İtalya, kripto gelirlerini vergilendirecek

İtalya’nın 2023 yılı için hazırladığı bütçe planları, ülke hükumetinin gelecek yıldan itibaren kripto paralardan elden edilen kazançlardan yüzde 26 oranında ana para kazancı vergisi almayı planladığını ortaya çıkardı. Plana ilişkin hazırlanan yasa tasarısının, vatandaşların haiz oldukları dijital varlıkları bildirmelerini sağlayarak şeffaflığı artırmayı amaçladığı ifade edildi. 

Aktarılan detaylara bakılırsa; İtalya Başbakanı Giorgia Melani yönetimindeki kabine tarafınca hazırlanan yasa tasarısı, vatandaşlara yüzde 14’lük bir vergi karşılığında 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren dijital varlıklarının kıymetini beyan etme seçeneği de sunuyor. Mevzuat, şeffaflığa ilişkin maddeleri ve dijital varlıklardan alınacak damga vergisini de içeriyor. Yasa tasarısının hala meclis onayına doğal olarak bulunduğunun ve mecliste değişikliğe uğrayabileceğinin de altı çiziliyor. 

Portekiz de 2023’ten itibaren kripto kazançlarından yüzde 28 vergi toplamayı planlıyor

Öte taraftan; İtalya’nın yeni yasa tasarısı, Portekiz’in kripto paralar için hazırladığı benzer bir vergi planını takip etti. Avrupa’nın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak görülen Portekiz de kısa sürede kripto vergilendirmesine ilişkin yeni bütçe taslağını meclise sunmuştu. Bu kapsamda ülke hükumetinin, 1 yıldan kısa bir süre içinde meydana getirilen satın alımlarda elde edilmiş kripto kazançlarını vergilendirmeyi düşündüğü ifade edilmişti.  

Paylaşılan bilgilere bakılırsa; Portekiz, güncel olarak ustalaşmış yada ticari faaliyetlerden gelen kazançlar olmadığı sürece kripto kazançlarından herhangi bir vergi almıyor. Meclise sunulan yeni taslak ise 2023 yılından itibaren 1 yıldan azca bir süredir elde tutulan kripto varlıkları ve kazançlarından yüzde 28 oranında vergi alınmasını öneriyor. Bu vergilendirme uygulamasının, hükumet bütçesini desteklemesi hedefleniyor. 365 günden uzun bir süredir tutulan kripto varlıklarının ise vergiden muaf tutulacağı belirtiliyor.  

Öteki taraftan; sunulan bütçe taslağının, yürürlüğe girmesi için ülke parlamentosu tarafınca onaylanması gerekecek. Yeni siyaset, kripto para birimlerinin ve madencilik operasyonlarının ihracını da vergiye doğal olarak gelir olarak kabul edecek. Bununla beraber; kripto para birimlerinin parasız transferinden yüzde 10, kripto para işlemlerinden alınan komisyonlardan ise yüzde 4 oranında vergi talep edilecek. Portekizli yetkililere bakılırsa; yeni kurallar, Avrupa ülkelerindeki kripto mevzuatıyla uyumlu olacak.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası