Kraken, ABD yaptırımlarını ihlal ettikten sonra OFAC ile anlaştı

ABD Birleşik Devletleri Gömü Bakanlığı Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC), kripto borsası Kraken ile “İran’a yönelik yaptırımların belirgin ihlali” sebebiyle anlaşmaya vardığını duyurdu.

OFAC, 28 Kasım’da yapmış olduğu açıklamada, Kraken’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmesiyle ilgili “potansiyel hukuki yükümlülüğünü yerine getirmek” için meydana getirilen bir antak kalma kapsamında 362 bin dolardan fazla ödemeyi kabul ettiğini söylemiş oldu. ABD merkezli kripto borsası ek olarak hazineyle meydana getirilen anlaşmanın bir parçası olarak yaptırımlara uyum kontrollerine 100 bin dolar yatırım meydana getirecek.

OFAC, “Kraken’in, IP adres engelleme sisteminin de dahil olduğu uygun coğrafi konum belirleme araçlarını zamanında uygulamadaki başarısızlığı sebebiyle, Kraken platformunda sanal para birimi işlemleri yaparken İran’daymış benzer biçimde görünen kullanıcılara hizmet verdi,” ifadelerini kullandı.

Kraken baş hukuk sorumlusu Marco Santori, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada borsanın OFAC’a gönüllü olarak kendini bildirdiğini ve hatayı süratli bir halde düzelttiğini,” söylemiş oldu:

“Kraken, bu karara varmadan ilkin bile uyum önlemlerimizi güçlendirmek için birçok adım atmıştı. Bunlara denetim sistemlerini daha da güçlendirmek, uyum ekibimizi genişletmek ve eğitim ile hesap verebilirliği geliştirmek de dahil.”

ABD, İran’a 1979’dan bu yana ülkedeki işletmelere ve bireylere mal yada hizmet ihracatını yasaklayan yaptırımlar uyguluyor. Sadece Kraken’in, 2019’dan beri İran’da ikamet eden 1.500’den fazla kişinin Kraken’de hesap sahibi olmasına izin vererek bu kontrolleri ihlal etmiş olduğu ve onlara kripto alıp satma imkanı verdiği iddia ediliyor.

The New York Times’ın temmuz ayındaki bir raporuna bakılırsa, eylül ayında çekilme edeceğini açıklayan devrin CEO’su Jesse Powell, Kraken’e sağlanan faydalar herhangi bir potansiyel mali yada yasal cezadan daha ağır basarsa yaptırımlardan bilhassa bahsetmemekle beraber yasayı çiğnemeyi düşüneceğini söylemiş oldu. Kripto borsasının ek olarak ABD tarafınca yaptırım uygulanan Suriye ve Küba’daki bireyler için de kripto paraya erişime izin verdiği bildirildi.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Tecim Komisyonu ek olarak Eylül 2021’de, Haziran 2020’den Temmuz 2021’e kadar uygun olmayan ABD’li müşterilere dijital varlıklarda marjlı bireysel emtia işlemleri sunarak Tecim Borsası Yasasını ihlal etmiş olduğu iddiasıyla Kraken’e 1 milyon dolardan fazla para cezası ödemesini emretmişti. Kraken’in yeni CEO’su Dave Ripley, eylül ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kaydolmak için bir niçin görmediğini, şu sebeple “listelemekle ilgilendiğimiz menkul kıymetler olan herhangi bir token yok,” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası