Kripto girişimcileri, ana akım medyanın SBF’nin tarafını tutmasına tepki gösterdi

Dünya, Sam Bankman-Fried’ın FTX imparatorluğunu inşa etmeye adamış olduğu dolandırıcılığın farkına vardığında, öteki girişimciler, yatırımcılar ve buna uzun süredir inananlar kripto endüstrisindeki güvenilirliğine verilen ziyanı oy birliğiyle kabul ettiler. Öteki taraftan çoğu zaman kripto endüstrisi hakkında negatif spekülasyonlar yürüyerek ana akım medya ise görünüşe nazaran Sam Bankman-Fried’ın tarafını tutuyor. Ek olarak ana akım medya bunu yaparken de genel olarak insanların maruz kalmış olduğu milyarlarca dolarlık kayıplara aldırış ediyor benzer biçimde durmuyor. 

Bankman-Fried, eskiden evi olarak nitelendirdiği Kripto Twitter topluluğu ile etkileşime girmeyi reddederken, 14 Kasım’da The New York Times (NYT) gazetesinde gösterilen bir makalede FTX’in iflasına neden olan vakalar silsilesini açıklamaya çalıştı. SBF’nin ABD siyasetindeki kuvvetli bağlantıları göz önüne alındığında, şaşırtıcı bir halde NYT’deki yazının yaklaşımı toplulukta yankı uyandırmadı. 

Bloomberg muhabiri Trung Phan’ın haklı olarak altını çizdiği benzer biçimde, SBF’nin ziyadesiyle abartılması, eski FTX CEO’su tarafınca meydana gelen dolandırıcılık ve suçların göz önüne alınmasına engel oldu. Bununla beraber The New York Times gazetesi, kimsenin beklemediği bir bakış açısına ışık tutmayı tercih etti. 

Polygon Studios CEO’su Ryan Wyatt, melek yatırımcı Balaji Srinivasan ve milyarder Elon Musk benzer biçimde kripto girişimcileri, NYT’ye hikâyeyi değiştirdiği için açıkça tepki gösterdi. Ryan Wyatt, NYT gazetesi yazarına Sam Bankman-Fried’ın işlediği mühim finansal suçları deklare etti:

“Bu yalnız meydana gelen vakadan fena şekilde etkilenen insanların hepsine bir fenalık ve kolay bir hata yapmış benzer biçimde tüm bunların göz ardı edildiğini görmek cesaret kırıcı.” 

Balaji Srinivasan, The New York Times’ı Sam Bankman-Fried’ın işlediği suçu örtbas etmekle suçladı. Srinivasan, Kripto Twitter topluluğuna medyanın artık yanlış data yaymasının engellenmesi icap ettiğini söylerken “Ne SBF’nin dediklerine güvenilir ne de The New York Times’ın” ifadelerini kullandı. 

Elon Musk ise, Twitter’da bir gönderi paylaşarak kolay bir sual sordu ve yukarıdaki suçlamaları pekiştirdi: 

“Sam Bankman-Fried’ı abartmak niçin @nytimes?” 

Pek oldukça girişimcinin kripto ekosisteminde meydana gelen yıkımı düzeltmeye çalmış olduğu bir dönemde topluluk, ana akım medyanın söz mevzusu hikâyeyi değişiklik yapma girişimini yakından takip etmeye devam ediyor. Öte taraftan CNBC, The Financial Times ve The Wall Street Journal benzer biçimde öteki ana akım medya müesseselerinin SBF’nin yanlışları hakkında doğru bir halde haber yaptığını not düşmekte yarar var. 

İlginizi çekebilir: FTX’in çöküşü kripto sektöründeki işten çıkarmaları hızlandırabilir 

Son olarak 14 Kasım tarihinde Binance CEO’su Changpeng Zhao ile meydana gelen bir sual yanıt oturumunda, Zhao yatırımcıları FTX benzer biçimde tamamen fena figürleri suçlamak yerine yatırımlarıyla ilgili verdikleri kararların sorumluluklarını üstlenmeye çağrı etmişti. 

Binance CEO’su, ek olarak “Bir kripto yatırımcısı olarak sizin bir sorumluluğunuz var, tüm sorumluluğu başka insanlara yükleyemezsiniz. Fena şeyler vuku bulduğunda, sorumluluğu başkasına atarsanız asla başarıya ulaşmış olamazsınız” ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası