Kripto paralarda en kötüsü görüldü mü?

Son haftalarda kripto para birimlerinde sert kayıplar gerçekleşirken, yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı. Her insanın aklında ise aynı sual: En kötüsü görüldü mü? Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş ve Baştürk Finansal Danışmanlık Rıdvan Baştürk kripto para piyasalarında yaşanmış olan son gelişimleri, beklentileri ve takip edilmesi ihtiyaç duyulan teknik seviyeleri hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

2008 senesinde yaşanmış olan Küresel Finansal Kriz sonrası Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla birlikte, kripto paralar yaşamımıza girdi. O günden bu güne kripto para piyasalarında çokça zelzele yaşandı. Sonuncusu ise, kısa sürede dünyanın en büyük üç kripto para borsasından kabul edilen FTX’in çöküşüyle başladı. Dev borsanın çöküşü sonrası yaşanmış olan itimat kaybı ile kripto para birimleri büyük kayıplar verdi. Yatırımcılar domino etkisinden korkarken, bir fena haber de kripto para yatırım şirketi Genesis’ten geldi. Genesis’nin CEO’su Silbert, batkı seçeneği de dahil olmak suretiyle tüm olasılıkları araştırması için yatırım bankası Moelis&Company ile anlaştığını deklare etti.

En popüler kripto para birimi Bitcoin (BTC) tutarları, 8 Kasım tarihinde ruhsal düzey olan 20 bin doların altına sarkarken; büyük kripto para borsasının 10 Kasım’da batkı söylentilerinin yayılmasıyla 16 bin doların altına kadar geriledi. Bu süreçte Bitcoin en düşük 15 bin 510 dolara kadar kıymet kaybederken; böylelikle zamanı zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 77,50 oranında gerilemiş oldu. Geçtiğimiz iki hafta içinde kripto para piyasalarındaki zarar 250 milyar dolara yaklaştı. Piyasanın uzmanları kripto paralarda yaşanmış olan düşüşte hemen hemen dip seviyelerin görünmediği yönünde tahminlerde bulunuyor.

FED’İN FAİZ KARARI ÖNEMLİ OLACAK

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) aralık ayı toplantısı 13-14 Aralık’ta yapılacak. Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatması beklenirken, piyasa fiyatlamalarına bakıldığında bankadan 50 baz puanlık faiz artırımı planlanıyor. Fed’in faiz artırımlarında yavaşlamasının piyasalarda risk iştahını çoğaltması ve bunun kripto para piyasalarını desteklemesi planlanıyor.

BITCOIN VE ETHEREUM’DA SON DURUM

Bitcoin tutarları, bugün içinde en yüksek 16 bin 619 dolar seviyesini, en düşük ise 16 bin 365 dolar seviyesini görürken, saat 13:44 itibarıyla yüzde 0,49 oranında düşüşle 16 bin 482 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin son 7 günlük işlemlerde yüzde 1’in üstünde kıymet kaybederken; piyasa kıymeti 317 milyar dolarda bulunuyor.

İşlem hacmi en yüksek ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ise, şu dakikalarda dün meydana gelen kapanışına nazaran ortalama yüzde 1 oranında düşüşle 1186 dolar seviyesinde hareket ediyor. ETH, gün içinde en düşük 1172 doları, en yüksek 1206 doları görürken; son 7 gün içinde yüzde 2,61 kıymet yitirdi.Küresel bazda kripto paraların piyasa kıymeti, son 24 saatte ortalama yüzde 0,86 oranında kıymet kaybederek 827 milyar dolara geriledi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREtiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası