Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?

0


Kripto para piyasası, yüksek oynaklığı ile bilinir ve alanın yırtıcı batı doğası, kısmen, ufak piyasa değerlerine haiz varlıkların birçoğundan ve merkezi ve merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) 7/24 emek harcama saatlerinden meydana gelmektedir.

Yüksek riskli olmasının yanı sıra, kripto ticareti de oldukça vakit alan bir süreç olabilir. Hangi tokenlere yatırım yapılacağını belirlemede bir çok yatırımcı için ezici bir vazife ve giriş engeli olabilir.

Bu yatırımcılar için endeks yatırımı, kripto para piyasasının en sıcak sektörlerinden bazılarına maruz kalmak için karlı bir alternatif olabilir.

İşte kripto endeksi ürünlerinin bireysel tokenlerle iyi mi karşılaştırıldığına ve hangi stratejilerin en büyük getiriyi sağladığına bir bakış.

Endeks Kooperatifi

Index Cooperative (INDEX), yatırımcıların akıllı sözleşmeler kullanarak hususi bir belirteç endeksi oluşturmasına olanak tanıyan, merkezi olmayan, özerk bir varlık yöneticisidir.

DeFi Nabız İndeksi (DPI), Metaverse İndeksi (MVI), Veri Ekonomisi İndeksi (DATA) ve Bankless DeFi İnovasyon İndeksi (GMI) dahil olmak suretiyle, en etken olarak işlem gören indekslerin birçoğu Index Coop’tan gelmektedir.

Bu endekslerin fiyatını kripto para piyasasının toplam piyasa değerine bakılırsa çizmek, her birinin bir tüm olarak piyasaya kıyasla iyi mi performans gösterdiğine dair düşünce vermeye destek olabilir.

DPI/USDT vs. MVI/ETH vs. Toplam kripto piyasası kıymeti. Kaynak: TradingView

TradingView’de DPI ve MVI için verilerin ilk kez kullanıma sunulmuş olduğu 29 Mayıs 2021’den bu yana, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün zayıflığı, şu anda %50’den fazla düşüş gösteren DPI’nin zayıf performansında görülebilir. toplam piyasa kıymeti %19,82 arttı.

Aynı süre zarfında Metaverse endeksi, Ether (ETH) fiyatına kıyasla %103 arttı ve USD cinsinden değerine bakıldığında kazançlar daha da büyük.

MVI/USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

Yukarıdaki grafikte görüldüğü şeklinde, MVI’nin fiyatı 29 Mayıs’ta 42.02$’dan şimdiki kıymeti olan 118.06$’a terfi etti ve bu, toplam piyasa tutarındaki %20’lik artışa kıyasla %180’lik bir artışı yansıtıyor.

Metaverse ve nonfungible token (NFT) ile ilgili projeler, son altı ayda zayıf bir pazarda parlak bir nokta oldu ve bu durumda, metaverse token sepetine yatırım yapmak yararlı oldu.

Metaverse Dizinindeki belirteçler. Kaynak: Endeks Kooperatifi

Veri Ekonomisi Endeksi ve Bankless DeFi İnovasyon Endeksi, lansmanından bu yana yitik bildirdi. Bu, Kasım 2022’nin başlarında zirveye ulaştığından beri düşüş eğiliminde olan daha geniş kripto pazarının performansını yansıtıyor.

NFT Endeksi

NFT’ler geçen senenin en sıcak sektörlerinden biri oldu, ancak bir sonraki büyük kitleyi memnun edecek kişiyi bulmak çok önemli bir güçlük zira her gün düzinelerce yeni NFT projesi başlatılıyor.

Poz elde etmek için bir alternatif, Polygon (MATIC), ApeCoin (APE), The Sandbox (SAND) ve Decentraland (MANA) dahil olmak suretiyle 11 değişik jeton içeren bir sepet olan NFT Endeksidir (NFTI).

NFTI/USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

NFTI’nin fiyatı 5 Mart 2021’de 386 $’dan ortalama %350’lik bir kazançla şu anki fiyatı olan 1.724 $’a terfi etti. Aynı süre zarfında, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %30 artarak NFT piyasasının son 13 ayda görmüş olduğu gücün kanıtı oldu.

eToro sepetleri

Daha tertipli bir ortamda kripto sepetlerine maruz kalmak isteyenler için, oldukça zengin bir aracı kurum olan eToro, geçen yıl iyi performans gösteren birkaç “akıllı portföy” seçeneğine erişim sağlıyor.

En iyi 2 akıllı portföy. Kaynak: eToro

Napoleon-X akıllı portföyü, Bitcoin (BTC), Ether, BNB, Litecoin (LTC) ve Cardano (ADA) dahil olmak suretiyle kripto pazarındaki daha yerleşik projelerden bazılarını içeren bir sepettir. DeFiPortföy, Polygon ve Algorand dahil olmak suretiyle DeFi sektöründe yer edinen öteki projelere daha ufak tahsislerin yanı sıra büyük bir Ether tahsisi ihtiva eder.

Yukarıdaki grafikte gösterildiği şeklinde, bu portföyler geçtiğimiz yıl %48,6 ve %45,3 getiri sağlarken, aynı dönemde toplam kripto piyasa kıymeti aslına bakarsak %5,71 düştü.

İki senelik bir vakit ölçeğinde, %709,3’lük bir artış yaşayan Napoleon-X dahil olmak suretiyle eToro portföylerinin birçoğu %430’un üstünde getiri teklif etti. Aynı süre zarfında, toplam kripto piyasa kıymeti %808 artarken, BTC fiyatı %472 arttı.

Son 2 senenin en iyi portföyleri. Kaynak: eToro.

Bu, endekslerin daha iyi bir getiri sunarken piyasadaki genel kazanımların büyük bir yüzdesini soruşturma fırsatı sunduğunu göstermektedir. Bir çok durumda, bu, en büyük kazançları elde edecek tek tek jetonları seçmeye çalışmaktan daha iyi bir taktiktir.

DeFiPortfolio’nun neticeleri bununla birlikte büyük kazançlar elde edildiğinde kar almanın önemini vurguluyor zira bunlar tüccarlar döndükçe yada fiyat hareketleri meydana geldikçe kayma eğilimi gösteriyor.

Kripto pazarlarında tecim ve yatırım hakkında daha çok informasyon ister misiniz?

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.