Kripto Dünyayı Nasıl Yenileyebilir?” kitabı Türkçeleştirildi

Kevin Owocki , Ethereum blokzincirindeki projeler ve yazılım geliştirmeleri için kitle fonlamasının koordine edilmesine destek olan Gitcoin’in kurucusu. Onu bir adım öncesinde tanımlamaya çalışırsam blokzinciri uzmanı, bilgisayar bilimcisi, Gitcoin’in kurucu ortağı olmasının yanı sıra son ve en yeni projesi SuperModular’ın CEO’su.

Gitcoin ile Web3 ekosistemine sağlamış olduğu katkılar ve game-changer insanlardan olan Vitalik Buterin ve Danny Ryan ve Balaji Srinivasan şeklinde isimlerle yapmış olduğu koordinasyon sonucu hem Gitcoin hem de GreenPilled adlı kendi yazıya döktüğü kitaba dönüştü. Bu kitabın Türkçe’ye çevrilmesine katkıda bulunmak benim için oldukca coşku vericiydi ve Kevin da Türkçe’ye çevrilmesini oldukça önemsiyordu. Yazının sonunda Kevin’in Türk Web3 komunitelerine katkıda bulunmak için e-kitabı parasız sunmuş olduğu linki de paylaşıyorum. Fakat tavsiyem yazının sonuna kadar okumanız ve Kevin’dan aldığım bilgilerle Gitcoin ve kitabın amacını sindirmeniz olur.

Benim yolum Kevin ile bu yıl Haziran’da Austin’de meydana gelen Consensus etkinliğinde kesişti. PR ajansından gelen Kevin ile röportaj yapmak ister misin sorusuna hem oldukca sevinmiş hem de şaşırmıştım. Gitcoin ve Kevin Türkçe olarak Türk Web3 komünitelerini de oldukca önemsiyordu.

Web3 komüniteleri ile konuşurken Gitcoin’in hala Türkiye’de azca bilindiğine tanık oluyorum. Bu yüzden özetlemek gerekirse Gitcoin ve amacından da anlatmak isterim.

Gitcoin, ConsenSys’in daha çok insanı Ethereum ekosistemine çekecek ürünler meydana getirmeye motive etmiş olduğu bir dönemde, ConsenSys’un kuluçkaya almış olduğu bir proje olarak başladı. ConsenSys, ilk günlerinde MetaMask ve Gnosis’i finanse etmekten sorumluydu. Kevin da 2017 senesinde Gitcoin’i kurdu.

Gitcoin’in ilk fikri, Kevin’in tespit etmiş olduğu bir acı noktasıydı. Dünyanın her yerinden kodlayıcıların ve geliştiricilerin GitHub’larını Gitcoin’e bağlayarak açık kaynaklı çalışmalardan para kazanabileceği ve Akıllı Sözleşmeler vasıtasıyla Ethereum’da ödeme alabileceği bir platform. Geliştiriciler, kendi beceri kümeleriyle uyumlu projeleri rahatça bulabilecekleri bir platforma kavuştular böylece. Bir ülke yada şehirle sınırı olan olmaksızın, hem de Ethereum projeleri oluşturmayı da önemseyen küresel bir geliştiriciler topluluğu yaratılmıştı. Bu da “Gitcoin Bounties” olarak tanındı. Bugün bazı Gitcoin Bounty üyeleri, tam zamanlı gelir olarak olarak yılda 60 bin dolara kadar kazanıyorlar. Toplumsal bir topluluğun yarattığı çok büyük bir sayı bu.

Gitcoin, Ethereum toplululuklarına hizmet eden birçok ürün yaratmaya devam etti, Gitcoin Hibeleri de bunlardan birisi. Bugüne dek Gitcoin Grants kısaca Gitcoin hibeleri, kripto toplulukları  için 72 milyon dolarlık fon topladı ve bağışladı.

Gitcoin, bağışlama programı vasıtasıyla Uniswap şeklinde en iyi Ethereum projelerini desteklemeye devam ediyor. Ethereum’da proje geliştiriyorsanız ya da geliştirici iseniz Gitcoin Bounty ve Gitcoin Grant dönemlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

Gelelim GreenPilled: Crypto Can Regenerate the World kitabının Türkçe’ye kazandırılması ve şu an yüzde 100 indirimle kısaca ücretsiz bir şekilde e-kitap olarak edinebileceğiniz haberine.

Kitabın Türkçe’ye çevrilmesi projesini Kevin yönetmeme izin verdi ve bu koordinasyona başladık. Kitabın teknik çevirisini sevgili Didem Çakır yapmış oldu. Ben de naturel dil editörlüğünü yaptım ve kitabı paylaşmaktan dolayı oldukca heyecanlıyız.

Peki Kevin Owocki kitapta neler konu alıyor, siz neler okuyacaksınız ve nelerden esin alacaksınız?

Kitap kriptonun dünyayı iyi mi yenileyebileceğinin bir öyküsünü konu alıyor. Modern zorluklarımızı sürdürülebilirlikle çözdüğümüz bir dünyayı iyi mi inşa ederiz? Buna cevaplar arıyor ve tartışıyor. Kriptonun, bayağı insanlara fon elde eden ve ortak alanlarımızı desteklemeye destek olan bir tür bombardıman noktası olabileceğine inanıyor Kevin Owocki ve şu suali soruyor: Ya aramızda daha çok koordinasyon oluşturmak ve koordinasyon hatalarını çözmek için blok zinciri teknolojisini kullanabilirsek? Green Pilled: Crypto Can Regenerate the World kitabının arkasındaki düşünce de tamamen bu.

Kitap, hepimizi kendi projelerimizde bu yaklaşımları iyi mi hayata geçirebileceğimiz mevzusunda eğitmeyi amaçlıyor.

Kitapta programlanabilir para, oyun teorisi ve mekanizma tasarımının kesişimi ile ilgili  kıymetli bilgiler okuyacaksınız. Yaşamımıza ve iş modellerine bomba şeklinde düşen bir Web3 süreci yaşıyoruz. Dijital varlıkları finanse etmek, tasarlamak, geliştirmek ve pazarlamak için kuvvetli ve yeni yollar arıyoruz. Yenileyici kripto ekonomisi bu arayışlarımızın baş noktası ve bizlere yol gösterici olmayı hedefliyor.

Kitabı ücretsiz bir şekilde bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası