İsrail baş ekonomisti kripto düzenlemelerine ilişkin öneri listesi hazırladı

İsrail’in baş ekonomisti, ülkede güvenli bir halde kriptoların benimsenmesinin sağlanması için düzenleyicilerin dijital varlık yasalarını iyi mi ele almaları gerektiğine dair bir tavsiye listesi hazırladı.

Baş Ekonomisti Shira Greenberg, 28 Kasım’da Maliye Bakanlığı’na 109 sayfadan oluşan bir rapor sundu. Greenberg, kripto borsalarını ve kripto ihraççılarını belirli bir düzene sokacak daha kapsamlı bir düzenleyici çerçeve için çağrıda bulunmuş oldu. 

Greenberg, İsrail’in alım satım platformlarına ve kripto ihraççılarına daha sıkı lisanslama gereklilikleri uygulanması icap ettiğini altını çizdi. Greenberg, ek olarak dijital varlıklardan meydana gelen fonların daha güvenli bir halde yönetilmesini sağlayarak yatırımcıların korunmasını geliştirmesi tavsiyesinde bulunmuş oldu. 

Baş ekonomist, Finansal Hizmet Sağlayıcı Müfettişinin lisanslama kurallarını denetlemek ve dijital varlıkların alım satımı için daha kapsamlı bir vergilendirme çerçevesi geliştirmek için daha geniş yetkilere haiz olması icap ettiğini altını çizdi. 

Ek olarak, İsrail Menkul Kıymetler Otoritesi için genişletilmiş yetkilere ilişkin tavsiyeler de Greenberg tarafınca önerildi. Greenberg, bir dijital varlığın İsrail Menkul Kıymetler yasalarının kapsamına girip girmediğini belirlemek ve kripto alanındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının faaliyetlerini seyretmek için bazı yetkilere gereksinim bulunduğunu belirtti. 

Düzenleyici çerçeve bakımından Greenberg, blokzincir tabanlı Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonları (DAO) incelemek ve düzenlemek için bakanlıklar arası bir komite kurulması önerisinde bulunmuş oldu. Buna ek olarak Greenberg, stablecoin ihraççıları için hususi lisanslama ve denetim kuralları uygulanması gerektiğine de dikkat çekti. 

İsrail baş ekonomisti, ek olarak düzenleyicilerin dijital varlıklarla ilgili kuralları uygularken teknolojik tarafsızlık terimini dikkate almalarının mühim bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

İsrail Maliye Bakanı Avigdor Lieberman ise Greenberg’ün kripto piyasasına ve sektörüne ilişkin kapsamlı bir düzenleyici çerçeve kapsamında hazırladığı öneri listesini takdir ve övgü ile karşıladı.  

Öte taraftan İsrail, her ne kadar teknoloji meraklısı bir ülke olarak anılsa da blokzincir veri şirketi Chainalysis tarafınca meydana gelen bir araştırma, ülkenin küresel kripto benimseme endeksinde 146 ülke içinde 111. sırada yer aldığını ortaya koydu. 

Greenberg, ek olarak hazırladığı raporda İsrail vatandaşlarının toplamda 21 milyon blokzincir tabanlı işlem gerçekleştirdiğini ve bunun dünya çapındaki tüm kripto işlemlerinin yalnızca yüzde 0,04’üne eşit bulunduğunu belirten verilere göndermede bulunmuş oldu. 

Son olarak meydana getirilen araştırmalar sonucu İsraillilerin, yalnızca yüzde 2’sinin bir kripto cüzdanına haiz olduğu ya da kullandığı kaydedildi. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası