Kripto borsası OKX rezerv kanıtı verilerini açıkladı

Kripto borsası OKX, müşterilerinin borsanın varlıklarını incelemesi ve ödeme gücünün olduğundan güvenilir olmaları için rezerv kanıtı verilerini paylaştı. OKX’in bu hareketi tam da FTX’in çöküşünün arkasından borsaların daha sıkı denetlemeye doğal olarak tutulmasının ardında geldi. Borsa, ek olarak yeni sayfasını hem Twitter hesabı üstünden hem de blog sayfası üstünden duyurdu. 

Rezerv kanıtı (PoR) verilerini açıklayan iki sayfa kullananların borsanın varlıklarını incelemesi için iki değişik seçenek sunuyor. İlki, kullananların borsanın en iyi üç kripto varlığı olan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) için mevcut rezervlerinin ve yükümlülüklerinin kısa bir özetini incelemesine imkân tanıyor. 

Bu özet, şu anda OKX’in söz mevzusu varlıklardaki tüm para çekme işlemlerini gerçekleştirebilmek için gereksinim duyduğu BTC ve ETH’nin yüzde 102’sine haiz bulunduğunu gösterdi. Ek olarak para çekme işlemleri için ihtiyaç duyulan USDT’nin ise yüzde 101’ine haiz bulunduğunu ortaya koydu. 

İkinci seçenek ise “denetimlerimi görüntüle” adlı bir opsiyondu oldu. Bu seçenek kullananların hesaplarına giriş yapmış olup ve borsada tutulan bakiyelerinin anlık verilerini görüntülemesine imkân tanıyor. Şirket, kullananların marj kredisi almadıkları sürece, bu bakiyelerin uygulamanın denetim panelindeki varlığa genel bakış sayfasındaki verilerle uyuşması gerektiği açıklamalarında bulunmuş oldu. 

Bununla beraber OKX, kimi kullananların web uygulanmasını doğru informasyon verme mevzusunda güvenmemesine karşı bir tedbir olarak bir PC’de konsolun kullanılarak rezervlerin iyi mi denetlendiğine ilişkin iki tane yardım dosyası sağladığını belirtti. Bu dosyaların başlıkları ise Varlıklarınızın OKX Merkle ağacına dahil olup olmadığı iyi mi doğrulanır?” ve “OKX’in cüzdan adresinin sahibi ve bakiyesi iyi mi doğrulanır?” şeklinde oldu. 

Öte taraftan OKX’in finansal piyasalar direktörü Lennix Lai, gerçekleştirdiği basın açıklamasında yayınlamış oldukları rezerv kanıtı verilerinin kripto para piyasasında şeffaflık sağlayacağını söylemiş oldu ve ekledi: 

“Yeni rezerv kanıtı verilerimiz ve kendi kendine araştırma özelliğimiz, kullanıcılara varlıkları yüzde 100 desteklendiğini doğrulama imkânı tanıyor. Bunun yanı sıra ek güvence sağlamak için üçüncü taraf denetimler de yapılmaktadır. Piyasada meydana gelen son olayların arkasından tekrardan güçlenebilmemiz için sektörümüze daha çok şeffaflık getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” 

Bilinmiş olduğu suretiyle kripto para borsası FTX, 7-11 Kasım tarihleri içinde likidite sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu mesele ise borsayı batkı başvurusuna kadar sürükledi. Bu olayın ışığında, büyük kripto borsalarının birkaç yöneticisi, bu şekilde bir olayın tekrar asla yaşanmaması adına şeffaflık sağlamak için rezerv kanıtı verilerinin kullanıcılarla paylaşılmasının lüzumlu bulunduğunu açıkladı. 

OKX daha ilkin rezerv kanıtını verilerini en kısa zamanda açıklayacağını belirtmişti. Aynı şekilde KuCoin ve Binance de önümüzdeki birkaç hafta içinde rezerv kanıtı verilerini açıklayacaklarını söylemişlerdi. Bununla beraber Gate.io, Bitmex, ve Kraken şeklinde bazı borsalar ise daha FTX skandalı patlamadan ilkin rezerv kanıtı verilerini paylaşmıştı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası