Kahramanmaraş’ta 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

AFAD verilerine göre Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 04.17 sıralarında meydana gelen deprem, yurdun birçok yerinde hissedildi. Depremin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD koordinasyonunda ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halinde. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, valilikler ve diğer tüm kurumlarımız hızla göreve başladı.” o ifadeleri kullandı

AFAD verilerine göre saat 04:17’de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde olan deprem yerin 7 km altında meydana geldi.

Deprem başta Malatya, Gaziantep Diyarbakır, Adıyaman olmak üzere birçok kentte hissedildi. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. İşte sıcak gelişmeler, dakika dakika…

BAKAN KOCA: BİRÇOK İLDEN GÖÇ BİLDİRİMLERİ ALDIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başta Kahramanmaraş olmak üzere birçok ilden göçük ihbarı aldık. Muhtemel yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz. Bilgi paylaşımı yapacağız. Detaylı bilgi paylaşacağız.” Büyük acılar yaşamamayı umuyoruz” dedi.

06.00 ‘ÖNCEMİZ ARAMA KURTARMA’

Deprem sonrası son gelişmeleri paylaşan Bakan Soylu, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Bakan Soylu, “Bahramanmaraş Pazarcık merkezli bir deprem oldu. 7.4’lük yıkım ortaya koyan bir deprem. Bütün valilerimiz görev başında. Türkiye’nin birçok noktasından arama kurtarma ekipleri gönderildi. Ben de gideceğim. Gençlik ve Spor Bakanımız Kahramanmaraş’tan Malatya’ya, Osmaniye’ye gidecek, “Olursa Kültür ve Turizm Bakanımız gidecek. Bazı önemli duyurularımız var. Bazı yerlerde trafik sıkışıklığı var. Vatandaşlarımız ambulans çağırmak için araçlarını çalıştırmasınlar. Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşlarımızdan tek bir ricamız var: Cep telefonlarını kullanmasınlar.” diye seslendi.

Sosyal medyada asılsız olabilecek haberlere karşı da uyarılarda bulunan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

Yanlış bilgilendirme, dezenformasyon, kirli bilgi belki de ülkeye yapılan en büyük ihanettir. Yanlış bilgi hem yanıltıcı hem de milletimizi şoke eden bir noktaya götürüyor. Bazı valilerimizi bölgelere kaydırdık. Kargo uçaklarımız artık hazır. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. İletişim Başkanlığı gün boyunca vatandaşlarımızı bilgilendirecek ve yönlendirici duyurular yapacak. Özellikle yanıltıcı veya yoğunlaştırıcı mesajlar vermek yerine ilk işimiz arama kurtarmadır. Tüm televizyonlara, radyolara ve internet sitelerine yönlendirmek istiyorum.

Şimdiye kadar en büyüğü 6,6 olan yaklaşık 22 artçı sarsıntı oldu. Hasarlı binalara girilmemesi ve mümkün olduğunca dışarıda bulunulması esastır. Fuat Oktay da burada, ödev dağıttık.

05.45 Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

05:35: “BÜTÜN ÜNİTELER GÖRÜŞ ALTINDA”

Depremin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin birçok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. AFAD koordinasyonunda ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halindedir. Arama kurtarma ekiplerimiz hemen deprem bölgesine sevk edildi. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valilik ve diğer tüm kurumlarımız hızla çalışmalarına başladı. Deprem sonrası başlayan çalışmaları da koordine ediyoruz. İnşallah bu felaketi hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatır, çalışmalarımızı sürdürürüz.”

05:30: “DÖRT SEVİYE ALARMIYIZ”

Ardından bir açıklama daha yapan Bakan Soylu, “Bütün ekiplerimiz alarmda. Dördüncü seviye alarm verdik. Bu, uluslararası yardımları da içeren bir alarm” dedi. dedi.

05.21: prof. Dr. Naci Görür, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlar deprem bölgesindeyseniz evinizden çıkın. Artçı sarsıntılar büyük olur, zarar gören evleriniz yıkılabilir. Geçmiş olsun. Ölen ve ölenlere Allah rahmet eylesin.” yaralıları iyileştir”

05.15: EKİPLER BÖLGELERE YÖNLENDİRİLİYOR

Depremin ardından açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tüm arama kurtarma ekiplerimizi deprem bölgelerine gönderdik. Arkadaşlar en son artçı depremin 6.4 olduğunu söylediler. Tüm milletimize ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.” alarm seviyesi Hatay, Maraş, Osmaniye. , G.Antep, Adıyaman en çok etkilendi.Depremden sonra Adana,Diyarbakır,Kilis’te hareketlilik var.Yıkılan binalar var ama diğer illerdeki kadar değil Tüm ekiplerimiz alarmda. Şu anda AFAD’dayız ve tüm sevkıyatları buradan koordine ediyoruz. Tüm arama ekipleri bölgelere gidiyor.” o ifadeleri kullandı

05.08 Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “İlimizde hissedilen deprem nedeniyle şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Tüm ekiplerimiz bölgede denetimlerini sürdürüyor. Vatandaşlarımızdan paniğe kapılmamalarını ve trafik oluşturmamalarını rica ediyoruz.” araçlarla dışarı çıkın”.

04.54 Elazığ Valisi Ömer Toraman, “Değerli hemşehrilerim, ilimizde şu ana kadar herhangi bir yıkım ihbarı almadık. Sakin davranalım. Trafik sıkışıklığı oluşturmuyoruz. Çok teşekkür ederim” dedi.

04:43 Gaziantep Valisi Davut Gül, “Deprem ilimizde de şiddetli bir şekilde hissedildi. Lütfen panik yapmadan dışarıda bekleyin. Araçlarla çıkmıyoruz. Ana yolları boş bırakıyoruz. İnsanları meşgul, telefonlarla meşgul etmiyoruz” mesajı paylaşıldı.

ARTÇI ŞOKLAR DEVAM EDİYOR

Kahramanmaraş depreminin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre, merkez üssü Gaziantep Nurdağı olan 6.4 büyüklüğündeki ilk artçı sarsıntı saat 04.26’da meydana geldi. Yine Gaziantep Nurdağı’nda saat 04.28’de 6.6 büyüklüğünde ikinci bir artçı sarsıntı meydana geldi.

Bölgede artçı sarsıntılar devam ederken, Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde 6,5 ve Nurdağı’nda 6,6 büyüklüğünde iki deprem daha saat 04.36’da meydana geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık’ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u arayarak bilgi aldı.

“SONUÇLAR 6 BOYUTTA OLABİLİR”

Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy: Ülkemizde 5.5 büyüklüğündeki depremlerde hasar meydana gelmektedir. Ailem Mardin otelinde kendini çok güçlü hissetti. Geniş bir alanda hissedildiği için, depremin merkez üssünde yıkım çok büyük olabilir. Bu anlamda takımların bölgeye taşınmasının avantajlı olacağını düşünüyorum. AFAD zaten bölge için gerekeni yapıyor. Kocaeli depremi gibi bir deprem. Araziye bağlı olarak, çok ciddi tahribatlara neden olabilirdi. Artçı sarsıntılar büyüklüğü 6’yı geçebilir. Bu yüzden deprem geçti diye hareket etmemeleri gerekir. Özellikle depremin merkez üssünde olanlar. Hava soğuk olsa bile dışarıda olmalılar.

“Yaklaşık 30 saniye sürdü”

TRT Haber muhabiri Bülent Çulcuoğlu Gaziantep’te: Gaziantep’te ilk kez yaklaşık 30 saniye süren bu kadar büyük bir deprem meydana geldi. Gaziantepliler tamamen sokakta. Gerçekten inanılmaz bir şoktu. Depremden 10 dakika sonra bir artçı sarsıntı daha oldu. Gaziantep’te elektrik tamamen kesildi. 15-20 saniye içinde arka arkaya trafo patlamaları duydum. Gaziantep’te şu an yağmur yağmaya başladı. Çok fazla panik var.

Detaylar geliyor…etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası