İşletmelere ‘dijital dönüşüm’ çağrısı | Ekonomi Haberleri

Özgürlük Gazetesi ve TÜGİAD ortaklığında Ankara’da düzenlenen ‘TÜGİAD Ekonomi Platformu ve Türkiye’nin Gelecek Vizyonu’ toplantısında, ‘şirketlerin dijital ve yeşil dönüşüm için atması ihtiyaç duyulan adımlar’, ‘KOBİ’lerin ekonomideki görevi’ ve ‘2023’te dünya ekonomisinde yaşanacak öngörüler’ ele alındı. Görüşmede TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, KOBİ’lerin büyümesi gerektiğine vurgu yaparken, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işletmelere “Dijital ve yeşil dönüşüm için hazır olun”

Özgürlük gazetesinden Seda Tolmaç’ın haberine gore; Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) ve Özgürlük Gazetesi ortaklığıyla başkent Ankara’da ‘TÜGİAD Ekonomi Platformu ve Türkiye’nin Gelecek Vizyonu’ toplantısı düzenlendi. Grand Ankara Hotel’de gerçekleşen toplantıya TÜGİAD yönetim kurulu, TÜGİAD üyeleri ve Özgürlük Gazetesi temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yapmış oldu. Moderatörlüğünü Özgürlük Gazetesi Ekonomi Yazarı Noyan Doğan’ın üstlendiği görüşmede, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Burak Dalgıç, Özgürlük Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent ve Eximbank Pazarlama Direktör Efkan Bingöl konuşmacılar içinde yer aldı.

NİLÜFER ÇEVİKEL

‘KOBİLER BÜYÜMELİ’

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Ufak ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) yönelik çalışmaların önemine dikkat çekti. Çevikel, “Türkiye’deki firmaların ortalama yüzde 98’i KOBİ durumunda. KOBİ’ler istihdama yüzde 77.6 katkı sağlıyor. Dolayısıyla 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmamız, ekonomik istikrarı sağlayabilmemiz için KOBİ’lere yönelik çalışmamız ve onların sesini de duyurmamız icap ettiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin gelişmesi ve istihdamın artması için KOBİ’lerin büyümesini sağlamak lazım” dedi.

TÜGİAD’ın üstünde durduğu konulardan birinin de ‘dijital ve yeşil dönüşüm’ bulunduğunu dile getiren Çevikel, “Ben sanayiciyim ve 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyorum. Bu aşamada bizi yeşil üretim, karbon ayak izi ve son dönemde uygulanacak sınırda karbon vergileri benzer biçimde mevzular yakından ilgilendiriyor” diye konuştu. Çevikel, ihracatçıların en mühim gereksinimlerinden birinin de yer (arazi) bulunduğunu dile getirerek, “Büyümenin temeli üretim, üretimin temeli de yer. Büyümemiz için ilkin arazi gerekiyor. Bilhassa KOBİ’lere arazi mevzusunda daha çok yatırım yapılsa ve bu yerde daha çok üretim sağlansa, mühim bir gelişme elde edilir. Hepimiz ihracat yapma potansiyeline haiz aslen. Bu potansiyel için de arazi tahsisi, ihracatçıların talepleri içinde” ifadelerini kullandı.

‘TEKNOLOJİYE ADAPTE OLMALIYIZ’

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Burak Dalgıç, TÜGİAD’ın ‘Türkiye’nin ilk ulusal ve tek internasyonal genç iş insanları derneği’ bulunduğunu hatırlattı. Dalgıç, 900’den fazla TÜGİAD üyesinin Türkiye ekonomisinin ortalama yüzde 25’ini yönettiğini belirterek, “Üyelerimiz ulusal ekonomimize yüksek katkıda bulunmaktadır. Ek olarak Ankara şubemizin üyeleri; tekstilden enerjiye, otomotivden müdafa sanayiine 60’dan fazla sektörü temsil etmekte ve başkentimizin toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişimine büyük katkı sağlamaktadır” dedi. Geleceğin en mühim mevzularından birinin ‘dijital dönüşüm’ bulunduğunu ifade eden Dalgıç, şöyleki konuştu: “Hepimizin bilmiş olduğu suretiyle ‘global rekabet’ kuralları devamlı değişmekte. Bizim de bu sistemde yerimizi korumamız ve hatta kaide koyucu olabilmemiz için işletmelerimizi gelişen teknolojiye uyarlamak zorundayız. Tüketimdeki süratli artışla beraber üretim de artıyor. Günümüzde olduğu benzer biçimde önümüzdeki dönemde de süratli ve esnek üretim, işletmeler için mühim konulardan olacaktır. Bu aşamada işletmelerimizde uygulayacağımız dijital dönüşüm, operasyonel süreçlerde verimliliği sağlayacağı benzer biçimde daha süratli ve esnek üretim yapmamızı da bununla beraber getirecektir.”

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

‘DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yapmış olduğu emek harcamaları anlatırken, işletmelere de “Dijital ve yeşil dönüşüm için hazır olun” çağrısı yapmış oldu. Hisarcıklıoğlu, TOBB’un şirketlere yönelik attığı adımları özetle şöyleki sıraladı:

* Firmalarımızı ve sektörlerimizi Avrupa Yeşil Mutabakatı ve yeşil dönüşümün etkilerine hazırlıyor, kurumsal kapasitelerini geliştiriyoruz. En oldukça etkilenecek sektörlerimizle, kamuyu bir araya getiriyor, sektörlerin yol haritasını beraber belirliyoruz. KOBİ’lerin yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişi için de emekler yürütüyoruz. Böylece Türk iş dünyasının yeşil dönüşümüne öncülük ediyoruz. Kısa sürede TOBB olarak ‘iklim portalı’nı devreye aldık. Bu portalda yeşil dönüşüme ilişkin tüm faaliyetler, kamunun sunmuş olduğu destek sunar ve yeşil dönüşüme rehberlik edecek dokümanlar yer ediniyor. www. iklim.tobb.org.tr adresini ziyaret ederek informasyon alabilirsiniz.

* Şirketlerimizin ABD pazarına girişini kolaylaştırmak, ihracatımızı çoğaltmak suretiyle bir ilki gerçekleştirdik. Chicago’da TOBB Tecim Merkezi’ni açtık. Zira ABD, yılda 2,5 trilyon dolara ulaşan ithalatıyla dünyanın en büyük pazarı. Bizim bundan aldığımız hisse ise bir tek binde 6. ABD pazarında daha oldukça yer almak ve oradaki büyük fırsatları değerlendirmek için Tecim Merkezi’mizi kullanın. Bu merkez sizlere satış, pazarlama, depolama ve dağıtım alanlarında hizmet verecek, ürünlerinizin pazarda tutunmasını kolaylaştıracaktır. Bu merkezle sizlere satış, pazarlama, depolama ve dağıtım alanlarında hizmet veriyor, ürünlerinizin pazarda tutunmasını kolaylaştırıyoruz.

* Ülkemizin yeşil dönüşüm sürecine ve mobilite ekosistemine katkı sağlayacak, Türkiye’nin Otomobili TOGG’da ilk hedefe ulaştık. Bursa Gemlik’teki üretim tesisleri geçtiğimiz ay faaliyete geçti ve ilk vasıta banttan indi. Ülkemizin yüz senelik hayalini gerçekleştirmenin gururunu taşıyoruz. Tarihimizde ilk kere, fikri iyelik haklarının tamamı ülkemize ilişkin olan bir otomobil üretiyoruz. İlk kere beş büyük kuruluşu ortak bir hedefle bir araya getiriyoruz, en doğru zamanda küresel rakiplerimizle başa baş bir yarışa giriyoruz. TOGG akıllı cihazlarıyla yarının mobilite dünyasında ikimiz de varız diyoruz. Teknolojimizle, mobilite çözümlerimizle, rekabetçi fiyatımızla tercih edilen küresel bir marka olacağız. Otomotiv tedarik sanayimizi, yeni nesil mobilite ekosisteminin global oyuncuları haline getireceğiz. Seneye ilkin yurtiçi satışlar başlamış olacak, bir sonraki yıl de yurtdışına satış için adım atacağız.

* TOBB olarak eğitim alanında mühim yatırımlar gerçekleştirdik. 81 İl’de 81 okul yaptık. Öteki taraftan odalarımızın ve borsalarımızın etkinlik gösterdiği 160 ilçede daha yeni okul yapmak sonucu aldık. Böylece TOBB tarafınca ülkemize kazandırdığımız eğitim tesisi sayısı 307’ye yükselmiş olacak. Öte taraftan odalarımız ve borsalarımız 81 ilde 117 meslek lisesinin himayesini üstlendi. Okullara yeni yatırım yaptık ve müfredatın piyasadan gelen öğrenci gore şekillenmesini sağladık. Bu sayede piyasada talep edilen meslekler okullarda okutulmaya başlandı ve buradan mezun olan öğrencilerin iş bulmaları kolaylaştı. Gelen talep sonucunda bu meslek liselerinde doluluk oranı yüzde 96’ya ulaştı.

MOBİL UYGULAMALARI TİCARETTE KULLANIN

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının sonunda ek olarak işletmelere (şirketlere) şu önerilerde bulunmuş oldu:

* Dünyanın en kıymetli hazinesi akıllı telefonlar. Akıllı telefonları dijital dünyada verimli bir halde yerinizi almak için kullanın. Mobil uygulamaların sağlamış olduğu kolaylığı ticarette kullanın. Dijital dönüşümü yakalayın ve ona hazır olun. Dünyayı doğru okuyup dönemin ruhuna uymak da lazım. ‘Yeni ne yapabilirim?’ sorusunu daima sormak gerekiyor.

* Enflasyon muhasebesi uygulamasının artık büyük bir gerekseme haline geldiğini ve daha çok erteleme yapılmadan uygulamanın bundan önce başlatılmasını da talep ediyoruz. Yüksek enflasyon sebebiyle şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı da artıyor. Onları desteklemek suretiyle, yeni kredi ve KGF kefaletli kredi paketleri icap ettiğini de hükümete iletiyoruz.”

TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Togg şeklindeki pasta ile doğum günü sürprizi yapmış oldu.

EFKAN BİNGÖL

TEMEL STRATEJİ KOBİ’LERE DESTEK

* Eximbank Pazarlama Direktörü Efkan Bingöl, Türk Eximbank’ın Türkiye’nin resmi ihracat destek kuruluşu bulunduğunu ifade ederek temel stratejilerinden birinin ‘KOBİ’lere destek’ bulunduğunu söylemiş oldu. Bingöl, Türk Eximbank’ın geçen senenin sonu itibarıyla ihracatçılarına sunmuş olduğu destek tutarının 46.1 milyar dolara ulaştığını belirterek, “ Bu tutarın 22.5 milyar doları kredi, 23.6 milyar doları ihracat alacak sigortası. Bu anlamda Türk Eximbank, Türkiye’nin en büyük ihracat alacak sigortası şirketi. İhracatçının 234 değişik ülkedeki ihracat alacaklarını sigortalıyoruz. Ek olarak ihracatçı KOBİ’lere destek olunması Eximbank’ın en temel stratejilerinden biri. Müşterimizin yüzde 80’ini KOBİ’ler oluşturuyor” dedi.

NOYAN DOĞAN

KÜRESEL DARALMA ENDİŞESİ

Toplantının moderatörü Özgürlük Gazetesi Ekonomi Yazarı Noyan Doğan, çeşitli iktisat raporlarına dayanarak yapmış olduğu değerlendirmede, 2023 yılı için küresel daralma hatta global anlamda stagflasyon endişesi yaşandığını kaydetti. “En karanlık tablo Avrupa üstünde çiziliyor” diyen Doğan, “Avrupa’daki krizin boyutunun ne kadar olacağı ise kış ayının ne kadar sert geçeceğine bağlanıyor. 2023’te Avrupa’da büyümenin yavaşlayacağı kati. Çin’in 2023’teki büyümesi ise Türkiye’nin büyümesinin altında olacak. Bunun sebepleri ise, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yarattığı enerji krizi, enerji fiyatlarının artıyor olmasının enflasyonu tetiklemesi, enflasyonun tüketimin düşmesine niçin olması ve satın alma gücünün aşağı çekilmesi” ifadelerini kullandı. Doğan, küresel iflasların yaşanacağına da dikkat çekerek, “Küresel çapta ticari iflaslarda 2022’de yüzde 10, 2023’te yüzde 19 geniş tabanlı bir artış umut ediliyor. Enerji krizi, enflasyon odaklı faiz politikası ve müdahale edilemeyen resesyonun batkı dalgasını tetikleyeceği öngörülüyor. En büyük darbenin enerjiden geleceği söyleniyor. Elektrik kesintisi senaristliği durumunda İngiltere’de 42 bin, Fransa’da 18 bin 700, Almanya’da 28 bin 400 firmanın batma riski ile karşı karşıya kalacağı ifade ediliyor. Bu anlamda 2023 global anlamda zor bir yıl olacak, ihracat yaparken dikkat etmekte yarar var” dedi.

SEFER LEVENT

EKONOMİYİ 2023’TE NELER BEKLİYOR?

Özgürlük Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent ise dünya ve Türkiye ekonomisini 2023’te nelerin beklediğini söyledi. IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun değerlendirmesini meydana getiren Sefer Levent, şunları söylemiş oldu:

“2023’te dünyada tecim hacmi artışı ciddi şekilde hız kesecek. Averaj gelişme düşecek. Enflasyonlar gerileyecek. Bilhassa brent petrolün fiyatı 2022’ye gore gerileyecek. Emtia fiyatlarında 2022’ye gore mühim bir değişiklik olmayacak sadece metal fiyatlarında gerilemenin devam etmesi umut ediliyor. Gelişmiş ekonomiler yüzde 14 nüfusa haiz oldukları halde dünya gelirinin yüzde 42’sini alıyorlar. Toplam dünya ihracatının ise yüzde 61.4’ünü yapıyorlar. Yüzde 86 nüfusa haiz olan gelişmekte olan ülkelerin ise ekonomiden almış olduğu gelir payının, yüzde 58’de kalmış olduğu görülüyor. Gelişmiş ekonomiler, 2023’te ciddi bir gelişme kaybı yaşayacak. Euro bölgesi ve Birleşik Krallık için resesyon sinyalleri oldukça güçlü. Gelişmiş ekonomiler, işsizlik mevzusunda bir sorunla karşılaşmayacak.Gelişmiş ülkeler içinde cari açık mevzusunda problem yaşayacak tek ülke Birleşik Krallık. Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında ise Hindistan dışındaki gelişmekte olan ekonomiler 2023’te gelişme sıkıntısı içine girebilir. Çin büyümeye devam edecek benzer biçimde görünse de ekonomide problem yaşaması sürpriz olmaz. Brezilya’da gelişme hızının düşmesi, Rusya’da ise eksi olması umut ediliyor. Rusya da 2023’te de resesyon yaşanacak. Brezilya’yı büyük olasılıkla işsizlik bekliyor. Bu ekonomiler içinde en sıkıntılı görünen Brezilya olurken en rahat görünen iktisat Endonezya. Endonezya bir taraftan büyümesini yüksek düzeyde sürdürürken bir taraftan da işsizlik ve enflasyonu düşürecek benzer biçimde görünüyor.”

Levent, 2023 Türkiye ekonomisi için ise “Türkiye’nin her yıl bir milyon şahıs artan nüfusuyla, 2023’te ortalama 942 milyar dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya yetişmesi umut ediliyor. Bu bununla beraber şahıs başına 10 bin 863 dolar gelir demek. Türkiye’nin 2023’te yüzde 3 büyümesi umut ediliyor. İşsizlik oranı yerinde sayacak benzer biçimde. Enflasyonun yüzde 37 civarına gerilemesi de öngörülüyor” ifadesini kullandı.Etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort