İsviçre, UBS’nin Credit Suisse’i devralması için harekete geçti

Financial Times’a göre İsviçre, Credit Suisse’in UBS tarafından satın alınması sürecini hızlandırmak için acil durum önlemleri almaya hazırlanıyor.

İsviçre yasalarına göre hissedarlara, ülkenin en büyük iki kredi şirketini birleştirecek olan devralma konusunda danışmaları için altı hafta süre verilmesi gerekiyor.

Kaynaklar, UBS’nin bu süreci atlatmasına izin vermek için acil durum önlemlerinin kullanılacağını söyledi. Kaynaklardan biri, ayrıntılar üzerinde müzakerelerin sürdüğünü vurguladı.

İsviçre düzenleyicileri ve İsviçre maliye bakanlığı yorum taleplerine yanıt vermedi. Merkez bankası, Credit Suisse ve UBS de yorum yapmaktan kaçındı.

İsviçre Ulusal Bankası ve FINMA, uluslararası muadilleriyle yaptıkları toplantıda, Credit Suisse’e olan güvenin çökmesini önlemenin tek yolunun UBS ile anlaşma yapmak olduğunu savundu.

Yönetim kurulları toplanacak

Kaynaklara göre mevduat çıkışları, şirketin gidişatı hakkında artan korkular arasında bir günde 10.8 milyar doları aştı.

Her iki bankanın yönetim kurulları bu hafta sonu toplanacak. Anlaşmanın detayları ve UBS’nin talep ettiği tavizler toplantının gündeminde olacak.

İddiaya göre UBS, gelecekteki yasal masrafları karşılamak için hükümetle tazminat veya uzlaşma istiyor.

Credit Suisse, 2022’de yasal karşılıklar için 1,2 milyar CHF ayırmıştı.

İsviçre Ulusal Bankası’nın Credit Suisse’e 54 milyar dolarlık acil durum kredisi vermesinin ardından acil önlemler gündeme alındı.

Silikon Vadisi Bankası’nın çökmesi bankalarda güven bunalımı yaratmış ve Avrupa bankalarının hisselerinin düşmesine neden olmuştur.

UBS’nin hisseleri son üç yılda %120 artarken, Credit Suisse’in hisseleri aynı dönemde %70 düştü.

UBS ile Credit Suisse arasında bir anlaşmaya varılıp varılmayacağı kesin değil.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası