Japonya kripto karşı tutumu nedeniyle oyun sektöründeki liderliğini kaybediyor

Kripto paralar şeklinde yeni Web3 teknolojilerine karşı gösterilen düşmanlık, Japonya’yı dünyanın oyun başkenti pozisyonunu yitirmek ile tehdit ediyor. Japonya, geri döndürülemez noktaya tehlikeli düzeyde yaklaştı. Nedenlerini tartışalım.

Ülkenin kriptoya düşmanlığının iyi mi başladığı yada 2021’deki NFT ve kripto “patlamasından” sonrasında bu tutumu sürdürmede niçin ısrar eden olduğu mevzusunda kimse güvenilir değil. 2021 senesinde elde edilmiş ana akım yaygınlık, ABD’li ve Avrupalı düzenleyicileri alana karşı ilk başta hissettikleri antipatiden uzaklaştırmış ve düzenlemelerin yolunu nihayet açmıştı. Beyaz Saray, kriptoya dair ilk yasal çerçeveyi Eylül 2022’de yayınladı. Avrupa Parlamentosu Komitesi ise Ekim 2022’de MiCA’yı onaylayarak onu izledi. Avrupa’nın ilk kripto politikası olan MiCA, bir çok kişinin “finans dünyasının geleceği” olarak görmüş olduğu alanda devrimsel bir ilerlemeyi temsil ediyor.

Japonya ise fazlaca değişik bir bakış açısına haiz.

Çoğumuz Japonya’nın Nintendo ve Sega şeklinde oyun devlerine ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Bu adlar Süper Mario ve Kirpi Sonic şeklinde oyunlar, ek olarak Sega Mega Drive ve Game Boy şeklinde ürünler piyasaya sürdü. Ne var ki, sektörün “oyunda” önde kalmak için ilk ün kazanılmış olduğu yere takılıp kalmak yerine, vakit ile beraber devamlı ve hızla değişikliklere ayak uydurması gerekiyor. Oyun sektörü oldukça yaratıcı bir alan ve alışılmadık potansiyelini daima teknoloji ile destekledi. Fakat bunun için yeni ve gelişen inovasyonların hızını yakalayabilmesi gerekiyor, aksi halde durgunlaşıp uyuşuk hale gelebilir.

GameFi, sektörde büyük bir potansiyele haiz yeni ilgi alanlarından biri. Dikkatli incelediğinizde ise GameFi sektörünü önümüzdeki birkaç yıl içinde alması kati hale dönüştüren fazlaca azca Japon şirket bulunduğunu görüyorsunuz. Bu durum yakında değişmeye başlamazsa, tüm sektörü riske atacak.

Kripto ve teknoloji dünyaları, çağıl dönemde görülen coşku verici ve süratli ilerlemenin iki ana sahnesini temsil ediyor. Japonya’da ise bu alanlar vergilendirme ve karışık tarama süreçleriyle baskılanıyor.

Japonya’da kripto varlıkların denetimini meydana getirecek bir zemin yok ve hiçbir denetçi, kripto varlıkların denetimini yapmak istemiyor. Sıkı listeleme kuralları ise ülkede coin listeleme sürecini kafa karıştırıcı ve hata halletmeye uygun hale getiriyor. Parlak bir fikre haiz girişimciler için vakit altın değerinde olduğundan dolayı, bir token’ın incelenmesi için altı ay bekleme süresi verilmesi gereksiz seviyede heves kırıcı olabiliyor.

Bir de vergilendirme mevzusu var. Japonya’da token ihraççıları, mali senenin sonunda kafi paraları olup olmamasına bakılmaksızın gerçekleştirilmemiş varlıklar için vergilendiriliyor. Kripto harici hisse senetleri durağan(durgun) yüzde 20 oran ile vergilendirilirken, kripto gelirlerine ise yüzde 55 şeklinde astronomik vergiler uygulanabiliyor.

Japonya’nın itibarı zarar görürken, öteki ülkeler ise kendi ülkelerinin niçin kendilerine sırt döndüğünü anlayamayan parlak beyinlere kucak açıyor. Avrupa, Hollanda şeklinde mantıklı düzenlemelere haiz ve yatırımcı dostu ülkeler ile dolu. Yeni MiCA düzenlemelerinin uygulanmasına ramak kala, Japonya’dan göç edecek beyinlere öteki ülkelerin ev sahipliği yapmış olup yapmayacağı merak ediliyor.

Doğru yönde minik ilerlemeler görüyor olabiliriz. Hükümet yakında meşakkatli listeleme kurallarını gevşetme ve ülkenin 1 trilyon dolarlık kripto piyasasının büyümesine olanak sağlamaya yönelebilir. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2021’de görevi devraldığından beri ekonomiyi tekrardan canlandırma yolu olarak Web3 gelişimine ehemmiyet verdi. Kısaca ülkenin kriptoyu düzenleme şeklinde ve Web3 sektörünün büyümesine genel olarak gösterdiği destekte mühim bir değişiklik görebiliriz.

Fakat saat işliyor ve Japonya’nın oyun sektöründeki rolünün gelecekteki ekonomisini iyi mi etkileyeceğini yalnızca vakit gösterecek. Geleceğe pozitif yönde bakmak ise şu an için pek kolay değil.

Shinnosuke “Shin” Murata, blockchain oyun geliştiricisi Murasaki’nin kurucusudur. Murasaki, 2019’da Hollanda’da kurulmuştur.

Bu yazı data amaçlıdır ve hukuki tavsiye yada yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Burada belirtilen görüş ve fikirler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmaz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası