Kripto paralarda ‘FAİZ’ ve ‘Tether’ sorgusu

Piyasaların genelinde faizler genel düzeyi, resesyon korkuları ve enflasyon maddeleri ana gündemde takip edilirken, Çin’de iki hafta ilkin 600 civarı oluşan günlük COVID olay sayısı 40.000 üstüne çıkarak korkuyu tetikliyor ve risk iştahına zarar veriyor. O şekilde ki risk iştahındaki düşüş sebebiyle hafta başı erken saatlerde satıcılı bir Asya & ABD piyasası izliyoruz. Ağır olay sayısının azca olması sebebiyle şimdilik korku top seviyelere çıkmadı sadece yakından izlenmeye devam ediyor.

Bir oldukca majör verinin yer almış olduğu haftanın programında hem de FTX’in yankıları ve sektör içindeki itimat unsurları da tartışılacak ki mesela Tether rezervleri… Bu yüzden kripto paralarda hemen hemen işlerin yolun girebilmesi için vakit var ki hala kısa vadelerde trading işlemleri sürüyor. Düşünün ki ABD tahvillerinin yüzde 4 getiri sağlamış olduğu bir dönemde AAVE şeklinde platformlar yüzde 2-3 aralığında staking faizi veriyor. 

Tether (USDT) piyasası için en büyük 10 kredi platformu.

Bu durum ne yatırımcısı olursa olsun matematik eşliğinde kripto para yatırımlarına yönelik para girişlerini engelliyor. FTX borsasının ‘bulaş’ tesiri hemen hemen net bir halde bilinmediği için yarın çıkabilecek her türlü gelişmeye de açık olmamız ve risk yönetimi yapmamız gerekiyor.

Bu hafta biz için mühim olan verileri sadeleştirip özetlemeye çalıştım. Ilk olarak bir göz atalım,

Pazartesi

17:00 ECB Başkanı Lagarde Hitabı 

19:30 3 ve 6 aylık bono ihaleleri (ABD)

20:00 Bullard ve Williams konuşmaları (ABD)

Çarşamba

4:30 Çin PMI Verileri

13:00 Euro Bölgesi TÜFE

16:15 ADP istam değişimi (ABD)

16:30 ABD GSYH

18:00 İkinci El Konut Satışları (ABD)

21:30 Fed Başkanı Powell Hitabı

Perşembe

16:30 PCE Verileri (kişisel tüketim harcamaları) (ABD)

Cuma

16:30 Ziraat Dışı İstihdam ve Averaj Saatlik Ücretler Verileri (ABD)

18:15 Fed Evans Hitabı

Önceki hafta açıklanan TÜFE verileri yüzde 8,1 beklentiye karşın yüzde 7,7 açıklanması ie Fed’in 14 Aralık’a ilişkin beklentileri FOMC tutanaklarından ilkin fiyatlanmaya başlamıştı. Mevcut durumda istihdam piyasasında işsizlik oranında artış ve ücretlerde enflasyon altında artış beklenirken, toplantıya 16 gün kala piyasada 50bp faiz artışı bekleyenlerin oranı yüzde 72,5 olasılıkla fiyatlanıyor. Fed endişeleri bir süre duraklarken, Çarşamba akşamı Powell’ın hitabı bu resmi birazcık daha netleştirecek. 

Bitcoin ve altcoin piyasasına ‘satıcılı’ yaklaşımımı sürdürüyorum. Bu yüzden Bitcoin ya da altcoinlerde yükselişleri short ya da pozisyon kapatma olarak değerlendirirken, yatırımcılara bir süre bu kripto para ticaretini BUSD ya da BTC bazında paritelerde yapsalar kötü olmaz diyor, her insana iyi haftalar temenni ediyorum.

Bitcoin/USDT paritesinin 2 saatlik mum grafiği (Binance). Kaynak: Tradingview

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası