılar, düzenleyicilerin yerini bulmasını, belirlemesini ve onlara karşı tedbir almasını zorlaştıran bir ‘dijital örtünün’ arkasına saklanabilir.”
IOSCO, kripto ürünlerinin yönetimini, toplumsal medyada potansiyel yatırımcılara sağlanan bilgilerin doğruluğundan görevli olmaya ve finansal tüketici iştirakı için uygun filtreleme mekanizmalarını uygulamaya zorlamayı teklif ediyor.
IOSCO’nun ulusal düzenleyicilerin edinmesini tavsiye etmiş olduğu denetim kapasiteleri seti, yanıltıcı ve yasa dışı promosyonlar için tüketici şikayetlerini bildirmek, düzenleyici kanalların yanı sıra çevrimiçi bilgilerin süratli temposu ve değişen doğasıyla başa çıkmak için kanıt seyretme süreçlerini içeriyor.
IOSCO’nun da önerilmiş olduğu şeklinde kripto şirketlerinin, çevrimiçi pazarlama çalışanlarının belirli personel niteliklere ve lisans gereksinimlerine haiz olmaları mevzusunda ihtimaller içinde yasal zorunluluk uygulamaları vakası ise daha ilgi çekici.
Tavsiye edilen bir öteki tedbir ise üçüncü ülke düzenlemelerine uyum: Kripto şirketleri, yabancı müşterilere hizmetlerini sunarken, firmanın bunu yapmak için müşterinin kendi ülkesinde lisans alıp alamayacağını da belirlemesi gerekiyor.
IOSCO bu yıl kriptoya daha çok ehemmiyet veriyor. Kurul, Mart 2022’de düzenleyicileri, yetki alanları ile ilgili olarak DeFi gelişmelerinin etkilerini anlamaya teşvik etti. Temmuz ayında ise Internasyonal Ödemeler Bankası (BIS) ile ortaklaşa iş içinde, stablecoin düzenlemeleri mevzusunda bir kılavuz yayımladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası