Kripto ATM’lerinin dünden bugüne olan serüveni!

Kanada’nın Vancouver kent merkezinde bir kahve dükkânı, 29 Ekim 2013’te Robocoin tarafınca işletilen dünyanın ilk halka açık bir halde Bitcoin (BTC) satın alınmasını sağlayacak ATM’yi açtı.

Kripto ATM, faaliyete açıldığı ilk haftasında toplamda 100 bin dolar değerinde 348 işlem görmüş oldu.  

Coin ATM Radar’a nazaran, Robocoin tarafınca kurulan ilk ATM’nin üstünden 9 yıl bigün geçti. Robocoin’in kripto ATM faaliyetlerinin muhtemelen durdurulmuş olmasına yada ATM’nin kaldırılmış olmasına karşın günümüze kadar toplamda 38.804 kripto ATM kuruldu.

Bununla beraber tüm bu süreç içinde kripto ATM’lerinin küresel merkezi ABD’ye taşındı. ABD Birleşik Devletleri şu anda dünyadaki kripto ATM’lerinin ortalama yüzde 88’ine haiz ve son birkaç ay içinde yeni kurulan tüm ATM’lerin yüzde 90’ından övgü ile bahsediliyor.

ABD’de yalnızca ekim ayında, 125 yeni kripto ATM kuruldu.  

Coin ATM Radar verilerine nazaran, ilk kripto ATM’sine ev sahipliği meydana getiren Kanada, kripto ATM’lerinde dünyaya oranla yüzde 6,6’lık bir hisse ile ikinci sırada yer almasına karşın son dokuz yılda ATM sayısını yalnızca 2.566’ya çıkarabildi. 

Bununla beraber İspanya, 22 Ekim’de dünyaya oranla yüzde 0,6’lık oranı ile 215 kripto ATM’siyle beraber en büyük 3. kripto ATM merkezi haline geldi. 

Research ve Markets tarafınca geçtiğimiz temmuz ayında gösterilen bir rapora nazaran, kripto ATM alanı şu anda 46,4 milyon dolar değerinde ve bu sayı 2027 yılına kadar havale işlemleri ve artan kripto ATM kurulumlarıyla beraber 10 kattan fazla büyüyerek 472 milyon dolara ulaşacak.

Kripto ATM kurulumları, bu yıl kripto piyasasına ayı sezonu hakim olmasına karşın piyasaya meydan okudu.

Kripto ATM kurulumları, haziran ve ağustos ayları içinde hafifçe bir toparlanma görmeden ilkin ocak ve mayıs ayları içinde yavaşladı. Bununla beraber geçtiğimiz eylül ayı ise, küresel ağdan 459 ATM’nin kaldırılmasıyla beraber ilk kez net bir düşüşe şahitlik etti.

Coin ATM Radar’a nazaran, Bitcoin, yüzde 100 BTC işlemlerini destekleyen kripto ATM’ler içinde en fazla işlem gören kripto para olmaya devam ediyor. Ek olarak, öteki kripto paraların da ağ genelinde oldukça desteklendiği kaydedildi.

Kripto ATM’ler vesilesiyle BTC’den sonrasında en fazla işlem gören altcoin yüzde 81 ile Litecoin (LTC) oldu. LTC’yi ise yüzde 74 ile Ethreuem (ETH) takip ediyor. Dogecoin’e (DOGE) bakıldığında ise, DOGE yüzde 40’ın birazcık altında bir oranla dördüncü sıraya yerleşmiş durumda.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası