Kaynaklar, İngiltere’nin stablecoin düzenleme planlarını açıklayacağını söylüyor

0


İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, 23 Mart 2022’de Londra’daki 11 Downing Street’ten ayrılıyor.

Daniel Leal | AFP | Getty Resimleri

LONDRA – Birleşik Krallık hükümeti, mevzuyla aşina olan dört sanayi kaynağına gore, kısa süre içinde kripto para piyasasını düzenleme planlarını açıklayacak ve stabilcoin olarak malum ve hızla büyüyen bir token türüne odaklanacak.

Kaynaklar CNBC’ye verdiği demeçte, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın gelecek haftalarda kripto için yeni bir düzenleyici rejim hakkında bir izahat yapması planlanıyor ve informasyon hemen hemen kamuya açıklanmadığı için isimsiz kalmayı tercih ediyor.

Gömü, CNBC’nin planları hakkında sual sorulduğunda yorum yapmayı reddetti.

Planların bilgileri hemen hemen kesinleşmedi, sadece CNBC’ye konuşan kaynaklar, muhtemelen sektör için pozitif yönde olacaklarını söyleyerek, şimdiye kadar çoğunlukla düzenlemeden yoksun olan bir sektör için yasal netlik sağladılar.

Kaynaklara gore, Gömü yetkilileri, kripto piyasasının karmaşıklığını ve değerlerini ABD doları benzer biçimde mevcut para birimlerinden elde eden dijital varlıklar olan sözde stablecoin’leri anlamaya istekli olduklarını gösterdiler.

Departman, bir takım şirket ve tecim grubuyla görüşmelerde bulunmuş oldu. Kaynaklardan biri, buna Winklevoss kardeşlerin kripto borsası Gemini’nin de dahil bulunduğunu söylemiş oldu. Gemini, ABD dolarına sabitlenmiş Gemini doları adında olan kendi durağan(durgun) parasını çıkarır.

CNBC Pro’dan kripto para birimleri hakkında daha çok informasyon edinin

Stablecoin’ler, kripto para birimlerine daha geniş anlamda artan ilgiyle paralel olarak, son birkaç yılda kullanım açısından üstel bir gelişme görmüş oldu. Dünyanın en büyük stabilcoini olan Tether, iki yıl ilkin ortalama 4 milyar dolardan 80 milyar dolardan fazla toplam dolaşım arzına haiz.

Sadece bu tokenlar, eşdeğer oranda biriki tarafınca tam olarak desteklenemeyeceklerinden ve kara para aklama ve öteki yasadışı faaliyetler için kullanıldığından endişelenen düzenleyiciler için de kaygı yarattı.

Ayrıca düzenleyiciler, finansal sistemin bitcoin ve öteki dijital para birimlerine ihtimaller içinde maruz kalmasından ve bunların Ukrayna’yı işgali esnasında Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için potansiyel kullanımlarından kaygı duyuyorlar.

Finansal istikrar riskleri

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü, siyaset yapıcılara kriptonun finansal istikrara getirmiş olduğu riskleri sınırlamak için düzenleyici çerçeveleri genişletmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

BOE Başkan Yardımcısı Sam Woods, birkaç banka CEO’suna, bankalardan ve yatırım şirketlerinden “çeşitli kripto pazarlarına girme” mevzusunda “artan ilgi” bulunduğunu belirten bir mektup yazdı.

Kaynaklar, Gömü’nin hamlesinin Başkan Joe Biden’in değişik ABD federal kurumlarından kriptoyu düzenleme mevzusunda koordinasyon çağrısında bulunan yürütme emrine bir cevap olarak görüldüğünü söylemiş oldu. Birkaç sanayi uzmanı, Birleşik Krallık’tan benzer bir eylemin olmamasından yakındı

Revolut, Blockchain.com ve Copper dahil olmak suretiyle bir takım şirket, 31 Mart’a kadar Financial Conduct Authority’nin kripto varlık kaydına geçemezlerse bu hafta İngiltere’deki kripto operasyonlarını durdurmaya zorlanabilir.

FCA, “oldukca sayıda” kripto işletmesinin lüzumlu kara para aklama önleme standartlarını karşılamadığını söylemiş oldu. Yalnız 33 şirket kayıtlara geçti. Düzenleyici tarafınca değerlendirilen %80’den fazla şirket ya başvurularını geri çekti ya da reddedildi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası